Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Coronavirus, exponenciály, neistota a ako si poradiť so strachom

Epidémia coronavirusu je to, čím teraz žijeme a čo dúfam, že všetci z nás v zdraví prežijeme. Internetom sa šíri kopec rôznych informácií. A samozrejme ani ja neviem, ktoré z týchto informácií sú pravdivé, ktoré sú čisto šíriace sa hoaxy a ktoré sú jednoducho "chyba merania" alebo modelovania.

Aj napriek tomu sa nejak musíme v prostredí tejto neistoty rozhodovať. Ísť do práce alebo ostať doma? Nakúpiť zásoby alebo nie? Ísť pozrieť rodičov a starých rodičov? Pomôcť im ilozovať sa?

Ako funguje exponenciálne šírenie?

A aký to všetko bude mať dopad na ekonomiku?

A ako si poradiť so strachom a stresom, ktorý z toho všetkého vyplýva?

Aké sú moje optimistické a pesimistické scenáre?

Tento podcast vznikol v spolupráci s podcastom Človek zvedavý. Ďakujem za to Petrovi a Marekovi, pretože odviedli ako vždy super prácu!

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

O neškodnom textovom víruse "Free WiFi" a o tom ako sa šíria nákazy (minipodcast)


Pred pár dňami som natočil aj minipodcast o pre mňa zábavnej počítačovej/mobilnej infekcií, ktorej sa ľudstvo nevie už roky zbaviť, nezabráni jej žiadny antivírus a stále "žije" vďaka svojej extrémnej infekčnosti.

Nechcel som vás kvôli tomu otravovať e-mailom, tak vám o ňom v newslettri dávam vedieť, ale ak chcete intuitívne pochopiť šírenie infekcií, je to dobre investovaných pár minúť.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

O exponenciálnom šírení nákaz a pravdepodobnosti


Keďže chápanie exponenciál je pre ľudí dosť neintuitívne, vytvoril som nástroj, kde sa môžete pohrať s pár číslami - vidieť aký vplyv má na šírenie nákazy (v exponenciálnej fáze, exponenciálna krivka sa niekedy samozrejme otočí a vznikne logistická krivka) to, s koľkými ľuďmi príde do kontaktu jeden infikovaný alebo aká je pravdepodobnosť prenosu.

Ako prvý nástroj som vytvoril nástroj, kde sú superjednoduché pravdepodobnosti a v grafe vidíte, aký majú dané pravdepodobnosti vplyv na rast pravdepodobnosti nákazy vo väčších skupinách (a prečo by sme naozaj nemali chodiť na miesta s veľkou koncentráciou ľudí kde môže prísť ku kontaktu s možnosťou nakazenia).

Keďže chcem aby ste pochopili čo tie čísla hovoria, natočil som video, takže predtým ako na základe tohto jednoduchého modelovacieho nástroja budete robiť podstatné rozhodnutia, vypočujte si čo robí a čo nerobí.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Blog "COVID-19 - osobný prístup"


Tento blog vlastne z tejto série obsahu o víruse vznikol ako prvý. Časom som ho dopĺňal s novými informáciami a upresňoval som ho. Ak nemáte čas počúvať podcast, aspoň prebehnite tento blog.

Blog vznikol z mojej frustrácie nad tým, že veľa ľudí čakalo na to, kým im niekto niečo prikáže. Médiá a niektorí mainstream novinári otvorene priznali, že ich úlohou nie je informovať, ale zabrániť šíreniu paniky. Iní novinári si robili posmešky z tých, ktorí sa predzásobovali, lebo vraj podliehajú iracionálnej panike.

V takomto prostredí je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo môžeme robiť my. Čakať kým sa preberie niekto z odchádzajúcej vlády alebo nejaký centrálny hygienik zistí, že má prácu a vydá nejaké nariadenie je neskoro. Všetci máme vo svojom okolí ohrozené skupiny - kamoš čo fajčí, cukrovkár alebo vekovo starší rodinní príslušníci. Ak sa na to vykašleme s pohľadom "je to len chrípka", ohrozujeme najmä ich.

Myslím si, že čakať na to, že nám niekto iný povie, čo máme robiť je pri exponenciálnom raste a tom, čo vidíme z Číny a Taliansku krajne nezodpovedné. A zodpovednosť za seba a svoje zdravie máme v rukách my.

Kurz Etický vekslák

Video o kurze etický vekslák

Update ku kryptomenám v súčasnej situácií a crowdfunding kampaň kurzu "Etický vekslák" pokračuje... 

Trhy zažili "krvavé dni" - nie preto, že by naozaj tiekla na trhoch krv, ale preto, že na grafoch sa začali ukazovať červené sviečky, ktoré reprezentujú pád ceny. Tomuto osudu sa nevyhli ani kryptomeny.

Pre mnohých to bola príležitosť "prikúpiť", len preto, aby zistili, že ich obľúbený krypto automat nefunguje alebo má obrovský spread (teda v podstate "poplatok").

Existujúce ATMká tento nápor nemajú šancu zvládať. A pri takejto volatilite zafixovať kurz aj na čas kedy klient vkladá hotovosť nie je také ľahké. Pridajme k tomu fakt, že ľudia, ktorí automaty prevádzkujú by tiež radi ostali doma a nechcú sa hrnúť do shopping centra a potom do banky, lebo všade sú veľké skupiny ľudí. Je podľa mňa úplne fér, že všetky tieto riziká pokrývajú vyššími feečkami, znížia tak počet zákazníkov, počet nutných návštev ATM a riziko volatility na burze.

Kurz etický vekslák je práve na riešenie takýchto situácií - lokálneho "nedostatku" krypta alebo hotovosti v automatoch. Verím, že mnohí nakoniec príležitosť prikúpiť využili.

Pozor, ATMká nehejtujem, práve naopak, som veľmi vďačný za to, že existujú (a jedno ATMko tiež spoluvlastním, aj keď nie v Európe). Som veľmi vďačný, že operátori u nás nerobia KYC, majú super nízke poplatky (skúste chvíľu cestovať: na Slovensku sú najnižšie poplatky aké som kedy videl - v štandardnej situácii, dokonca nižšie ako v Čechách). V krajinách ako Británia a USA je bežné fee 15%, v Paname som videl za normálnej situácie aj 30%.

O etickom vekslákovi


Naučte sa pracovať s kryptomenami bez ohľadu na aktuálny kurz! Kryptomeny sú revolúcia v privátnych (neštátnych) peniazoch. Prinášajú nám mnoho nových možností. V tomto kurze sa tieto možnosti naučíme využívať bez toho, aby sme boli dobrí špekulanti. Zároveň si vytrénujeme podnikateľského ducha a vytvoríme nový zdroj príjmov. Toto všetko spôsobom, ktorý pomáha komunite okolo nás a zlepšuje svet.

Superschopnosť, ktorú sa naučíte je práca s kryptomenami spôsobom, ktorý vám umožní využívať ich výhody bez ohľadu na aktuálnu cenu a kurz. Uvidíte, že zapojiť sa do paralelnej ekonomiky vám môže priniesť nové skúsenosti, obchodných partnerov, "bokovku" popri práci. A celé to funguje lepšie, keď nás bude viac. Preto som sa rozhodol urobiť tento kurz, v ktorom chcem túto superschopnosť odovzdať čo najviac ľuďom.

Väčšina stratégií na prácu s kryptom sa venuje špekuláciám na budúci kurz. Buď kúpiť a držať (HODL) a čakať, kým budeme superbohatí, lebo Bitcoin pôjde "to the moon"....alebo použiť technickú analýzu a pokúsiť sa určiť budúcu cenu. Mne dlhodobo tieto stratégie nevyhovujú, pretože zabúdajú na to, že budúcu cenu jednoducho predpovedať nevieme. Už niekoľko rokov sa venujem tomu ako s kryptom (najmä Bitcoinom) pracovať bez toho, aby som predvídal budúcu cenu. Samozrejme, HODL a obchodovanie môžete robiť tiež ako doplnok.

Niektoré stratégie na prácu s kryptomenami som popísal vo svojej knižke Hackni sa. Kapitolu ohľadom Bitcoin stratégií dostanete aj ak podporíte túto kampaň. Spätná väzba od čitateľov je, že ľudia by radi tieto stratégie videli aj na videu, s praktickým záznamom obrazovky alebo grafickým vysvetlením. Tak som sa rozhodol urobiť kurz "etického veksláka" a pridať ďalšie užitočné stratégie. 

Vekslák je slovenské a české slangové označenie človeka, ktorý sa v komunistickom Československu venoval nákupu a predaju cudzích mien (valút) alebo bonov, ktorými bolo možné nakupovať aj v predajniach Tuzex. Samotné slovo veksl pochádza z nemeckého der Wechsel, čo znamená zmena a ako sloveso wechseln znamená meniť.

Etický vekslák pomáha ľuďom s kúpou a predajom kryptomien. Je dôležitou súčasťou krypto ekonomiky. Väčšina krypto-pozitívnych ľudí vníma ako dôležitých prevádzkovateľov tzv. "full-node", ktoré bežia Bitcoin softvér alebo ťažiarov (ak týmto pojmom nerozumiete, nevadí). Tí sú samozrejme dôležití, ale ak niekomu rozprávame o kryptomenách, ľudia sa málokedy pýtajú na to, koľko full-node beží v sieti, pretože je to pre nich nepodstatné. Pýtajú sa "keď budem chcieť Bitcoiny predať keď bude vysoký kurz, kde to môžem urobiť?". Samozrejme, existujú už teraz rôzne možnosti a tieto nazývam "ekonomické nody". Patria medzi ne obchodníci, ktorí akceptujú kryptomeny, rôzne služby, ktoré s kryptomenami pracujú, zmenárne (či už centraliozvané alebo decentralizované), prevádzkovatelia platobných brán a Bitcoinových ATM. A patria medzi ne aj etickí veksláci. Bitcoinové ATM totiž málokedy vykrývajú nárazovú ponuku alebo dopyt. Ak kryptomeny náhle padnú a ľudia chcú prikúpiť alebo náhle stúpnu a niektorí ľudia chcú realizovať eurový zisk, vytvorí sa pred ATM rad a automat zachvíľu nemá dostatok kryptomien alebo eur. Ďalším problémom ATMiek (našťastie mimo Bratislavy, v ktorej sú skvelé ATMká) sú vysoké poplatky (v niektorých mestách aj cez 5%) alebo fakt, že v mnohých mestách sa ATMká proste nenechádzajú. Samozrejme, vždy je možné zaregistrovať sa a overiť na burze, ale tieto obchody sú stále viac sledované a banky ľuďom často kvôli krypto transakciám rušia účty.

Krypto fanúšikovia tieto problémy riešia často tak, že ochotne zmenia kryptomeny za eurá, ale keďže nemajú správne vymyslený model, tak ich kupujú a predávajú na základe aktuálnej potreby (napr. "potrebujem zaplatiť nájom v eurách, predám Bitcoin"). Etický vekslák ale ide oproti dopytu. Na rozdiel od bežného krypto fanúšika v pohode predáva keď je cena nízka a nakupuje keď je vysoká - a stále na tom zarába. V kurze si popíšeme túto stratégiu. Etický vekslák je tak dôležitou ekonomickou nodou a mojim cieľom je, aby ich bolo po svete čo najviac. Myslím si, že nekonkurujú ATMkám, ktoré sú super pohodlné na bežné nákupy a predaje. Idú oproti dopytu, ktorý nedokáže obslúžiť ATM (kvôli poplatkom a nedostatku likvidity) a proti zmenárňam, ktoré nezachovávajú súkromie.

Etický vekslák dokáže na zmene aj na krypto likvidite zarábať stále pomocou rôznych techník, ktoré si v kurze popíšeme.

V ďalšej časti kurzu sa pozrieme na to, čo robiť v prípade, že kryptomeny padajú, ale nikto už nechce nakupovať (dlhý bear market), čo robiť v prípade, že silne prevažuje jedna strana obchodov (napríklad všetci chcú predávať kryptomeny, ale nikto nechce nakupovať).

Kryptomeny sú o peer to peer ekonomike. Tak ju poďme naštartovať. Buďte "peer", decentralizujte ekonomickú aktivitu a pomôžte ľuďom, ktorí ešte nie sú v krypto svete!

Podcast "crypto only mindset" bol odmenou (tzv. stretch goal). Teda vznikol práve vďaka crowdfunderom. Ďalšie odmeny si môžete pozrieť na tejto prehľadnej infografike 😂 :

Záver


Ďakujem za pozornosť. Špeciálne v tomto prípade budem rád, ak budete novinky, ktoré ste sa dozvedeli šíriť - či už preposlaním tohto newslettera známym alebo zdieľanie konkrétnych článkov.

Všetkým držím palce, aby ste túto drobnú apokalypsu prežili v zdraví a bez výraznejších strát čohokoľvek.

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp