Copy
AB Sivil Düşün Programı Logosu
Sivil Düşün İyi Günler Diler #10
Aylık Faydalı Haberler
31 Mayıs 2021

güneşli günler hoş gelsin.
Biz, yaza girerken de hız kesmeden çalışmaya devam ediyoruz. Sivil toplumun coşkulu katılımıyla tamamladığımız Forumdan sonra sırada, gençlik hackathonu var. Bu arada, Türkiye'nin 50 şehrini dört ay boyunca destek almak için Sivil Düşün'e konum atmaya çağırıyor olacağız. Bütün bunlar karmaşık geldiyse, aşağıda tane tane anlatıyoruz. Üstelik yalnız kendimizden değil, sivil toplumdan da en taze haberleri paylaşıyoruz. Öyleyse herkese sağlıklı, umutlu ve güvende hissedeceğimiz bir haziran dileyerek kestirmeden konuya giriyoruz: 

Sivil
Düşün'den
Haberler

Forum bitti, coşkusu sürüyor: Platform ilham almak için 5 Haziran’a kadar açık!

Son bir yılda aramıza, sosyal mesafeler, aşı kuyrukları ve büyük bir özlem girdi. Salgın ataletine rağmen, bir arada olmanın coşkusunu yine de hissedebiliriz dedik ve geleneksel Sivil Düşün Forumunu dijitale taşıdık. 3-4-5 Mayıs tarihlerinde, attıkları cesur, yaratıcı, yenilikçi adımlarla dünyanın dört bir yanında değişim sahasını büyütenlerin hikayelerini dinledik; yeni trend ve teknolojilerden haberdar olduk; Türkiye’de sivil toplum neler yapıyor, nasıl çalışmalar üretiyor, kendimizi güncelledik; okumak, izlemek ve dinlemek için yeni kaynaklar keşfettik; gündüz ve akşam atölyelerinde farklı bilgi ve becerilerle kendimizi donattık. Dahası da var. Fiziksel olarak yan yanaymışız gibi, ortak ilgi ve amaçlara sahip olduğumuz yeni insanlarla tanışıp sohbet ettik, fikir ve deneyimleri paylaştık.

Varlıklarıyla coşku ve heyecanımızı büyüten tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi sunarken, kaçıranlar için Forum Platformunun 5 Haziran'a kadar açık olduğunu duyurmak istiyoruz. Platformda, tüm oturum ve atölyelerin kayıtlarını izleyebilir, keşif alanı ve Sivil Hareket Fuarını gezebilir, başka katılımcılarla tanışıp birebir veya gruplar halinde buluşabilir, kendi aranızda tartışmalar ve oturumlar yapabilirsiniz.
 

Şimdi bambaşka bir Forum deneyimi yaşamak için forum.sivildusun.net’e gidin, kaydınız varsa e-posta adresinizle oturum açın. Foruma daha önce kayıt olanlardan değilseniz, platformu gezmek için hala kayıt olabilir ve giriş yapabilirsiniz.

50 şehirden konum at, destek al, hakları yaşat! 

 

Kendi yerinde yurdunda bakışıyla, sözüyle, çabasıyla fark yaratanlar artarsa, tüm ülkede hakları yaşatan çabalar güçlenir. Herkesi etkileyen değişimler, önce kendi dairemizdeki hareketle başlar.Büyük kaynakları olmayanlar, kendi yağıyla kavrulanlar, belki de şimdiye kadar yaşadığı yerin sınırları dışına hiç çıkmamış olanlar; Sivil Düşün sizi çağırıyor!

Sivil Düşün Destekleri, 1 Haziran-1 Ekim 2021 tarihleri arasında, Türkiye’nin 50 şehrinden başvuruları kabul ediyor. Bu dört aylık özel dönem boyunca, aşağıdaki illerden sivil toplum örgütü ve aktivistleri, hakları koruyup geliştiren çalışmaları için başvurularını iletmeye davet ediyoruz.Konumunuz yukarıdaki 50 şehirden biri mi? Mahallenizde, köyünüzde, ilçenizde ya da şehrinizde değişim için hareket getirecek iyi bir fikriniz mi var? Sivil Düşün’e başvurarak değişim hayallerinizi gerçek kılacak desteği alabilirsiniz! Detaylı bilgi için tıklayın.

FikirFeza seni çağırıyor: Sınırsız düşün, bir arada üret! 
Fikirlerin aktif vatandaşlığı canlandırsın istiyorsan, gençlik hackathonuna davetlisin!

Sivil Düşün, gençlerin aktif vatandaşlığı tüm toplum için teşvik edecek yol ve yöntemler üretmelerine alan açmak istiyor ve bir hackathon buluşması düzenliyor. İmeceLAB desteğiyle gerçekleşecek FikirFeza Gençlik Hackathonu, fikirleriyle toplumun sorunlarına yaratıcı ve yenilikçi çözümler sunacak 15-30 yaş aralığındaki herkesin katılımına açık. 4-24 Haziran 2021 tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği programa, değerlendirme sürecinin sonunda 150 katılımcı kabul edilecek. Yarışmacılar, dijital Hackathona katılarak, belirli bir hak alanında yaşanan sorunlara, medya, sanat, teknoloji ya da eğitim alanlarından birini seçerek özgürce çözüm üretmeye çalışacaklar. 10 günlük Hackathon süreci boyunca katılımcılar, mentorların kılavuzluğunda eğitim ve atölyelere katılma fırsatı da edinecekler. Böylece, yeni donanımlar kazanabilecek, takım içinde iş birliği geliştirme şansı yakalayacak, deneyim ve bilgi paylaşımı yaparak bir arada öğrenme yollarını keşfedecekler. Hepsi bu da değil, hackathon boyunca pek çok eğlenceli aktivite, sürpriz konuklar ve buluşmalar da sizi bekliyor!
FikirFeza’nın üç finalist takımı, projeye dönüştürdükleri fikirlerini hayata geçirebilmek için sırasıyla 10 bin, 7 bin ve 3 bin €uro değerindeki Sivil Düşün desteğinden faydalanabilecek. 

Detaylı bilgiye, 4 Haziran'dan itibaren, sivildusun.net ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Sivil
Düşün
Destekleri
Kimler neler yapıyor: Ayın 3 Çalışması
Çocuklar animasyonla ortak kültürü öğreniyor

Kültürel miras nedir? Her zaman bir şehir, bir anıt ya da tarihi eser midir? Kültürel Araştırmalar Vakfı, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesini ve sözleşmenin beş temel alanını animasyon yoluyla çocuklarla buluşturmak istiyor. Sivil Düşün desteğiyle hazırlanan altı kısa animasyonla, çocuklara ebeveynlerinden görüp öğrendikleri ancak hikayesini ya da anlamını bilmedikleri kültürel miraslarına dair bir pencere açılıyor. 

İzlemek için tıklayın. 

Bağımsız yapımlar, Diyarbakırlı seyirciyle buluşuyor

1-4 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan 1. Diyarbakır Kısa Film Festivalinde finale kalan 20 film belirlendi. Festival kapsamında Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezinde, 10’u uluslararası olmak üzere 30 filmin gösterimi yapılacak. Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneğinin Sivil Düşün desteğiyle organize ettiği Festival ile hem bağımsız yapımcıları sinemanın maddi-manevi destekçileriyle bir araya getirmek hem de Türkiye’nin en eski kentlerinden biri olan Diyarbakır’da diyalog için kültürel bir platform oluşturmak hedefleniyor. 

Detaylar için tıklayın. 

Taşralı gençler için donanım kazanıyor

Eğitim, salgın dolayısıyla hak ihlalinin yaşandığı alanların başında geliyor. Aktivist Ozan Demircioğlu, taşrada yaşayan ve özellikle sanatla ilgilenen ya da konservatuar/yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilerin nitelikli eğitim ve profesyonel eğitimcilere ulaşmasının önündeki engelleri kaldırmaya katkı sunmak istiyor. Ozan, Sivil Düşün desteğiyle düzenlediği eğitim programında, Kırşehir'de asgari ücret sınırı ve altında yaşayan 20 gençle buluşarak, onlara hem kılavuzluk etmeyi hem de yaşadıkları sorunlara dikkat çekmeyi hedefliyor. 

Daha fazla öğrenmek için tıklayın. 

Sivil
Toplumdan
Haberler
İzleme için dört rapor

Avrupa Birliği İzleme Ağı, Mikro Proje Teknik Desteği kapsamında kendi  alanlarında durum tespiti, araştırma ve deneyim paylaşımı yapan dört örgütün raporlarını yayınladı. Mikro Proje Teknik Desteği kapsamında Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, Çölyak Organik Beslenme Derneği, Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği (Sisterslab) ve Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği tarafından hazırlanan izleme raporlarının kısa açıklama ve bağlantılara ulaşmak için tıklayın. 

Etkiniz Forumu başlıyor: Salgında ne izliyoruz?

Etkiniz AB Programının 17-18 Haziran 2021 tarihlerinde düzenleyeceği dijital Forumda, COVID-19 salgını sırasında insan hakları izleme başlığı tartışmaya açılıyor.

Salgında Türkiye ve dünyada hangi hak alanları izlendi, hangi alanlarda hak ihlalleri artışa geçti ya da biçim değiştirdi, toplumsal hareketler bu sürede nasıl şekillendi? Tüm bu sorular ve daha fazlasına cevap aranacak Foruma katılım başvurusu iletmek için son tarih 5 Haziran 2021 Cumartesi, saat 17.00. 

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın.

Teyit’den dijital veli bülteni

Veli ve çocuklarda eleştirel düşünme alışkanlığını geliştirmeyi hedefleyen aylık e-posta bülteni Dijital Veli, 21 Mayıs'ta yayın hayatına başladı. Her ay alanında uzman isimlere söz verilecek olan bültenin ilk konuğu, Türk-Alman Üniversitesinden Elif Pasos Devrani oldu. Teyit, çocuklarını erken yaşta dijital medya okuryazarlığıyla tanıştırmak isteyen velilere çağrıda bulunuyor. 

Bültene abone olmak için tıklayın.

Hibe, Fon,
Destek
Duyuruları

BM'den kadın hakları için teklif çağrısı

BM Kadın Birimi (UN Women) kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmek için teklif çağrısı yayınladı. Sivil toplumun kapasitesini ve çok paydaşlı işbirliklerini güçlendirmek için yayınlanan çağrıya, Türkiye’de faaliyet gösteren ve kadın hakları alanında çalışan hak temelli sivil toplum örgütleri, 16 Haziran 2021, Türkiye saatiyle 23:59’a kadar başvuru yapılabilecek. 
Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın. 
 

Her Yaşta Fonu başvuruları bekliyor

Sivil Toplum için Destek Vakfının yaşlanma ve yaşlılığa ilişkili konularda yürütülen sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla AvivaSA’nın mali desteğiyle hayata geçirdiği Her Yaşta Fonu başvuruları açıldı. Fon ile, yaşlılık ve yaşlanma alanlarını çevreleyen kadın, sağlık, eğitim vb. gibi alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin çalışma yöntemlerinin hem geliştirilmesi hem de uygulanmasına katkıda bulunmak hedefleniyor. 2021 yılında fonun faydalanıcısı olacak bir kuruma en fazla 120 bin TL tutarında hibe desteği sağlanacak. Başvuru için son tarih: 21 Haziran 2021 Pazartesi günü saat 18:00. 
Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın. 

Ayın
Konuğu

Bu ayki konuğumuz Dans Daima İnisiyatifinden Muzaffer Evci. Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği ile 65 yaş üstü bireylere özel videolar hazırlayan İnisiyatif, salgın boyunca yaşlı bireylerin hakları için önemli bir boşluğu doldurdu. 

Herkes gibi bizler de eve kapanmıştık tam bir yıl önce. İlk günlerin şaşkınlığını atınca, virüsle nasıl baş edeceğimizi düşünmeye başladık. Bu arada 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı geldi. Önce koruma amaçlı olduğunu düşündüğümüz bu uygulamada bir sakınca görmedik. Fakat yasaklar uzayınca ve yaşlı yurttaşlarımız yaşamlarını kaybetmeye devam edince durumun ne kadar vahim olduğunu fark ettik. Aralıksız üç ay evde kalan yaşlılarımız fiziksel ve ruhsal olarak çok yıpranmışlardı. Yasaklar açıkça vatandaşlık haklarının ihlaliydi. Üstelik bir yararı da yoktu.

Daha önce Dans Daima İnisiyatifi olarak yine Sivil Düşün’ün desteğiyle yaşlılık ve hareket üzerine bir çalışma hazırlamıştık. İlk projemizde yaşlı bakım merkezlerinde çalışırken önemli bir deneyim ve duyarlılık kazanmıştık. Salgın ilerlediğinde Avrupa’da bazı yaşlı bakım merkezlerinde insanların ölüme terk edildiği görünce çok üzüldük. Bu arada Sivil Düşün çok yerinde bir hareketle Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği için duyuruya çıktı. Program, daha çok video yapımlarla dijital ortamlardan topluma ulaşmayı hedefliyordu. Yapım işi bizim hakim olduğumuz bir alandı. Ben TRT’de prodüktör olarak uzun yıllar çalıştım. Görünen o ki, salgın işi uzayacak ve yaşlılar uzun süre daha evlerde kalacaktı. Biz de yaşlılarımızı evlerinde sağlıklı tutacak çözümler üretmek için Haydi Zıpla adlı projemizi hazırladık. Projemiz kabul olunca hem yaşlıların sorunlarını duyurmak hem de katılımcılarımızın desteğiyle yaşlılarımızı harekete özendirici yapımlar üretmek için işe koyulduk.   

Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki çekimlerle 26 adet video ve 40 dakikalık bir belgesel hazırladık. Spor Bilimleri hocaları, psikiyatristler, doktorlar, yöneticiler, dansçılar, beden pratikleri eğitmenleri, yaşlı temsilcilerinin ve İnisiyatifimizin üyelerinin yer aldığı filmlerimizi Dans Daima adlı Youtube sayfamızdan yayımladık. Geniş çaplı bir video kütüphane oluşturduk. Reklam desteği ve sosyal medya paylaşımlarımızla filmlerimiz geniş çevrelere ulaştı. Arada bir izlenme oranlarını kontrol ediyorum, filmlerimiz halen izlenmeye devam ediyor, sayılar günlük artıyor. Yaşlıların hareket aracılığıyla sağlıklarına kavuşmaları için yaptığımız filmler şimdi referans oldu birçok çevre için. Fizyoterapistler, akademisyenler, sosyal hizmetler ve spor çevrelerinin filmlerimizi izlediğini ve izlettirdiğini duyuyoruz. Kanalımızın referans olması, hala izlenmesi bizi çok mutlu etti.

Bu filmler sayesinde yaşlı yurttaşlarımız kendilerine değer verildiğini, hatırlandıklarını ve önemsendiklerini anladılar. Ayrıca sağlıklı kalmak ve virüsten korunmak için hareket etmenin önemini de kavradılar. Her yaştan, herkesin uygulayabileceği örnek çalışmalar yayınladık. Hareketi ve dansı ön plana çıkardık. Hareket Hayattır sloganını kullandık, mottomuz ise Hareket Sağlıktır idi. Her yaşta kişilerin egzersiz yapabileceğini ve dans edebileceğini gösterdik.

Ayrıca Instagram ve Facebook sayfamızda projemiz ile ilgili paylaşımlar yaptık. Kısa metinler ve fotoğraflarla konuyu hep gündemde tuttuk. Dijital infografikler, afişler ve broşürler hazırladık. Bu proje bir yapımcı, bir dansçı/performansçı ve bir hukukçudan oluşan İnisiyatifimiz için gurur verici bir çalışma oldu. Ayrıca bizim için çok öğretici idi. Böylesine kritik bir zamanda zor şartlarda bu çapta bir işi kotarabileceğimizi gördük. Bu zor dönemde Sivil Düşün’ün yaşlı yurttaşlarımız için böyle bir desteği vermesi çok anlamlıydı. Kamunun neredeyse doğru düzgün hiçbir şey yapmadığı bir dönemde inisiyatifler, sivil toplum örgütleri ve aktivistler gayet önemli ve etkili işler yaptılar. Duyarlı bütün çevreler devreye girerek toplum yararına sosyal medyayı kullandılar. Biz de bu süreçte bir açılım sağlayarak dansın ve hareketin önemli olduğunu vurguladık ve mücadeleye farklı bir boyut kattık. Çok mutluyuz. Sivil Düşün’e, Dans Daima İnisiyatifimizin üyeleri Filiz Sızanlı ve Bülent Önder’e, katılımcılarımıza ve bize destek veren dostlara teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin…

Ayın
Videosu

Bu ay, Aktivist Mennan Yılmaz'ın Sivil Düşün desteğiyle, tiyatro emekçilerinin salgın kaynaklı sorun ve talepleri belgelediği fimli izliyoruz. Perdeler kapanmasın diye:

İlhamı, yenilikçi girişimi, yaratıcı düşünceyi ve dayanışmayı büyütmek adına haber, duyuru ve hikayelerinizi bizimle paylaşmak için
Bu e-postayı tarayıcınızda görüntüleyin.

Sivil Düşün, bir Avrupa Birliği Programıdır. 

Bu bülten, Avrupa Birliği finansal desteği ile yayınlanmıştır. Bu bültenin içeriğinden yalnızca Sivil Düşün Teknik Destek Ekibi sorumludur ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


 info@sivildusun.eu
 
Instagram
Twitter
Facebook
YouTube
Sivil Düşün
LinkedIn
Vectors created by freepik - www.freepik.com