Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Hackerský mindset a hackovanie krízy

Čo je to mindset hackera a ako ho použiť na hľadanie neustálych zlepšení? Ako sa líši hackerský prístup od vedeckého prístupu či podnikania, ako ich môžeme prepojiť? Tejto téme sa podrobne venujem v mojej knižke Hackni sa, ale toto je taká audio verzia. Okrem toho v úvode riešim ako sa pozerať na súčasnú krízu ako na príležitosť a ako s touto príležitosťou pracovať.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Kríza - ako sa na ňu pripraviť a čo to znamená

Na tému krízy som napísal aj blog. Blog je o osobnej príprave, charakterových črtách a podobne. Mnohí z nás majú obavy z hospodárskej krízy, ktorú toto spôsobí. Čítajú si hrozivé memoáre z 20-tych rokov minulého storočia, kedy prepukla Veľká hospodárska kríza. 
 

Rozhovor so mnou - o hackovaní, knihe Hackni sa, krypte, etickom vekslákovi a podobne

Tento rozhovor považujem za obzvlášť dobrý a odporúčam ho všetkým, ktorí chcú pochopiť prečo robím, čo robím tieto dni. Myslím, že málokto chápe širšie súvislosti toho, prečo je napríklad kurz Etický vekslák taký dôležitý, prečo nechcem silou mocou predávať Hackni sa každému a podobne.
 

Podcast o bezpečnosti a súkromí (Veronika Perková)
 

Tento rozhovor o bezpečnosti a súkromí urobila so mnou Veronika Perková. Je o tom ako si ochrániť súkromie, kto nás odpočúva a sleduje, prečo a čo sa s tým dá robiť. Dobré praktické tipy.

Biohacking meetup - skillshare, suplementy, sledovanie a pod.

Keďže pravidelné biohacking meetupy nefungujú, vďaka izolácii, rozhodli sme sa urobiť stretnutie biohackerov online. Tu je z neho (anonymizovaný) záznam. Bavíme sa o tom, čo robíme proti COVID-19 - suplementy, ako dezinfikujeme, čo robíme so stresom, strachom, čo robíme proti sledovaniu a podobne.

Biohacking meetup skill share

Socializačné stretnutie vo virtuálnej realiteStretnutia vo virtuálnej realite prebehli a boli celkom zábava. Krátky report je na začiatku aktuálneho podcastu. Vyskúšali sme platformy Mozilla Hubs a VRChat.

Vyššie je screenshot z Mozilla Hubs, ktorý funguje aj na počítači a mobile (vyskúšajte, nemusíte mať VR helmu).

VRChat je graficky krajší, ale o dosť náročnejší na nastavenie (funguje na počítači s Windows alebo na VR helme). Foťák vo VRChate robí aj pekné fotky s filtrom (normálne je VRChat krásne farebný, ale táto fotka je s integrovaným sepia filtrom:).Dajte VR šancu, nebuďte izolovaní!

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Kurz Etický vekslák

Video o kurze etický vekslák

Update ku kryptomenám v súčasnej situácií a crowdfunding kampaň kurzu "Etický vekslák" pokračuje... 

Etický vekslák je v hutnej produkcii. Natáčam a produkujem. Kampaň som predĺžil, nakoľko ešte nie som pripravený predávať ho cez eshop a niektorí ľudia mali problém "včas" zohnať kryptomeny, takže ak tento kurz chcete za crowdfunding cenu, máte ešte pár dní čas.

O etickom vekslákovi


Naučte sa pracovať s kryptomenami bez ohľadu na aktuálny kurz! Kryptomeny sú revolúcia v privátnych (neštátnych) peniazoch. Prinášajú nám mnoho nových možností. V tomto kurze sa tieto možnosti naučíme využívať bez toho, aby sme boli dobrí špekulanti. Zároveň si vytrénujeme podnikateľského ducha a vytvoríme nový zdroj príjmov. Toto všetko spôsobom, ktorý pomáha komunite okolo nás a zlepšuje svet.

Superschopnosť, ktorú sa naučíte je práca s kryptomenami spôsobom, ktorý vám umožní využívať ich výhody bez ohľadu na aktuálnu cenu a kurz. Uvidíte, že zapojiť sa do paralelnej ekonomiky vám môže priniesť nové skúsenosti, obchodných partnerov, "bokovku" popri práci. A celé to funguje lepšie, keď nás bude viac. Preto som sa rozhodol urobiť tento kurz, v ktorom chcem túto superschopnosť odovzdať čo najviac ľuďom.

Väčšina stratégií na prácu s kryptom sa venuje špekuláciám na budúci kurz. Buď kúpiť a držať (HODL) a čakať, kým budeme superbohatí, lebo Bitcoin pôjde "to the moon"....alebo použiť technickú analýzu a pokúsiť sa určiť budúcu cenu. Mne dlhodobo tieto stratégie nevyhovujú, pretože zabúdajú na to, že budúcu cenu jednoducho predpovedať nevieme. Už niekoľko rokov sa venujem tomu ako s kryptom (najmä Bitcoinom) pracovať bez toho, aby som predvídal budúcu cenu. Samozrejme, HODL a obchodovanie môžete robiť tiež ako doplnok.

Niektoré stratégie na prácu s kryptomenami som popísal vo svojej knižke Hackni sa. Kapitolu ohľadom Bitcoin stratégií dostanete aj ak podporíte túto kampaň. Spätná väzba od čitateľov je, že ľudia by radi tieto stratégie videli aj na videu, s praktickým záznamom obrazovky alebo grafickým vysvetlením. Tak som sa rozhodol urobiť kurz "etického veksláka" a pridať ďalšie užitočné stratégie. 

Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v komunistickom Československu venoval nákupu a predaju cudzích mien (valút) alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex. Samotné slovo veksl pochádza z nemeckého der Wechsel, čo znamená zmena a ako sloveso wechseln znamená meniť.

Etický vekslák pomáha ľuďom s kúpou a predajom kryptomien. Je dôležitou súčasťou krypto ekonomiky. Väčšina krypto-pozitívnych ľudí vníma ako dôležitých prevádzkovateľov tzv. "full-node", ktoré bežia Bitcoin softvér alebo ťažiarov (ak týmto pojmom nerozumiete, nevadí). Tí sú samozrejme dôležití, ale ak niekomu rozprávame o kryptomenách, ľudia sa málokedy pýtajú na to, koľko full-node beží v sieti, pretože je to pre nich nepodstatné. Pýtajú sa "keď budem chcieť Bitcoiny predať keď bude vysoký kurz, kde to môžem urobiť?". Samozrejme, existujú už teraz rôzne možnosti a tieto nazývam "ekonomické nody". Patria medzi ne obchodníci, ktorí akceptujú kryptomeny, rôzne služby, ktoré s kryptomenami pracujú, zmenárne (či už centraliozvané alebo decentralizované), prevádzkovatelia platobných brán a Bitcoinových ATM. A patria medzi ne aj etickí veksláci. Bitcoinové ATM totiž málokedy vykrývajú nárazovú ponuku alebo dopyt. Ak kryptomeny náhle padnú a ľudia chcú prikúpiť alebo náhle stúpnu a niektorí ľudia chcú realizovať eurový zisk, vytvorí sa pred ATM rad a automat zachvíľu nemá dostatok kryptomien alebo eur. Ďalším problémom ATMiek (našťastie mimo Bratislavy, v ktorej sú skvelé ATMká) sú vysoké poplatky (v niektorých mestách aj cez 5%) alebo fakt, že v mnohých mestách sa ATMká proste nenechádzajú. Samozrejme, vždy je možné zaregistrovať sa a overiť na burze, ale tieto obchody sú stále viac sledované a banky ľuďom často kvôli krypto transakciám rušia účty.

Krypto fanúšikovia tieto problémy riešia často tak, že ochotne zmenia kryptomeny za eurá, ale keďže nemajú správne vymyslený model, tak ich kupujú a predávajú na základe aktuálnej potreby (napr. "potrebujem zaplatiť nájom v eurách, predám Bitcoin"). Etický vekslák ale ide oproti dopytu. Na rozdiel od bežného krypto fanúšika v pohode predáva keď je cena nízka a nakupuje keď je vysoká - a stále na tom zarába. V kurze si popíšeme túto stratégiu. Etický vekslák je tak dôležitou ekonomickou nodou a mojim cieľom je, aby ich bolo po svete čo najviac. Myslím si, že nekonkurujú ATMkám, ktoré sú super pohodlné na bežné nákupy a predaje. Idú oproti dopytu, ktorý nedokáže obslúžiť ATM (kvôli poplatkom a nedostatku likvidity) a proti zmenárňam, ktoré nezachovávajú súkromie.

Etický vekslák dokáže na zmene aj na krypto likvidite zarábať stále pomocou rôznych techník, ktoré si v kurze popíšeme.

V ďalšej časti kurzu sa pozrieme na to, čo robiť v prípade, že kryptomeny padajú, ale nikto už nechce nakupovať (dlhý bear market), čo robiť v prípade, že silne prevažuje jedna strana obchodov (napríklad všetci chcú predávať kryptomeny, ale nikto nechce nakupovať).

Kryptomeny sú o peer to peer ekonomike. Tak ju poďme naštartovať. Buďte "peer", decentralizujte ekonomickú aktivitu a pomôžte ľuďom, ktorí ešte nie sú v krypto svete!

Záver


Ďakujem za pozornosť. 

Všetkým držím palce, aby ste túto drobnú apokalypsu prežili v zdraví a bez výraznejších strát čohokoľvek.

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp