Copy
View this email in your browser
28.12.2022

CONEBİ 2022 YILINDA ÖNE ÇIKAN GELİŞMELER   (EN rapor)

1.Avrupa Birliği Vergi Reformu :
AB Konseyi (AB Üye Devletleri) Aralık 2021'de AB KDV rejimi kapsamında, ulusal düzeyde bisiklet ve e-bisikletlerin satın alınması ve onarımında indirimli KDV oranları uygulanmasını tavsiye etti.  Portekiz, AB kararını uygulayan ilk ülke oldu.

2. 2022'de medyanın ilgisi artmaya devam ediyor (Pazar tahminleri satışların yavaşladığını göstermesine rağmen). Önemli medya organlarında bisiklet endüstrisi ve bisiklet kullanımı üzerine çok sayıda habere yer verildi (İyi örneklerden Financial Times ilgili videosu için link

3. Etkinlikler: Sektörün ilgisi de artmaya devam ediyor:

A) Eurobike 202,Frankfurt: kapsamında ‘’The E-Bike: a game changer’’ adlı CONEBI-ZIV ortaklığında bir panel gerçekleştirildi. Ayrıca CIE ile “Sürdürülebilirlik” ve “bisiklet endüstrisi liderleri toplantısı” adıyla ortak etkinlikler gerçekleştirildi. 

B) 2022 Giro d’Italia, Budapest : Mayıs ayında MKKSZ ve ANCMA desteği ile, CONEBI, HIPA (Hungarian Investment Promotion Agency) ve RCS (Giro d’Italia organiztörü) tarafından ortak konferans düzenlendi. 

4. AB’nin Kişisel Mobilite Araçları (PMDs) için bir çatı düzenleme arayışı sürüyor:  Avrupa Komisyonu ve TRL araştırma enstitüsü, Brüksel’de düzenlenen çalıştay ile AB tip onay belgesine tabii olmayan taşıtlar üzerine toplandı. CONEBİ’nin dahil olduğu tartışmalarda e-bike (ve kargo bike’ların) AB PMD kapsamına dahil olmasının getireceği potansiyel risklere dikkat çekildi.  (İlgili ülke sunumları: Holanda, Almanya, Fransa, İspanya).

5. Bu yıl alınan teknik/yasal kararlar: Makine ve Batarya mevzuatları : 25km/s hıza ve 250W'a (EPAC'ler) kadar pedal destekli e-bisikletleri AB Makine mevzuatı kapsamından çıkarmaya yönelik ilk teklifin ardından, Avrupa Parlamentosu, Konsey ve Avrupa Komisyonu, EPAC'leri yeniden yeni AB Makine mevzuatı kapsamına dahil etmeye karar verdi. (Detaylar için

6. Daha Güvenli ve Daha Akıllı Hareketlilikte teknolojinin rolü: İşbirliğine Dayalı, Bağlantılı, Otonom Hareketlilik (CCAM) üzerine AB 2023/2024 Çalışma Programı : CONEBİ , AB CCAM işbirliğinin kurucu üyelerinden oldu. CONEBI, 2023/24 CCAM AB proje finansman programında Bisiklet ve diğer hassas Yol Kullanıcıları ile ilgili projeleri savundu ve 31 Ocak’ta araştırma enstitüleri ve uluslararası organizasyonlar ile CIE ve ECF Akıllı Ulaşım Sistemleri (ITS) üzerine bir çalıştayda buluştu.  

7.Brüksel'deki teknik/yasama kararları, yanı sıra AB'nin Avrupa'daki endüstriyi nasıl doğrudan destekleyebileceğine dair politik kararlar: 

A) Avrupa Komisyonu'nun "Mobilite ekosistemine geçiş yolu" etkinliği: Avrupa Komisyonu (Büyümeden sorumlu genel müdürlük) tarafından, bu geçişin ana zorluklarını ve fırsatlarını ve olası ileriye dönük çözümleri belirlemeye yardımcı olmak için bir ortak yol oluşturma süreci tasarlanmıştır. AB Yeşil Mutabakatı bu geçişin ana çerçevesidir. Bisiklet endüstrisi, Avrupa Komisyonu tarafından otomotiv ve demiryolu endüstrileri ile birlikte konuşmacılar arasında yer almaya davet edildi.

B) Bisikletlerin ve e-bisikletlerin yasa dışı modifikasyonuna karşı mücadele (Anti-Tampering): Aralık ayında Avrupa Komisyonu, CONEBI'yi "tampering issue" sorunu üzerine sunum yapmaya davet etti. CONEBI şunları talep etti:

a) Mevcut kuralların uygulanmasının güçlendirilmesi,
b) Ayarları değiştirmeye yönelik kitlerin satışının, uygulanmasının ve kullanımının yasaklanması,
c) Ulusal piyasa uygulama makamları ile yakın işbirliği, örneğin özel bir iletişim birimi kurulması

C) AB Bisiklet Stratejisi:  CONEBI, CIE, ECF ve EBMA hep birlikte Avrupa Parlamentosu'na başvurdu. Amaç: Avrupa Parlamentosu'nun, önümüzdeki yıllarda Avrupa Komisyonu'ndan bu üç dernek tarafından geliştirilecek ve kurumlar-arası bir AB Bisiklet Stratejisi oluşturması ihtiyacını savunması. Ortaklığın AB'den talepleri: (haberin devamı)

- 2030 yılına kadar kat edilen mesafeyi ikiye katlayarak 312 milyar km/yıl'a ulaşmak
- TEN-T kentsel ağ ve EuroVelo'da 100.000 km'lik yeni bisiklet altyapısı için 20 milyar € yatırım
- Sosyal İklim Fonu aracılığıyla e-bisiklet erişimi için 5 milyar € yatırım
- Toplu taşıma ağlarına entegre edilmiş bisiklet paylaşım planları ve TEN-T kentsel ulaşım ağlarında bisiklet lojistiği stratejileri geliştirilmesi
- 25 km/s hıza kadar e-bisikletlerin Bisiklet olarak sınıflandırılması da dahil olmak üzere, bisikletler ve e-bisikletler için dünyanın önde gelen düzenleyici ve standartlar ortamı sayesinde istikrarlı endüstriyel yatırım
- Araştırma, yenilik ve endüstriyel modernizasyon (yani Endüstri 4.0) için AB'de ihtiyaç duyulan 2 milyar Euro'luk bir yatırım açığını kapatmak için AB, Üye Ülkeler ve Bölgesel fonlar
- Endüstri için küresel düzeyde gelişim

8.AB siyasi tartışmalarının ötesinde: Sürdürülebilirlik ile geleceğe pedal çevirmek: Mart 2022'de, CONEBI ve CIE'nin ortaklaşa yürüttüğü Sürdürülebilirlik Uzman Grubu tarafından, plastik ambalajı azaltmaya ve tedarik zincirinden gereksiz ambalajı ortadan kaldırmaya yönelik endüstri çapında ilk taahhüt olan Sürdürülebilir ambalaj girişimi başlatıldı. 100'den fazla şirket ve kuruluş taahhüdü imzaladı ve Bisiklet Endüstrisinde geri dönüşümlü ve sürdürülebilir ambalaj çözümlerine yönelik bu harekete destek verdi.

9.Konu sadece AB değil: Dünya Bisiklet Endüstrisi Birliği ve Birleşmiş Milletler: 2022'de WBIA (World Bicycle INdustry Association), Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü'ndeki (THE PEP) Bisiklet Teşviki için Master Plan'ın (bisiklet altyapısına ilişkin modülün ikinci aşamasıyla birlikte) takibi ve küresel düzeyde yol işaretlerinin güncellenmesi çalışmaları hakkında kurumsal tartışmalara dahil olmuştur. Ayrıca, WBIA ilk kez, WBIA'nın küresel Endüstri ve Pazar raporunu hazırlamak için tüm dünyadaki çeşitli ülkelerden küresel pazar rakamlarını topladı. Bu çalışma, yıllık olarak yayınladığımız CONEBI BIMP ile benzer bir başarı elde edeceğini umduğumuz bir ilk adımdır.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (No: 2022/5)
Ticaret Bakanlığı’nın 21 Aralık 2022 tarih ve 32050 sayılı tebliğinde listelenen bazı bisiklet aksam ve parçalarının ithalatında (tabloda belirtilen gümrük kıymetinin altında birim kıymetleri söz konusu olduğunda) ileriye yönelik olarak yürütülecek olan gözetim uygulamasına ilişkin usul ve esaslar açıklandı.
https://www.resmigazete.gov.tr/fihrist?tarih=2022-12-21

"BİSİKLET, E-BİSİKLET, SCOOTER VE EKİPMANLARI İÇİN TÜRKİYE GÜMRÜK VE VERGİ UYGULAMALARI" adlı güncel belgeler (Türkçe ve İngilizce) Derneğimiz websayfasında aşağıdaki linkte yer almaktadır. 
http://www.bised.org.tr/kurumsal-yapi/bilgi-toplumu/

Antalya Bisiklet Turizm Konferansı ve Sonuç Raporu

27-28 Ekim 2022 tarihlerinde Antalya Expo Center’da yapılan Antalya Turizm Fuarı 2022’nin (ATF22) trend teması “Bisiklet Turizmi” olarak belirlendi.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Bisiklet Turizmi Derneği iş birliğiyle yapılan panellerde bisiklet turizminin sürdürülebilir ve alternatif turizmdeki önemi ön plana çıkarıldı ve bisiklet turizminin geleceğine yön verecek başlıca konu başlıkları 4 panelde ele alındı. Derneğimizi temsilen üye firmaların katılım sağladığı panelde bisiklet teknolojilerinin turizmde yaratması muhtemel etkiler hakkında bilgi verildi.
Fuar sonunda hazırlanan “Bisiklet Turizmi Raporu” adlı belgeye bu linkten ulaşılabilir. 

ECF 2022'DE ÖNE ÇIKAN 10 HABER :

1. Velo-city 2023: Leipzig Dünya Bisiklet Zirvesine ev sahipliği yapacak. (haber linki)

2. Milan şehri daha aktif hareketlilik altyapısı için ses getirecek değişim projesini imzaladı. 2035 yılına kadar ilave 750km bisiklet yolu ile şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımını %20’e çıkarmayı hedefliyor. (haber linki)

3. Alman nüfusun büyük çoğunluğu (%54) araba yerine toplu taşıma ya da bisiklet kullanmayı istiyor. Bunun gerçekleşmesi için bisiklet altyapısı, kiralık bisiklet olanakları ve güvenli park yerlerine ihtiyaç duyuyorlar. (haber linki)

4. Belçika bisiklet kullanımında %20’lik artış ve trafik kazalarında azalma ardından bisikleti daha da yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Şehir merkezlerinde hız limitinin 30km/s’e indirilmesiyle kazalarda %50 azalmayı beraberinde getirmesi ardından şehir merkezinde hız sınırı uygulamalarının genişletilmesi planlanıyor. (haber linki)

5. Bisiklet, Ljubljana’yı nasıl daha yaşanabilir bir şehir yaptı. Velo-city 2022’e ev sahipliği yapan Slovenya’nın başkenti günümüzde bisikletçilerin mutlaka gidilmesi gereken şehirler listesinde. Ljubljana bundan on yıl önce motorlu taşıtlar yerine yaya ve bisikletlilere öncelik veren düzenlemeler hayata geçirmişti. (haber linki)

6. Avrupa Bisiklet Deklarasyonu: 6 ülke, ECF (Avrupa Bisikletçiler Federasyonu) 2017 yılı EU Bisiklet Stratejisini  temel alan (link) , Avrupa Bisiklet Stratejisi hayata geçirilmesi çağrısı yaptı. Avusturya, Danimarka, Lüksemburg, Irlanda ve Hollanda ‘nın yer aldığı 6 ülke, Dünya Bisiklet Gününde, AB Komisyonunu bisikleti öne çıkarmaya yönelik olarak  “ AB genelinde uygulanabilecek bir eylem planı” geliştirmeye davet etti. (haber linki)

7. Dünya Bisiklet Günü 2022: Şehirlerimiz, gezegenimiz ve gelecek için bisiklet ne anlama geliyor? Sadece şehirlerimizdeki hava kalitesi önemli ölçüde iyileşmekle kalmayacak, aynı zamanda trafik ve gürültü kirliliğinde ve tabii ki CO2 emisyonlarında büyük bir azalma olacak. Ayrıca, bir ulaşım aracı olarak bisikletin tanıtılması, fosil yakıtlara bağımlılığımızı azaltacaktır. (haber linki

8. Birleşmiş Milletler: Yeni kararı (link) ülkeleri günlük ulaşımda bisiklet kullanımını teşvik etmeye çağırıyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak ve ulaşım emisyonlarını azaltmak için ulaşım planlarına bisikleti entegre etmesi, yol güvenliğini iyileştirmesi ve güvenli bisiklet altyapılarına yatırım yapması gerektiği mesajını verdi. (haber linki)

9. OpenStreetMap platformunun bisiklet yolları veri tabanı olarak potansiyeli. ECF, Dünya genelinde bisiklet rotalarını belirlemek ve bilgi edinmek için kullanışlı olabilecek OpenStreetMap ve benzer sistemlerin detaylı analizini yaptı. (haber linki)

10. Zarif, yeşil, para kazandıran makineler: Bisiklete sahip olmanın finansal faydalarının karşılaştırmalı analizi. Bir otomobile kıyasla, bisiklete sahip olmanın yıllık maliyeti 14 kat daha ucuz olabilir. (haber linki)
 
Copyright © 2022 - BİSİKLET ENDÜSTRİSİ DERNEĞİ - All rights reserved.
www.bised.org.tr
Website