Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Veľký reštart a paralelná krypto ekonomika počas krízy

V tomto vydaní podcastu vám predstavím moju pripravovanú knihu Veľký reštart, prečítame si z nej pár úryvkov. Pod Veľkým reštartom rozumiem podstatnú zmenu nášho životného štýlu, podnikania, spôsobu práce a pod.

A potom si vysvetlíme, na čo je dobrá v čase krízy paralelná ekonomika. To je zase úryvok z môjho kurzu Etický vekslák. Verím, že vás tento formát podcastu bude baviť.

Knihu Veľký reštart si môžete predobjednať s kupónom RECIOVESMIRE so zľavou. Po predobjednaní knihy dostanete niektoré texty, vrátane kapitoly „Ako sa adaptovať na zmeny“ okamžite na stiahnutie.

Motivácia k napísaniu knihy

Po tom ako nastala situácia s koronavírusom SARS-Cov-2, ekonomické obmedzenia a spustenie ekonomickej krízy som zistil, že veľa ľudí nevie uvažovať v prostredí neistoty. Sledujú možný vývoj a pripravujú sa na to, čo modely považujú za najprevdepodobnejšiu možnosť. Čo ak nenastane?
 
Predpokladám, že po tejto kríze príde k zásadným zmenám vo svete - či už v oblasti zdravia, práce, sociálneho kontaktu alebo vrámci ekonomiky. Tieto zmeny nedokážeme presne predpovedať a aj pri tých najlepších predpovediach by sme sa mali pýtať otázku "A čo ak to tak nebude?". Dá sa na takúto situáciu pripraviť? Dá sa z takejto situácie dokonca ťažiť?
 
Pre väčšinu ľudí sú zmeny vo svete extrémne náročné. Nie sme pripravení na chaos, náš mozog je pripravený na relatívne stabilné prostredie, ktoré sa mení v priebehu desaťročí, ak vôbec. Súčasný svet sa však mení priamo pred našimi očami - vďaka (exponenciálnemu) technologickému pokroku, veľkému prerozdeľovaniu majetku a zmene spôsobu práce.
 
Veľký reštart tak nie je len o tejto konkrétnej situácii a tejto konkrétnej kríze. Je o každodenných zmenách. 

Ako uvažovať v prostredí neistoty a adaptovať sa na veľké zmeny?

Veľký reštart sveta práve prebieha. Vyznačuje sa veľkou neistotou. Čelíme novej situácii, novým výzvam. Bude finančná kríza? Ak áno, aká veľká? Čo krízu prežije a čo nie? Ako sa zmení náš život? Budeme ešte chodiť pracovať do kancelárií? Čo bude novým „normálom“?

Rovnako ako väčšina ľudí, neviem predvídať budúcnosť. V tejto knihe preto popisujem ako rozmýšľať vtedy, keď akceptujeme, že modely reality môžu byť nesprávne, predpovede nevychádzajú a neistota sa dá krájať.

Táto kniha je o mindsetoch, rozmýšľaní, ktoré je agnostické k modelom, o antifragilite, opcionalite, slobode a robustnosti. Je o tom ako je možné pripraviť svoj život na neočakávané udalosti, zvýšiť svoju adaptabilitu a ťažiť z volatility prostredia.

Pozrieme sa na budúcnosť života, ekonomiky, financií, práce, stretnutí, vzdelávania, ekológie a súkromia očami možného, s neustálou otázkou na pozadí „a čo ak to bude inak?“.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

 

Chyby v uvažovaní a intervaly spoľahlivosti modelov – dobré a zlé správy
 

V tomto blogu, ktorý je zároveň (v jemne modifikovanej podobe) kapitolou knihy Veľký reštart sa pozrieme na to, ako uvažovať ak akceptujeme fakt, že model nie je realita. 

Pritom neplatí, že je lepšie mať „nejaký“ model, ak ho nevieme urobiť dobre. Ak viem, že model je zlý (má obrovskú chybu), tak možno lepšia otázka ako „tak urob lepší“ je – vieme robiť rozhodnutia bez modelu?

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Kurz Etický vekslák

Video o kurze etický vekslák
V knihe Veľký reštart na rozdiel od Hackni sa veľmi nespomínam kryptomeny (v Hackni sa to bola jedna osobitná časť). Kurz Etický vekslák však vznikol z potreby naštartovať paralelnú ekonomiku. A to najmä pre prípad, že ju po veľkom reštarte budeme potrebovať. Nepredpovedám zrútenie štátneho finančného systému a verím, že to prežije - závisia na ňom životy ľudí. Aj napriek tomu sa musím pýtať otázku "a čo ak sa zrúti?". V takom prípade by som chcel, aby sme mali čo používať namiesto tohto systému. Budovanie paralelnej ekonomiky nie je len o tom, že si dokážeme posielať decentralizované elektronické peniaze (Bitcoin). Je to o ľudských interakciách, sieťových efektoch a vzájomnej koordinácii.
 
Etickému vekslákovi končí tieto dni crowdfunding kampaň. Ak sa do nej chcete zapojiť, upozorňujem, že tento kurz je pre pokročilých užívateľov kryptomien. Na úroveň pokročilého užívateľa sa dostanete napríklad prečítaním časi o kryptomenách knižky Hackni sa a používaním kryptomien, teda praktickými skúsenosťami. Obsah kurzu je už pripravený a zverejnený, už plánujem len dokončiť pár detailov. O filozofii kurzu Etický vekslák sa dozviete aj v najnovšom podcaste.
 
Dúfam, že paralelná krypto ekonomika bude iba príjemné hobby pár jednotlivcov a nebude na nej závisieť osud miliónov ľudí, ktorí nemajú na výber. Vždy je lepšie, keď si niečo vyberieme preto, že chceme, nie preto, že musíme. Ale pár z nás, ktorí funkčnú paralelnú ekonomiku považujú za nutnosť, bude pracovať na tom, aby mala vybudovanú infraštruktúru obchodníkov.
 
A väčšina ľudí môže s použitím kryptomien aspoň ušetriť na bežných nákupoch.
 
Ďakujem vám za doterajšiu podporu a prajem v časoch veľkého reštartu všetko dobré, vysokú odolnosť, silnú imunitu a veľkú adaptabilitu,

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp