Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Ako odzálohovať finančný systém?

Juraj Karpiš volá peniaze "pamäťou spoločnosti" - spôsob, akým si pamätáme dobré skutky, ktoré ľudia urobili.

Tlačiarne na peniaze, ale nielen tie, túto pamäť poškodzujú. A my by sme mali urobiť presne to, čo robíme vždy, keď hrozí, že pamäťové médium je poškodené - začať zálohovať.

Paralelná ekonomika je o dosť viac ako len "kúpim si Bitcoin". Ale je to dobrý začiatok. Prichádzajúca kríza zvýši dôležitosť paralelnej ekonomiky a mali by sa ňou zaoberať najmä ľudia, ktorí si doteraz nevedeli predstaviť, načo by taký Bitcoin mohol byť dobrý.

Tento podcast je ďalšou kapitolou z mojej knihy Veľký reštart. Vďaka spätnej väzbe o predchádzajúcom čítaní som sa rozhodol urobiť aj crowdfunding kampaň na audiobook verziu. Ak radšej počúvate ako čítate, podporte kampaň a audiokniha vznikne. Ak si chcete vypočuť ďalšie kapitoly z audioknihy, navštívte stránku kampane a jednotlivé už prečítané kapitoly si môžete stiahnuť. Zvyšok dorobím ak kampaň bude úspešná a pošlem ich crowdfunderom.

Papierovú alebo ebook verziu knihy Veľký reštart si môžete predobjednať s kupónom RECIOVESMIRE so zľavou. Po predobjednaní knihy dostanete niektoré texty na stiahnutie. Audioknihu môžete predobjednať tu.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

 

Ako používam myšlienkové mapy 

Na organizáciu myšlienok používam myšlienkové mapy (Mind maps). Väčšina mojich projektov začína ako myšlienková mapa. Napríklad aj tento článok:

 
Ako myšlienková mapa vznikol aj môj kurz Etický vekslák alebo kniha Veľký reštart. Viac o tom ako ich môžete používať aj vy na triedenie myšlienok v tomto blogu.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Halving párty Paralelnej Polis

Bitcoin tieto dni čaká tzv. "halving", ktorý by mal nastať niekedy v noci z pondelka na utorok. Jedná sa o zníženie odmeny za vyprodukovanie bloku a zníženie inflácie menovej zásoby. Nové Bitcoiny sa budú tvoriť cca tempom 1.8% ročne, čo je cca polovica súčasnej meranej globálnej inflácie.

Ak reakciou na krízu bude tlačenie peňazí, predpokladám, že tlačenie bude odpoveďou na tento problém. Práve preto ako v podcaste spomínam je dobré riešenie používať paralelnú ekonomiku.

Halving budeme oslavovať už dnes o 17:00, "zastavte sa". Po prednáškach Duškyho Matušku (čo je to halving), Mária Havla, mojej prednáške, Jurajovi Karpišovi a Martinovi Habovštiakovi bude čas na panelovú diskusiu.

Predčasné oslavovanie v tomto prípade nie je problém, pretože halving je naprogramovaný v kóde a nastane určite. Na rozdiel od spontánnych rozhodnutí politikov a centrálnych bankárov, Bitcoin vieme predvídať.

Témami bude: Čo je to halving? Ako je implementovaný (drobná "nerdy vsuvka"), paralelná ekonomika (v podstate tento podcast s trochu iným komentárom), zlé peniaze a "ako oklamať blockchain analýzu".

Ak nestihnete dnešnú halving party, záznam bude dostupný aj neskôr, ale nebudete sa môcť pýtať otázky, takže ak môžete, pustite si to - kľudne k rýľovaniu záhrady, aby ste mali čo predávať za krypto!

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp