Copy
Sveiks, lasītāj!
 
Jāsaka, ka dažreiz izskatās, ka tik maz pasaulē tiek darīts lai glābtu dabu un klimatu, un līdz ar to cilvēkiem pašiem sevi, bet 15. marta klimata gājienā mani pildīja prieks un ticība nākotnei, starp teju 700 gājiena dalībniekiem redzot tik daudz jauniešu un ģimeņu ar bērniem. Viņi redz gan tuvojošos draudus, gan iespējas tos mazināt, pat ja apkārtējie vēl nesaprot un kritizē. Jautājums, visdrīzāk, ir - vai nu pie varas esošie rīkosies tagad, vai arī viņiem nāksies atkāpties jaunāko paaudžu priekšā. Un rezultāti gājienam jau ir - pārstāvji tiek aicināti uz diskusijām Zemkopības ministrijā. Un jāturpina runāt, skaidrot, būt neērtiem un skaļiem. Jo darāmā, acīmredzot, ir daudz, ja jau pat Latvijas Radio atļaujas apgalvot, ka klimata pārmaiņas cilvēku darbības dēļ ir tikai viena no daudzām strīdīgām teorijām...
 
Ar sveicieniem,
Artūrs Freijs
<<< Permakultūra >>>

1) Pavasara permakultūras un vēdiskās kulinārijas seminārs
Sākam stādīt un sēt! Bet kā to izdarīt permakultūras dobēs, stāstīsim un rādīsim praksē. Iesācējiem būs iespēja dzirdēt ievadu, kā un kas tur darbojas virs un zem zemes. Bet otrajā dienas daļā mielosimies ar pavasara savvaļas augiem. Rāmzeme aicina uz semināru sestdien, 13. aprīlī 10:00-15:00 Rudzātu pagastā. 
Pieredzē dalīsies Natālija un Harijs Provornije un Inga un Gatis Reinfeldi. Programmā teorija un praktiskās demonstrācijas dārzā ar sēšanu un stādīšanu: izpratne par permakultūras dobju veidiem; kas un kā padara augsni auglīgu; kā un ko iesēt pirmā gada dobēs un nākamo gadu dobēs; kā veidot puķu dobes, kuras priecēs bez piepūles. Bonusā kulinārijas meistarklase par godu pavasara savvaļas zaļumiem, kas tajā laikā būs sadīguši.  Dalības maksa 20 eiro. Pieteikšanās līdz 10. aprīlim 28805556 vai šeit!
<<< Zaļie pasākumi un idejas >>>

2) Seminārs par ūdeņiem un āderēm, un agriem savvaļas augiem ēdienkartē
Rāmzeme aicina uz vēl vienu semināru sestdien, 30. martā 10:00-15:00 Rudzātu pagastā. 
10.00-13.00  Uldis Siliņš fizikas zinātņu maģistrs un reiki praktiķis, grāmatas „Āderu krusti” autors. Stāstīs par pazemes ūdeņu sistēmām, koku un akmeņu spēju mainīt enerģijas, ietekmi uz veselību, kā izvēlēties vietas akām un citām ūdens tilpnēm. Praktiski izmēģināsim sajust dažādas āderes.
13.00-15.00 Natālija Provornaja (ājurvēdas tehnoloģe). Pirmais pavasara „zaļums” ātri pagaist, tamdēļ pētīsim konservēšanas veidus, kā pavasara enerģijas spēku saglabāt tumšajam rudens-ziemas laikam. 
Kopīgas pusdienas. Dalības maksa 20 eiro. Pieteikšanās līdz 28. martam 28805556 vai šeit!

3) Fotokonkurss par ilgtspējīgu pārtiku, enerģiju un mobilitāti
Līdz 15. maijam jāsūta fotogrāfijas par tēmām: ilgtspējīga pārtika; ilgtspējīga enerģija vai ilgtspējīga mobilitāte, lai pretendētu uz naudas balvu 1000 EUR. Papildus informācija šeit!

4) Seminārs par dabisko pļavu veidošanu
Līdz 26. martam ir iespēja pieteikties uz bezmaksas semināru par dabisko pļavu nozīmi un atjaunošanu “Gribu pļavu!”. Tas notiks 11. aprīlī, viesnīcā “Sigulda” Siguldā, Pils ielā 6. Piedalīsies Latvijas Dabas fonda projekta GrassLIFE eksperti, Latvijas Universitātes zālāju pētnieki, savā praktiskajā pieredzē dalīsies zemes īpašnieki, kuri jau nodarbojas ar pļavu atjaunošanu savā īpašumā. Papildus informācija šeit!

5) Repair Cafe: drēbes, elektronika, divriteņi
Repair cafe Rīga mantu labotava 30. martā 15:00-18:00 Kaņepes Kultūras centrā. Šeit varēsi atrast meistarus, kas palīdzēs ar padomu un instrumentiem: šūšanas un apģērbu remonta stacijā; elektroierīču diagnostikas un labošanas stūrī; velosipēdu at-ziemošanas zonā. Ziedojums vismaz 1 eiro. Papildus informācija šeit!

6) Ilgtspējīga tekstila darbnīca Ikšķilē
Atgādinām, ka 27. martā 17:00-20:00 ES projekta ietvaros Dace Akule Ikšķiles Brīvajā skolā vadīs ilgtspējīga tekstila darbnīcas. Interesenti aicināti līdzi ņemt lietotus auduma gabalus, kas pārtaps jaunās noderīgās un skaistās lietās. Darba aprīkojums būs uz vietas. Papildus informācija šeit!

7) Stipendiju programma ilgtspējīgai lauku teritoriju attīstībai
Izstrādāta stipendiju programmu, kas sniedz iespēju jauniešiem doties pieredzes apmaiņā apgūt jaunas zināšanas par ilgtspējīgu lauku teritoriju attīstību. 
Aicinām pieteikties jauniešus līdz 30 gadu vecumam un organizācijas/uzņēmējus ar pieredzi lauku teritoriju attīstības jomā un ar vēlmi dalīties savās zināšanās ilgtspējīgas attīstības jautājumos.  Dalība stipendiju programmā sniegs iespēju piedalīties Eiropas Lauku Parlamentā no 6. – 9. novembrim Astūrijā,  Spānijā un/vai Eiropas Jauniešu Lauku Parlamentā 11.-13. novembrim Kantabrijā, Spānijā. Papildus informācija šeit!

8) Piesakies RTU mobilitātes programmai un kļūsti par klimata pionieri
Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrika organizē mobilitātes programmu profesionāļiem «Pioneers into Practice 2019», kas vērsta uz klimata pārmaiņu mazināšanu. Tā dalībniekiem ļauj apgūt jaunas zināšanas, izstrādāt risinājumus ar vidi saistītām problēmām Latvijā un ārvalstīs un tuvināt pasauli klimatneitrālai ekonomikai.  Programma piedāvā iespēju darbsemināros un tiešsaistes apmācībās paplašināt savas zināšanas par klimata pārmaiņu ietekmi, inovācijas sistemātisko pieeju, saņemt kouču atbalstu, lai uzlabotu problēmsituāciju risinājumu meklēšanas prasmes, darboties starpdisciplinārās komandās, lai izstrādātu risinājumus Latvijas uzņēmumu vai organizāciju vides problēmām. Programma nodrošina arī finansiālu atbalstu ceļošanai un izmitināšanai, lai varētu piedalīties četru līdz sešu nedēļu praksē kādā no dalībvalstu vadošajām organizācijām. Prakse paver pionieriem iespēju nonākt saskarē ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem no visas Eiropas.
​Pieteikšanās līdz 11. aprīlim. Papildus informācija šeit!

9) Delfi: Edmunds Cepurītis: Klimata pārmaiņas. Ko tas nozīmē?
"Pie 1,5 grādu sasilšanas varam sagaidīt daudz lielākus draudus lauksaimniecības ražai, daudz vairāk ekstrēmu laikapstākļu... [..] Šī ir arī pēdējā sasilšanas robeža, ko iespējams aprakstīt kā drošu. Turpmāka sasilšana var neatgriezeniski izmainīt mūsu pasauli . [..] Saeimā ievēlētajiem politiķiem uzticēti pirmie 4 no 12 katastrofālu klimata pārmaiņu novēršanai izšķirīgajiem gadiem." Pilnu rakstu lasi šeit!

10) Tvnet: Pat bankas rēķinās ar globālo sasilšanu. Kāpēc mēs tam neticam?
"Swedbank vadošā ekonomiste Anna Bremane savā jaunākajai ziņojumā ir ieskatījusies apkārtējās vides kataklizmu ietekmē uz naudu un tās plūsmas procesiem. Ja agrāk valsts banku dienaskārtībā klimata krīzes problēmas praktiski neparādījās, tad tagad jūtamas pārmaiņas. Klimata krīze ir kļuvusi par faktoru, ar kuru jārēķinās gan biznesa risku novērtējuma, gan arī ekonomikas attīstībā." Pilnu rakstu lasi šeit!

11) eDruva: Ekoskolu popularitāte pieaug
"Pieļaujams, ka pasaulē viens no efektīvākajiem vides izglītības modeļiem ir tieši ekoskolu programma. To īstenot vēlējušās daudzas izglītības iestādes nu jau vairāk nekā 60 valstīs, un Latvija ir starp tām. Latvijā ekoskolu programma ieguvusi ievērojamu popularitāti, jo nu darbojas jau vairāk nekā 200 izglītības iestādēs." Pilnu rakstu lasi šeit!

12) Dabas dati: Laiks būvēt “kukaiņu māju”!
"Latvijā ir uzbūvētas neskaitāmas "kukaiņu mājas" ("kukaiņu viesnīcas"). [..] ...droši varu apgalvot, ka māju būvnieki nav painteresējušies par kukaiņu prasībām pret dzīves vidi. Vismaz pēdējos gados neviens nav konsultējies ar entomologiem – kukaiņu pētniekiem. [..] Kukaiņu mājai ir ne tikai jāizskatās skaistai, bet arī jābūt piemērotai kukaiņiem." Pilnu rakstu lasi šeit!

13) Tēma: vienreizlietojamo plastmasas trauku aizliegšana
"Rīga labprāt sekotu kaimiņu galvaspilsētas Tallinas piemēram un aizliegtu vienreizlietojamos plastmasas traukus publiskos pasākumos jau šogad, taču to neļauj likums – tā atzīst Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā. Vides ministrijā gan norāda, ka pašvaldība līdz šim nav izrādījusi nekādu interesi to mainīt. Tikmēr vairāki pasākumu rīkotāji pēc savas iniciatīvas jau vairākus gadus paši ierobežo plastmasas trauku lietošanu un uzsver – tas ir vienkāršāk, nekā sākumā šķiet." Pilnu rakstu lasi šeit!
"Aptaujā noskaidrots, vai šāda prakse būtu jāievieš arī Latvijā. Vairākums jeb 79% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem uzskata, ka ideja aizliegt vienreiz lietojamo plastmasas trauku izmantošanu publiskos pasākumos ir jārealizē arī Latvijā." Pilnu sižetu skaties šeit!

Nākamā ZPZ lapa plānota 16. aprīlī!
Ar sveicieniem,
Artūrs Freijs

Esi lietas kursā par tuvākajā laikā gaidāmajiem eko-pasākumiem?
Tad, lūdzu, informē mani, rakstot atbildi uz šo e-pastu! Bez Tavas iniciatīvas par pasākumu, iespējams, neuzzinās tie, kuriem tas noderētu. 

Vai zināji, ka ZPZ ir absolūti nekomerciāls projekts, par kuru citi cilvēki var uzzināt tikai pateicoties Tavai personīgai rekomendācijai? Tāpēc aicinu arī Tevi pārsūtīt ZPZ saviem draugiem un domubiedriem, izmantojot zemāk redzamo pogu.
Spied šeit, lai pārsūtītu "Zaļo pārmaiņu ziņas" savam draugam pa e-pastu!
Tu saņem šo e-pastu, jo esi pierakstījies Zaļo pārmaiņu ziņu saņemšanai.

mainīt abonēšanas uzstādījumus I atteikties no ZPZ saņemšanas

ZPZ pasta adrese: "Zaļo pārmaiņu ziņas", Strazdu iela 6, Ikšķile LV-5052, Latvija

Email Marketing Powered by Mailchimp