Copy
AB Sivil Düşün Programı Logosu
Sivil Düşün İyi Baharlar Diler #16
Aylık Faydalı Haberler
30 Nisan 2022


 

havada taç yaprakları, telaşlı bahar yağmurları var.

Nisanı uğurlarken, Sivil Düşün’de bazı yeniliklere merhaba diyoruz. Mevsimin tam ortasından, hem bizden hem sivil toplumdan, bilseniz iyi olur dediğimiz havadisleri paylaşıyoruz: 

Sivil
Düşün'den
Haberler

Desteklere yenilik geldi: Düşlediğiniz değişim için artık daha çok imkan var! 

Bahar geldi, Sivil Düşün destekleri tazelendi.

Artık, salgın sırasında karşılanamayan hareketlilik, ağ kurma ve etkinlik organizasyonu faaliyetleri için de destek talep edebileceksiniz.
Ayrıca, dijital dünyanın yeni olanaklarından yararlanarak çalışmanızı etkili hale getirmeniz de mümkün!  
 

21 Nisan günü 350 kişiye yaklaşan katılımla, online bir bilgilendirme buluşması gerçekleştirdik. Desteklere dair yenilikleri paylaşarak soruları cevapladığımız bu buluşmayı kaçırdıysanız üzülmeyin;
işte video kaydımız: 

Bilgilendirme buluşmalarını her ay düzenli olarak yapmaya devam edeceğiz. Buluşma takvimini şuradan ve sosyal medya sayfalarımız üzerinden takip edebilirsiniz. 

Website
Instagram
Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube

Desteklere dair a’dan z’ye tüm bilgiler ve yeni imkanlarla ilgili bütün detaylar için sitemizde sık sorulan sorular bölümüne göz atabilir, rehberlerimizi inceleyebilirsiniz. 
 

Hazır olunca başla, istediğin zaman bitir:
Sivil Düşün eğitimleri sizi bekliyor! 

Yeni dünyanın bilgisi Sivil Düşün eğitimleri ile ekranınıza gelmeye devam ediyor. Uzman eğitmenlerin serbest amfilerinde yerinizi alın; bilgi ve becerilerinizi artırın. 

Üstelik serbest amfi eğitimlerine ne zaman, nasıl katılacağınızı siz belirliyorsunuz. Kendi yoğunluğunuz ve hızınıza göre ara verip, dilediğiniz zaman kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Bilgi almak ve katılmak için tıklayın.

Burada Çok Şey Değişti: Yeni yaşamı kurmanın çok eski bilgisi

Uyuyup uyanıyor, işe ve okula gidiyor, üretiyor ve harcıyoruz. Her ne yapıyorsak, dünyanın bize sunduğu kaynaklar sayesinde gerçekleşiyor; bütün deneyimlerimiz bu kaynakları nasıl kullandığımıza göre şekilleniyor. Peki bu kaynakların evinde, bu gezegende sahip olduğumuz yaşamı kutluyor muyuz? Sivil Düşün olarak, 22 Nisan Dünya Gününü Diyarbakır’dan kutlamak istedik ve hem tarihi hem toprağı bereketli bu kentten bir değişim hikayesi anlattık. 

Yeni Yaşam Derneği, Diyarbakır’da Sivil Düşün desteğiyle hangi işe girişti, neyi nasıl değiştirdi? Çiğdem Demir’in çizimleriyle nisan ayının Burada Çok Şey Değişti hikayesini keşfedin!

Sivil
Düşün
Destekleri
Sivil Düşün desteğiyle neler yapıyorlar?
3 Hayal 3 Çalışma | #SivilDüşünGerçekOlsun
Engelleri aşmak için şehir tiyatrosu 

Tiyatro eğitmeni Uğur Alpaslan, İzmir’de kendi topluluğu ile birlikte engelli tiyatrosu kuruyor. Ekip, Seferihisar Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Halk Eğitim Merkezinde çalışan 15 engelli bireye, önce temel tiyatro ve drama eğitimi verecek; akabinde çevre illerde gösteriler sahnelenecek.
Son aşamada, engellilerin karşılaştığı sorunların işlendiği skeçlerden oluşan gösteriler kaydedilerek belgesel filme dönüştürülecek. 

Şiddeti sorgulatmak için kadın filmleri 

Yönetmen Ceylan Özgün Özçelik’in, bir belgesel ile biri kısa, biri uzun iki kurmaca filmden oluşan Cadı Üçlemesi, kadınlar ve kız çocuklarına yönelik şiddeti konu alan farklı formlarda öyküler anlatıyor. Destekçileri arasında Sivil Düşün’ün de olduğu, Üçlemenin ikinci filmi Cadı Üçlemesi 15+ :Cezaevinden Mektuplar, 41. İstanbul Film Festivalinin Ulusal Belgesel Yarışmasında dünya prömiyerini gerçekleştirdi.
Kendilerine şiddet uygulayan kocalarını öldürmüş iki kadının öyküsünü konu alan film, şiddetin zaman ve mekan tanımayan döngüsünde suçluluğu sorguluyor.  Fragmanı izlemek için tıklayın. 

Çölyaklı çocuklara güven vermek için dijital kitap 

Çölyak ve Organik Beslenme Derneği, Türkiye'de ilk defa çölyak hastalığını anlatan bir hikaye kitabı üretti. Dijital kitapta, çizgi film kahramanı Pepee, diğer çocuk kahramanlarla birlikte, hem  eğlenceli hem de öğretici bir hikaye sunuyor.

Çölyaklıların eğitimde karşılaştığı sosyal izolasyon, akran zorbalığı gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmaya katkı sunmak isteyen kitabı dinlemek için tıklayın. 

Sivil
Toplumdan
Haberler

1 buluşma: Sivil toplum izleyemediklerini konuşacak

 
Bu yılın Etkiniz Forumu, 4-5 Haziran 2022’de İzmir, Seferihisar’da düzenlenecek. Sivil toplumun izleme çalışmalarında hangi hak alanlarını, nasıl göz ardı ettiği üzerine odaklanacak olan Forumda, İklim, Toplumsal Cinsiyet ve Yoksulluk başlıkları ile bunların kesişim alanları öne çıkacak. Foruma katılmak isteyenlerin, başvuru formunu doldurarak en geç 5 Mayıs Perşembe günü saat 12.00’ye kadar iletmesi bekleniyor.
Daha çok bilgi alın ve başvurun. 

1 rapor: Türkiye’nin ifade özgürlüğü karnesi yayınlandı
 

Susma Platformu, Türkiye’de 2021 yılı boyunca kültür, sanat ve medya alanlarında yaşanan sansür ve otosansür vakalarını inceleyerek, ifade özgürlüğü ihlallerini ortaya koyduğu bir rapor yayınladı. 
Raporu inceleyin. 
 

1 eğitim: Herkese lazım dersler yüz yüze başlıyor
 

STGM iki yıllık bir aradan sonra, STOK eğitimleriyle sivil toplumla yüz yüze buluşuyor. Mayıs- Eylül 2022 arasında gerçekleşecek eğitim programı toplamda 12 gün sürecek. Başvuru için son tarih, 11 Mayıs 2022 Çarşamba saat 23:59. Daha çok bilgi alın ve başvurun. 

1 toplantı: TACSO 3 sivil toplumu İnsandan İnsana'ya çağırıyor
 

AB TACSO 3 Projesi (Batı Balkanlar ve Türkiye'deki Sivil Toplum Örgütleri için Teknik Destek Projesi) Türkiye'deki sivil toplum örgütleri için Öz Değerlendirme ve Hak Temelli Yaklaşım başlığı altında, 25-27 Mayıs arasında bir toplantı düzenliyor. Online gerçekleşecek buluşmada, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerindeki STÖ'lere, öz-değerlendirmenin iyi uygulamalarını paylaşmaları ve hak temelli uygulamaları benimsemeleri için zemin açılmış olacak. Bilgi ve başvuru için tıklayın. 

Hibe, Fon,
Destek
Duyuruları

Kadın haklarını geliştirecek projeler için teklif çağrısı

Türkiye BM Kadın Birimi (UN Women), kadın hakları ve cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi için çalışan sivil toplum örgütlerine yönelik bir proje teklif çağrısı yayınladı. Son başvuru tarihi 17 Haziran olan çağrıya dair online bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. 10 Mayıs’ta 14.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek toplantıya katılmak ve detaylı bilgi almak için tıklayın. 

Gazeteciler ve medya çalışanları için hibe duyurusu 

Earth Journalism Network (Dünya Gazeteciliği Ağı), kıyı direnciyle ilgili medya ve gazetecilik faaliyetlerini desteklemek için dünya çapındaki medya kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerin ve  akademik kurumlara hibe desteği veriyor. Başvuru için son tarih 2 Mayıs 2022. Detaylı bilgi için tıklayın. 

Medya alanında çalışan örgütler için hibe teklif çağrısı

Avrupa Komisyonu, Batı Balkanlar ve Türkiye'ye Yönelik AB Sivil Toplum Aracı ve Medya Programı kapsamında hibeler için teklif çağrısı yayınladı. Çağrıya son başvuru tarihi 24 Mayıs 2022. Bilgi ve başvuru için tıklayın. 

Ayın
Konuğu

Bu ayki konuğumuz,  Zeynep Acar. Zeynep’in değişim yaratmaya en çok hevesli olduğu alan, birey ve toplum sağlığı. Bu yüzden hem iş yaşamını hem de gönüllü çalışmalarını bilinçli bir tercihle bu alanın içine yerleştirmiş Zeynep. Şu anda, sağlık hizmetleri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Kendisi yalnız üniversitede değil, yaşadığı şehirde de farkındalık için çaba gösteren bir isim. Zeynep ve ekibi, Sivil Düşün’den aldıkları destekle, ilginç bir video çalışması üretti. Benim Koccaman Ailem isimli stop-motion video serisinde, çalışmaya özel olarak üretilen oyuncak bebekler, yaşlı bireylerin haklarına dikkat çekmek için yazılan senaryo dahilinde oyunculuk yapıyor.

Merhaba, ben Zeynep Acar. Akademisyenim. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yaşlı Bakımı Programında görev yapıyorum. Uzmanlık alanım yaşlı sağlığı ve öncelikli olarak bu alanda çalışmalar yürütüyorum. İleri yaşlardaki bireylerin haklarını gözeten, onların, farklı kuşaklar tarafından itibar görerek yaş almasına katkı sağlamayı hedefleyen çalışmamla Sivil Düşün’e başvurdum. Benim Koccaman Ailem, böylece hayat buldu.
 

Yaşlı bireylerin gereksinimlerinin farkında olan, onlara değer veren, aktif ve sağlıklı yaş almalarına olanak tanıyan bir aile ve toplum; yaşlıların yaşam kalitelerinin artmasında temel teşkil ediyor. Bu nedenle çalışmamızı hayata geçirirken, çocukları ve oyunlarını merkeze oturtmak istedik. Geleceğin karar vericileri olacak çocuklarımızın yaşlılara duyarlı olmalarına, onları anlamalarına, onlara ve haklarına saygı duymalarına aracı olabilirsek, yaşlıların beklediği itibarı görerek yaş almalarına da katkı sunabileceğimizi umarak yola çıktık. Dolayısıyla, Benim Koccaman Ailem’in faydalanıcıları sadece bugünün yaşlıları değil; aynı zamanda geleceğin yaşlı adayları olan bugünün gençleri ve çocukları.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Kızımı bebekleriyle oynarken izlediğim bir gün bir şey fark ettim: Bebeklere pek çok rol veriyordu ama bunlar arasında nine ya da dede yoktu. Sonra, sosyal medyada çocuklara yönelik hazırlanan dijital içeriklerde de böyle bir eksiklik olduğunu gördüm. Bunun en büyük nedeni, yaşlı bebeklerin olmamasıydı.

Zeynep ve ekibinin hikayesini keşfetmek için tıklayın. 

Ayın
Videosu

Bu ay, Doğaya Dönüş Derneğinin ormanların ve içindeki tüm canlılığın haklarına ses veren Istranca Ormanları Belgeselini izliyoruz.

İlhamı, yenilikçi girişimi, yaratıcı düşünceyi ve dayanışmayı büyütmek adına haber, duyuru ve hikayelerinizi bizimle paylaşmak için
Bu e-postayı tarayıcınızda görüntüleyin.

Sivil Düşün, bir Avrupa Birliği Programıdır. 

Bu bülten, Avrupa Birliği finansal desteği ile yayınlanmıştır. Bu bültenin içeriğinden yalnızca Sivil Düşün Teknik Destek Ekibi sorumludur ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.


 info@sivildusun.eu
 
Instagram
Twitter
Facebook
YouTube
Sivil Düşün
LinkedIn