Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Pozdravujem z 😎 Bratislavy,

slnko sa oprelo, leto začína a aj o slnku bude nový podcast. Udivuje ma ako sa Bratislava mení. Ak ste odtiaľto a nepoznáte stránku YIMBA, odporúčam sledovať (majú aj profily na sociálnych sieťach). Bratislava COVID-19 prežila super, kopec budov vzniklo, veľa vecí sa ešte mení a začína letné grilovanie, prechádzky, terasovanie a nabíjanie batérií zo solárnych panelov.

Ako merať slobodu, solárne panely, opcionalita, neistota, absorpčné bariéry a COVID update

V najnovšom podcaste sa venujem aj slnku a solárnym panelom. Tento newsletter rovnako aj podcast vznikol poháňaný čisto solárnou energiou. Ľudia však na solárnu energiu majú trochu zvláštny pohľad, vnímajú ju buď ako niečo čo zachráni planétu bez použitia strachu (super) alebo sledujú kedy bude návratnosť panelov dostatočne rýchla, aby ušetrili peniaze. Solárna energia však prináša o čosi viac - zafixovanie ceny cez kapitálové výdavky, opcionalitu a adaptabilitu. A z tohto pohľadu sa na ňu budeme venovať aj v tomto podcaste.

Ďalej si dáme update o neistote ohľadom COVID-19. Ak dennodenne pozeráte štatistiky kĺzavého mediánu alebo ste už na čísla rezignovali a uverili ste, že hnusoba je preč, možno sa nepozeráte na správne čísla. Čoho sa obávam a ako to riešim v ďalšej časti.

Samozrejme, moje riešenia nie sú pre každého. Ale veľa ľudí ma hneď obviní, že "tebe sa to ľahko hovorí, keď nemusíš chodiť do práce". Áno, nemusím chodiť do žiadnej kancelárie, ale to nie je niečo, čo sa magicky objavilo v mojom živote bez toho, aby som sa o to nejak pričinil. Je to niečo, čo som aktívne v živote vytváral. A môžete sa tak na život pozerať aj vy.

Sloboda veľmi úzko súvisí s opcionalitou. Koľko je vecí, ktoré "môžem ale nemusím"? Viem ich množstvo zvýšiť tak, aby mi to prinášalo hodnotu a neprinášalo zbytočné dodatočné náklady?

Tento podcast nie je priamo kapitolou z mojej knihy Veľký reštart ako predchádzajúce dve vydania. Ale všetky témy, ktorým sa v ňom venujem rozoberám aj vo Veľkom reštarte.

Crowdfunding kampaň na audiobook verziu prebieha, môžete si ju predobjednať. Ak radšej počúvate ako čítate, tu si môžete predobjednať audioknihu. Ak si chcete vypočuť ďalšie kapitoly z audioknihy, navštívte stránku kampane a jednotlivé už prečítané kapitoly si môžete stiahnuť. Zvyšok dorobím ak kampaň bude úspešná a pošlem ich crowdfunderom.

Papierovú alebo ebook verziu knihy Veľký reštart si môžete predobjednať s kupónom RECIOVESMIRE so zľavou. Po predobjednaní knihy dostanete niektoré texty na stiahnutie. Audioknihu môžete predobjednať tu.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.
Disaster radio

Zaujímavý projekt, na ktorý som narazil sa volá Disaster Radio. Je to zariadenie, pomocou ktorého môžete komunikovať v prípade apokalypsy, keď vypadne Internet. Používa technológiu Lora a vytvára automatickú mesh sieť, takže aj keď dosah jedného zariadenia je cca 4km, ak sú po ceste medzi vami a niekým komu chcete napísať iné zariadenia, správy prepošlú.

Rozhodol som sa vytvoriť v Bratislave sieť, pomocou ktorej budeme môcť komunikovať a prípadne vytvárať iné sociálne siete. Je to veľmi zaujímavý experiment, nie je všetko iba Internet. Zariadenie je open-source, takže si ho môžete vyrobiť, ale ja som si ho objednal asi za €20 z Číny. Podobné komunity sú aj v iných mestách. Na diskusiu o sieti som vytvoril Facebook skupinu. Irónia diskutovania cez Facebook o decentralizovanej komunikačnej sieti mi neuniká, budem samozrejme rád ak mi napíšete aj priamo cez disaster.radio. Počúvam. 

Wilderove appky vol. 10
 

V epizóde série Wilderove appky sa s Wilderom bavíme o iOS aplikáciách a o tom prečo používam ako primárny telefón iPhone (aj keď Android nehejtujem ani sa mu nebránim).

Tlačenie na privacy som inak odhadol celkom dobre, vo WWDC keynote Apple privacy spomína dookola – čo najviac robiť na zariadení, neposielať to čo netreba nešifrované do cloudu, privacy preserving single sign on a platby a podobne. Netvrdím, že to je dokonalé, ale som rád, že aspoň jedna firma dookola opakuje že privacy je feature a zákazníci sú ich užívatelia a nie reklamné spoločnosti.

Pozrite si video Wilderových appiek
Ako začať s kryptomenami - úplne začiatočnícky návod z pohodlia domova

COVID-19 ukázal, že nie je možné všetkých, ktorí chcú mať svoju prvú skúsenosť s kryptomenami poslať do Bitcoin automatu. A samozrejme, nie každý žije v meste, kde sa automat nachádza. Rozhodol som sa preto prerobiť môj návod Ako používať kryptomeny a ukázať vám ako môžete začať aj z pohodlia domova pomocou SEPA prevodou a kariet. Ak ste počuli predchádzajúci podcast, chápete, že je veľmi dôležité v čase krízy vedieť používať kryptomeny. A je dobré začať teraz, nie až keď to budete potrebovať a budú sa do krypto sveta hrnúť všetci.

Pre ľudí, ktorí poslali Bitcoin transakciu a dlho nie je potvrdená som pripravil návod, čo sa s tým dá robiť. Ak iba začínate - nešpekulujte a akceptujte poplatky, ktoré odporúča peňaženka alebo skúste Lightning Network, prípadne Litecoin alebo Monero.

Spracovanie prirodzeného textu - ako som dal umelej inteligencii prečítať Veľký reštart

Algoritmami umelej inteligencie som preložil Veľký reštart do angličtiny a nechal si ho zosumarizovať, aby som mal kratší prehľad obsahu Veľkého reštartu. O týchto pokusoch som napísal blog a natočil video.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp