Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Pozdravujem zo slovenského vidieka,

Minulý newsletter som začínal pozdravom zo slnečnej Bratislavy. Z nej ma nakoniec vyhnali komáre a zvyšok leta trávim v horskom vidieckom prostredí. Tu sa prechádzam na čerstvom vzduchu, cvičím, venujem sa rodine, meditujem a nasávam vitamín D. Ten je kvôli COVID-19 veľmi dôležitý. Som na tak skrytom mieste, že to tu ledva nájde kuriér, keď mi dojde káva a je tu pomalý internet, takže uploadovanie obsahu trvá hodiny. O to viac som ho vyprdukoval v mojom dedinskom štúdiu.

Zdravie v práci, vzdialená práca, odolnosť a podnikanie (reportáž z Health Hacking Summit)

Okrem tvorby obsahu, premýšľania som sa zúčastnil aj virtuálnej konferencie Health Hacking Summit, ktorý organizujú fínski biohackeri. Tentoraz som účasť na virtuálnej konferencii fakt vyladil - počúval som ju od ohňa, zrýchlene ale niekedy zase live, pýtal som sa otázky a interagoval som s ostatnými účastníkmi konferencie zo Slovenska.

Veľa ľudí virtuálne konferencie odsúdila, ale myslím, že COVID a izolácia nás naučia, že v mnohých ohľadoch môžu byť virtuálne konferencie lepšie ako fyzické. Minimálne sú lacnejšie - netreba nikam cestovať a často ani platiť lístok.

V tomto podcaste hovorím o mojej skúsenosti a zhŕňam témy konferencie o budúcnosti práce, ktoré ma zaujali - ergonómia, ranné rituály, vzdialená práca, virtuálna realita, biohacking práce.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Dva nové kurzy: Firefox a súkromie na internete a Lightning network - pre vás do stredy zdarma!

V dedinskom štúdiu som taktiež vytvoril dva nové kurzy. Venujú sa témam súkromia a lightning platbám. Prešiel som na prehliadač Firefox a vytunil som ho ako sa patrí. A výskušal som aktuálne peňaženky na Lightning network. Mnohé majú moju pečiatku užívateľskej jednoduchosti.

Ak o ne máte záujem, rozhodol som sa venovať ich predplatiteľom tohto newsletteru zdarma - stačí, keď pri checkoute použijete kód NEWSLETTER. Akcia platí do stredy, potom s týmto kódom budete mať stále nejakú zľavu. Kurzy sú inak super lacné a budem rád, ak ich odporučíte aj kamarátom a známym.

Firefox pre lepšie súkromie na Internete

V tomto minikurze sa dozviete ako si vyladiť Firefox na to, aby bol rýchlejší a hlavne aby vám zachoval dostatočné súkromie na Internete.

Na bezpečné používanie Internetu bez rôznych sledovačov je dobré nasadiť si niekoľko kondómov. Internet – a najmä web – je miesto, kde si ľudia zvykli na to, že všetko je zadarmo. Vďaka tomu internetové služby speňažujú niečo iné – našu pozornosť. Na to, aby to robili efektívne nás neustále sledujú, aby vedeli, aký obsah nám ukázať – či to má byťreklama na detské mydlo alebo na luxusné auto. Používať internet bez tejto funkcionality je veľmi náročné, ale jedno z riešení začína práve tak, že si vyladíte váš prehliadač.

Kurz nájdete tu.
 

Ako používať sieť Lightning network na platby v Bitcoinoch medzi kamarátmi a za tovary a službyMožno ste už počuli o novej inovácii v Bitcoinovom svete – sieti Lightning network. Pomocou nej je možné robiť okamžité platby.

V tomto kurze si ukážeme ako na to, vysvetlíme si pár rozdielov medzi klasickou Bitcoinovou platbou, ktorú potvrdzujú mineri a Lightning platbou, ktorá je okamžitá a super lacná.

Lightning network môžete začať používať dnes – odporúčam začať medzi kamarátmi ako jednoduchý spôsob vyrovnávania drobných dlhov. Napríklad niekto zaplatí za obed a ostatní sa „zložia“ v Bitcoine. Je to zároveň dobrý spôsob ako ľuďom priblížiť Bitcoin.

V tomto kurze si vysvetlíme a ukážeme niektoré základné peňaženky: Phoenix Wallet, Wallet of Satoshi, Blue Wallet a Bitcoin Lightning Wallet. Povieme si, kedy ktorú použiť. A na záver si ukážeme ako pomocou Bitcoinovej lightning siete môžeme platiť aj u obchodníkov, ktorí Lightning ešte neakceptujú, ale akceptujú kryptomeny – či už onchain Bitcoin alebo aj Litecoin a podobne.

Kurz nájdete tu.

Nezabudnite použiť kupón NEWSLETTER.

Recenzia Veľkého reštartu v týždniV časopise týždeň. vyšla recenzia na moju knihu Veľký reštart. Recenzia sa mi veľmi páčila, tak ak ste predplatitelia týždňa, čítajte. Ak nie, už máte možnosť kúpiť si audioknihu a predobjednať ebook a papierovú knihu.

 

Blog: Prečo a ako trénovať pamäť?

Načo nám je dobrá pamäť? Túto otázku si musíme vážne zodpovedať, lebo v čase, keď máme prakticky nekonečne veľké množstvo veľmi spoľahlivej externej pamäte si toho musíme pamätať stále menej. Vedieť, kedy sa narodil Ľudovít Štúr je pre väčšinu z nás úplne zbytočné. Vedieť koľko obyvateľov má New York (niečo cez 8 miliónov) či Panama City (asi tak ako Bratislava, cez štyristo tisíc) sa nám môže hodiť, ak porovnávame ako si ľudia žijú. V maličkom Panama City funguje metro, sú tam mrakodrapy. Nákupnými centrami a zaujímavými stavbami sa ale Bratislava približuje (a to je dobre). Ale aj na otázku o počte obyvateľov dokáže okamžite odpovedať vyhľadávač alebo hlasový asistent.

Po prečítaní knihy Limitless od Jima Kwika som začal trochu trénovať pamäť, ale bez konkrétneho zámeru. Techniku trochu zdokonaleného pamäťového paláca som trénoval na českých mesiacoch, ktoré som musel pri komunikácii s kolegami z Čiech stále googliť. Naposledy som už mojej českej spolupracovníčke iba hrdo oznámil, že presne viem o ktorom mesiaci hovorí – od ohníka v prírode, bez potreby googlu.

Aké ďalšie výhody dobrej pamäte som objavil? Dočítate sa v blogu.

Anglický podcast Option Plus

Rozhodol som sa venovať viac zahraničnému trhu a tvoriť viac obsahu v angličtine. Ak rozumiete po anglicky, odporúčam sa prihlásiť na odber aj môjho anglického newsletteru a sledovať aj môj anglický obsah. Ako prvú zložku anglického obsahu som začal vytvárať anglicky podcast Option Plus.

Obsah nebude kopírovať slovenský podcast, články a knihy. Epizódy anglického podcastu sú na témy, ktoré riešim, ale sú robené osobitne, s ohľadom na medzinárodné publikum. Ďalšie pripravované podcasty v angličtine sa budú odlišovať ešte viac.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2020 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp