Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Nový podcast: Monokultúra myslenia, financií, ekosystémov, huby a pod.

Nájdeme správny spôsob rozmýšľania, správne plodiny, ktoré budeme pestovať, cviky, ktoré všetkým vyhovujú a pracovnú dobu, ktorá je pre všetkých optimálna. A potom sa nestačíme čudovať, keď sa niečo pokazí vplyvom prostredia.

Chyba, ktorej sme sa vystavili sa nazýva monokultúra. Prejavuje sa nielen v poľnohospodárstve, ale aj v myslení, vo finančnom sektore, v centrálnom plánovaní a podobne. Na obrázku eurodotačné políčko monokultúry repky olejnej.

Veci často delíme na správne a nesprávne, hľadáme lokálne optimum, ale v skutočnosti strácame niečo oveľa cennejšie – robustnosť, odolnosť alebo dokonca antifragilitu. Celé ekosystémy myšlienok, plodín, zvierat, či zostatkov na účtoch dokážu zmiznúť za pár sekúnd.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Na úvod podcastu si môžete vypočuť niečo o troch zaujímavých knižkách - okrem mojej Hackni sa je to aj Pokrok bez povolenia a Výživa pračloveka.

Kniha Hackni sa!


Knižka Hackni sa vyšla! Crowdfunderi ju pred Vianocami dostali do schránok, či už fyzických poštových alebo e-mailových (ak ste ju podporili a zatiaľ vám nedorazila, napíšte mi - ak ste ju nenašli v e-mail inboxe, hľadajte email od odosielateľa pay@bednar.sk, možno skončila v medzi e-mailami z Nigérie).

14. januára 2020 sa bude konať v Paralelnej Polis jej krst, na ktorý vás srdečne pozývam. Pripravte si otázky (kľudne aj k poslednému podcastu). Bude tam možnosť aj knihu si kúpiť, nechať podpísať a stretnúť ostatných ľudí, ktorí sa na nej podieľali. Krstným otcom bude Pavol Lupták. Vstup je zdarma, tešíme sa na vás.

Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Pár ďalších noviniek:

  • Po tom ako som zavesil staršie vydania podcastu na sieť bittorrent (dúfam, že toto kľúčové slovo nespôsobí, že tento e-mail skončí priamo v spame:) som si trochu zaspomínal na moje začiatky na Internete. O tom ako som napaľoval CDčka s Linuxom, robil vlastnú distribúciu, ako fungovalo distribuovanie obsahu a tak. 
  • Trochu ľahkého programovania: Upravil som môj obľúbený torrent klient tak, aby trochu viac dbal na súkromie užívateľov. Výhoda webtorrentu je, že ak ťaháte video alebo audio súbor, môžete ho začať pozerať ešte predtým ako sa stiahne.


Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.

Pre zopakovanie: Aktuálny podcast tu

Ak sa vám nepodarí dostať sa na krst knihy, môžete si ju objednať, stále iba za kryptomeny. Alebo kúpiť v Paralelnej Polis v Bratislave (verím, že čoskoro aj v Prahe).

Viem, že kryptomeny ľudí otravujú, ale pre mňa je dôležité, aby sa kniha dostala k ľuďom, ktorí túto bariéru dokážu prekonať. Človek, ktorý túto bariéru nezvládne prekonať si podľa mňa tú knihu až tak neužije, vyžaduje trochu otvorenú hlavu. Ak neviete ako na to, začnite tu a tu.

Prajem úspešný, šťastný, kreatívny, intuitívny, racionálny a zdravý rok 2020,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp