Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Crypto-only mindset, ako byť vždy kupujúcim a prečo záleží na tom aké peniaze prijímame

Prečo existujú šialení ľudia, ktorí prijímajú iba kryptomeny (ako napríklad Paralelná Polis, či crowdfunding knižky Hackni sa). Prečo by si niekto dobrovoľne obmedzil okruh zákazníkov?

Dôvod by sa dal charakterizovať starým známym „nie je vždy dôležitá kvantita, ale aj kvalita“. V tomto podcaste si povieme o mindsete „vždy buď nakupujúci“. Aj keď niečo predávam, „kupujem“ si skúsenosť. Vďaka tomu si môžem vybrať čitateľov knižky, vybrať si s nimi interakcie a zabezpečiť, aby sme boli všetci spokojní. Lebo o to v skutočnosti ide. Spôsobov ako zabezpečiť, že nám na účte pristanú peniaze je obrovské množstvo. Ale to, čo pri tom zažijeme si môžeme a mali by sme si vyberať.

V podcaste hovorím o tomto mindsete „výberu prežitku“ a o tom, prečo prijímať kryptomeny môže byť dobrý spôsob ako to dosiahnuť.

Ak nepoužívate kryptomeny, možno vás tiež zaujme!

V podcaste totiž vysvetľujem jednu myšlienku z knižky "Clipper ship strategy". Tú mi odporučil jeden kamarát, keď som sa s ním prvýkrát zoznámil. Pýtal som sa ho, akú má podnikateľskú filozofiu (založil niekoľko multimillion dollar firiem). Odpovedal mi protiotázkou "poznáš rakúsku ekonomickú školu?". Odpovedal som a už ako som chcel prejaviť svoje potešenie, že som stretol ďalšieho libertariána, tak hovorí: "Tak väčšina ľudí ju používa na to, aby mohla sofistikovane nadávať na štát. Ja ju používam na zarábanie peňazí. Pošlem ti howto". O pár dní mi do Chicaga dorazila knižka od neho. Myšlienka z nej, ktorú tu popisujem je v podstate začiatok stratégie, ktorú popisuje Maybury, ale pochopíte, prečo ju používa pri podnikaní.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Kurz Etický vekslák

Video o kurze etický vekslák

Spustil som crowdfunding kampaň kurzu "Etický vekslák"! 

Naučte sa pracovať s kryptomenami bez ohľadu na aktuálny kurz! Kryptomeny sú revolúcia v privátnych (neštátnych) peniazoch. Prinášajú nám mnoho nových možností. V tomto kurze sa tieto možnosti naučíme využívať bez toho, aby sme boli dobrí špekulanti. Zároveň si vytrénujeme podnikateľského ducha a vytvoríme nový zdroj príjmov. Toto všetko spôsobom, ktorý pomáha komunite okolo nás a zlepšuje svet.

Superschopnosť, ktorú sa naučíte je práca s kryptomenami spôsobom, ktorý vám umožní využívať ich výhody bez ohľadu na aktuálnu cenu a kurz. Uvidíte, že zapojiť sa do paralelnej ekonomiky vám môže priniesť nové skúsenosti, obchodných partnerov, "bokovku" popri práci. A celé to funguje lepšie, keď nás bude viac. Preto som sa rozhodol urobiť tento kurz, v ktorom chcem túto superschopnosť odovzdať čo najviac ľuďom.

Väčšina stratégií na prácu s kryptom sa venuje špekuláciám na budúci kurz. Buď kúpiť a držať (HODL) a čakať, kým budeme superbohatí, lebo Bitcoin pôjde "to the moon"....alebo použiť technickú analýzu a pokúsiť sa určiť budúcu cenu. Mne dlhodobo tieto stratégie nevyhovujú, pretože zabúdajú na to, že budúcu cenu jednoducho predpovedať nevieme. Už niekoľko rokov sa venujem tomu ako s kryptom (najmä Bitcoinom) pracovať bez toho, aby som predvídal budúcu cenu. Samozrejme, HODL a obchodovanie môžete robiť tiež ako doplnok.

Niektoré stratégie na prácu s kryptomenami som popísal vo svojej knižke Hackni sa. Kapitolu ohľadom Bitcoin stratégií dostanete aj ak podporíte túto kampaň. Spätná väzba od čitateľov je, že ľudia by radi tieto stratégie videli aj na videu, s praktickým záznamom obrazovky alebo grafickým vysvetlením. Tak som sa rozhodol urobiť kurz "etického veksláka" a pridať ďalšie užitočné stratégie. 

Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v komunistickom Československu venoval nákupu a predaju cudzích mien (valút) alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex. Samotné slovo veksl pochádza z nemeckého der Wechsel, čo znamená zmena a ako sloveso wechseln znamená meniť.

Etický vekslák pomáha ľuďom s kúpou a predajom kryptomien. Je dôležitou súčasťou krypto ekonomiky. Väčšina krypto-pozitívnych ľudí vníma ako dôležitých prevádzkovateľov tzv. "full-node", ktoré bežia Bitcoin softvér alebo ťažiarov (ak týmto pojmom nerozumiete, nevadí). Tí sú samozrejme dôležití, ale ak niekomu rozprávame o kryptomenách, ľudia sa málokedy pýtajú na to, koľko full-node beží v sieti, pretože je to pre nich nepodstatné. Pýtajú sa "keď budem chcieť Bitcoiny predať keď bude vysoký kurz, kde to môžem urobiť?". Samozrejme, existujú už teraz rôzne možnosti a tieto nazývam "ekonomické nody". Patria medzi ne obchodníci, ktorí akceptujú kryptomeny, rôzne služby, ktoré s kryptomenami pracujú, zmenárne (či už centraliozvané alebo decentralizované), prevádzkovatelia platobných brán a Bitcoinových ATM. A patria medzi ne aj etickí veksláci. Bitcoinové ATM totiž málokedy vykrývajú nárazovú ponuku alebo dopyt. Ak kryptomeny náhle padnú a ľudia chcú prikúpiť alebo náhle stúpnu a niektorí ľudia chcú realizovať eurový zisk, vytvorí sa pred ATM rad a automat zachvíľu nemá dostatok kryptomien alebo eur. Ďalším problémom ATMiek (našťastie mimo Bratislavy, v ktorej sú skvelé ATMká) sú vysoké poplatky (v niektorých mestách aj cez 5%) alebo fakt, že v mnohých mestách sa ATMká proste nenechádzajú. Samozrejme, vždy je možné zaregistrovať sa a overiť na burze, ale tieto obchody sú stále viac sledované a banky ľuďom často kvôli krypto transakciám rušia účty.

Krypto fanúšikovia tieto problémy riešia často tak, že ochotne zmenia kryptomeny za eurá, ale keďže nemajú správne vymyslený model, tak ich kupujú a predávajú na základe aktuálnej potreby (napr. "potrebujem zaplatiť nájom v eurách, predám Bitcoin"). Etický vekslák ale ide oproti dopytu. Na rozdiel od bežného krypto fanúšika v pohode predáva keď je cena nízka a nakupuje keď je vysoká - a stále na tom zarába. V kurze si popíšeme túto stratégiu. Etický vekslák je tak dôležitou ekonomickou nodou a mojim cieľom je, aby ich bolo po svete čo najviac. Myslím si, že nekonkurujú ATMkám, ktoré sú super pohodlné na bežné nákupy a predaje. Idú oproti dopytu, ktorý nedokáže obslúžiť ATM (kvôli poplatkom a nedostatku likvidity) a proti zmenárňam, ktoré nezachovávajú súkromie.

Etický vekslák dokáže na zmene aj na krypto likvidite zarábať stále pomocou rôznych techník, ktoré si v kurze popíšeme.

V ďalšej časti kurzu sa pozrieme na to, čo robiť v prípade, že kryptomeny padajú, ale nikto už nechce nakupovať (dlhý bear market), čo robiť v prípade, že silne prevažuje jedna strana obchodov (napríklad všetci chcú predávať kryptomeny, ale nikto nechce nakupovať).

Kryptomeny sú o peer to peer ekonomike. Tak ju poďme naštartovať. Buďte "peer", decentralizujte ekonomickú aktivitu a pomôžte ľuďom, ktorí ešte nie sú v krypto svete!

Podcast "crypto only mindset" bol odmenou (tzv. stretch goal). Teda vznikol práve vďaka crowdfunderom. Ďalšie odmeny si môžete pozrieť na tejto prehľadnej infografike 😂 :

Pár ďalších noviniek:
 

  • Na Slovensku zas' a znova prebehli voľby. Nech už stojíte na ktorejkoľvek strane (teda voliť či nevoliť), je dobré zamyslieť sa nad tým ako rozmýšľajú tí, ktorí zvolili opačnú možnosť. To môžeme robiť práve tak, že si vyskúame rôzne mindsety. Takéto cvičenie (okrem iného) nájdete v mojom blogu O (ne)volení. Veľa ľudí ho nepochopilo a aj napriek tomu, že to tam bolo niekoľkokrát explicitne napísané, nemá za cieľ nikoho presvedčiť či voliť alebo nie (mimochodom, vyšiel deň po voľbách). Skúšanie si mindsetov a pozeranie sa na svet očami iných môže byť zaujímavé cvičenie.
  • Čo môžete urobiť pre zlepšenie vášho súkromia na Internete? Pár rád v novom blogu o prehliadači Brave - dozviete sa v ňom nielen o tom, že tento prehliadač existuje, ale ako ho vyladiť (a taktiež ako vyladiť iný prehliadač, ak Brave nie je vašou voľbou).
  • Bol som znova hosťom v podcaste Vlada Zlatoša. Téma bola hackovanie myslenia. Ak "crypto only" predsalen nie je vaša šálka kávy (aj keď podľa mňa je užitočný aj pre ľudí, ktorí s kryptomenami neprišli do styku), môžete to považovať za náhradu. Bavíme sa o mojej knižke Hackni sa.

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp