Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

v poslednej dobe mám pocit, že sa svet zbláznil. Šialená inflácia, nedostatok a Európska únia nám radí, aby sme vypli router, keď ideme na dovolenku (čo ušetrí asi 20 centov - a nefunguje nám vzdialené ovládanie zariadení a kamery). Centrálna banka namiesto inflácie bojuje s klimatickou krízou. Politici sa predháňajú ako zregulovať každý aspekt nášho života.

Toto je znak umierajúceho štátu. Neustále zdôvodňovanie existencie a namiesto riešenia pálčivých problémov hľadanie nových problémov na riešenie, aby sa nepovedalo, že nič nerobia.

Podobne je na tom regulácia kryptomien. Európska únia verí, že ľudia, čo perú peniaze si prečítajú ich nové veldielo v zákonníku a to im znemožní prať peniaze. Ale keďže Bitcoin je peer to peer, regulácie EÚ ho nezaujímajú.

Ale je všetok náš Bitcoin naozaj v tomto režime peer to peer? Keď som sa zamyslel nad touto otázkou a napísal si rozdiely, tak som si povedal, že toto musím spodcastovať. Takto pokope na jednom obrázku, ktorý vysvetľujem v podcaste som to ešte nevidel. A tie rozdiely sú brutálne...
Nie je Bitcoin ako Bitcoin – ako využiť všetky možnosti Bitcoinu

Bitcoinový whitepaper mal podtitul “peer to peer elektronický cash systém”. Momentálne ale Bitcoin používame skôr v móde peer-zmenáreň-sledovacia firma-daňový úrad-byrokrati-peer. O tom, že takýto Bitcoin nemá rovnaké vlastnosti ako skutočný “cash-like” Bitcoin je táto epizóda podcastu. Snažím sa v nej vysvetliť, o čo prichádzajú ľudia, ktorí držia Bitcoin u custodiana alebo “na burze”. Keďže takýto “bankcoin” nie je výrazne lacnejší ako normálny Bitcoin, užívatelia prichádzajú o veľa – je to ako kúpiť si super auto, ale nejazdiť ním, iba v ňom počúvať podcasty a hudbu. Stále je to drahé ako auto, ale používame z neho iba časť.

Samozrejme, bankcoin má aj výhody – iné užívateľské rozhranie, iný proces dedenia, prípadne “pohodlný dollar cost averaging”. V mojej práci sa snažím ľuďom pomáhať práve s týmito možnosťami. Pohodlný dollar cost averaging v prostredí zachovania súkromia a držania privátnych kľúčov vysvetľujem v tomto podcaste tiež.

Ponorte sa do podcastu a ak chcete o ňom podiskutovať, pripojte sa buď do Signal alebo Element skupiny.
 
Nebojte sa, nerozhodol som sa tento newsletter premeniť na receptár, aj keď dobrého moriaka by som si kľudne dal. Moriak symbolizuje niečo iné... Je to situácia, kedy všetko ide dobre, moriaka vykrmujeme, až potom sa to naraz a nečakane pokazí.
 
Je to pekný indikátor "dobrej investičnej príležitosti", ktorú dokumentujú na rýchlo rastúcej krivke smerom hore. Ako zistiť, či sa neocitnete na večernom stole na deň vďakyvzdania ako moriak z grafu vyššie?

Ako sa nestať obeťou crypto podvodu
Presne na túto tému som napísal blog. Zdieľajte ho s kým môžete, hlavne s ľuďmi, ktorí ešte nemajú krypto. Číhajú na nich rôzni šmejdi, ktorí im chcú povedať, že ešte nezmeškali vlak, stačí zainvestovať cez ich skvelú službu.
Tomáš Hasala: Ako niečo robíš, má 100x väčšiu hodnotu než to, čo deťom rozprávaš
Tomáš Hasala: Ako niečo robíš, má 100x väčšiu hodnotu než to, čo deťom rozprávaš

Odporúčam do pozornosti aj túto epizódu nášho otcovského podcastu, ktorý znova fičí - máme v pláne veľmi zaujímavé epizódy. Epizóda s Tomášom Hasalom je super aj pre ne-otcov, ide z nej obrovská pozitívna tvorivá energia. Hovorí o tom, že medzi neziskovkou a biznisom zase nie je až taký rozdiel. Ako ísť príkladom.... a čo chceme vo svete vytvoriť.

Nová kniha
Pracujem na novej knihe, už sme v posledných fázach a čoskoro pôjde do tlače. Mali by sme ju krstiť na Chaincampe. Ak ešte nemáte lístky, odporúčam zakúpiť, kým sú.

Kniha sa volá Kryptomeny - vyhackuj si lepší život. Pôvodný názov bol Kryptomeny - platobná sieť Internetu, ale rozhodol som sa zmeniť názov. Jednak len asi tretina knihy sa venuje platobnému aspektu. Okrem toho som vydal rovnomenný ebook, tak aby som nespôsoboval chaos. Kniha je super a poradí vám ako využívať silu kryptomien aj inak ako len "buy and hodl". Aké majú kryptomeny implikácie pre svet a hlavne pre naše životy? Ako ich používať keď sa Bitcoinu nedarí? Aké stratégie používam v dennodennej komunikácii.

Dozviete sa o nej v ďalšom newsletteri, lebo aktuálny podcast bude mať jedno až dve pokračovania.
Iné zaujímavosti

Asynchrónna práca

Keď som v knihe Veľký reštart písal o budúcnosti práce, ešte som nevedel, aké dôsledky bude mať pandémia pre to, ako pracujeme. Vychádzal som z toho, čo som čakal, že sa stane. Brzdia nás mítingy a synchronizácia - ja pritom fungujem plne asynchrónne. Tak som popísal možné zmeny práce - menej mítingov, asynchrónna komunikácia, odstránenie hierarchií.

Som rád, že si výhody takéhoto prístupu všímajú aj iní, napríklad tento skvelý blog.

Bitcoin ako záchranca obnoviteľných zdrojov energie

Veľmi pekný thread o využiteľnosti Bitcoin proof-of-work na balancovanie ponuky a dopytu v elektrickej sieti, v prípade, že máme naozaj trhové ceny. A tu je krásny podcast o Bitcoine a energiách od chlapíka, ktorý sa venoval energy tradingu. Páči sa mi, že pekne vysvetlil dodanie energií ("elektróny") vs. finančné vyrovnanie. Výroba a dodanie a služby finančného vyrovnania sú rôzne a v tandeme to funguje super. Základná myšlienka, ktorú som dlho spracuvával je, že Bitcoin mining je unikátny spôsob ako môžeme prejsť na obnoviteľné zdroje energie. Nie je to niečo, čo iba bezbreho míňa energiu, ale bez takéhoto nástroja nie je vôbec jednoduché vybalansovať sieť. Produkcia a výroba musia sedieť, nemôže byť ani nadvýroba ani podvýroba. A flexibilitu momentálne dodáva uhlie a zemný plyn. Ťažba Bitcoinu to celé mení, môžeme prejsť na obnoviteľné zdroje a vybalancovať sieť oveľa lepšie. A pritom ešte zabezpečujeme úžasnú peer to peer sieť. Odporúčam, ak rozumiete po anglicky.

Phoenix pre iOS už vie platiť na on-chain adresy

Ak ste používateľmi Lightningu a máte iOS, tak odporúčam pozrieť na novú verziu Phoenix Wallet, ktorá už má aj možnosť posielať on-chain BTC. Zo swap-out sa dosť teším, vyzerá, že je aj za celkom dobrú cenu.

Kto má prístup k môjmu Lightning kurzu, máte v kurze aktuálny pohľad na Phoenix pre iOS.

Breez - rozhovor s autorom

Skvelý podcast so zakladateľom a šéfom Breez. Breez je lightning peňaženka, ktorá otvára priestor do celého lightning ekosystému. Má integrovaný podcasting 2.0 (kedy môžete podcasterovi streamovať sats), má integrovaný PoS terminál na prijímanie lightning platieb (dokonca podporuje NFC platby), priamu integráciu s onchain (môžete zaplatiť peniaze na Bitcoin adresu alebo prijať onchain transakciu) a je možné sa zapojiť aj do iných appiek, ktoré podporujú lightning pomocou integrovaného prehliadača lightning ekosystému.

Čo som si ani nevšimol, že na iOS je to von z beta, takže žiadne haluze s TestFlight, rovno nainštalujete cez AppStore (a samozrejme Android užívatelia cez Play Store). Veľmi sa mi páči ako Roy rozmýšľa. Napríklad identifikoval v music a podcasting industry, že zlepšenie peňazí naozaj robí veci lepšími. Alebo hovorí aké má problémy s klasickým finančným systémom.

Musím povedať, že aj keď si občas z Breezu robím trochu srandu, lebo "lightning is fast, but breez is breeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeez", tak je to lightning peňaženka, ktorú používam najviac, hlavne kvôli lacnej integrácii s on-chain a predikovateľnými poplatkami (breez vám presne napíše, koľko môžete prijať s akým poplatkom, v prípade Phoenixu je to lotéria - zavrú mi kanál? Bude ďalšia platba zase za poplatok?).

V Lightning kurze pribudla komplet celá sekcia, kde ukazujem všetky fičurky Breez, vrátane prijímania platieb vo vašej prevádzke alebo obchode pomocou funkcie Point of Sale. Že ste to vy, odoberatelia môjho newslettera, tu je príslušné video o PoS aj bez členstva v kurze.

Trendy v spoločnosti

Veľmi zaujímavý blog. Autorka je "trendspotterka", sleduje, čo sa v spoločnosti mení a aké trendy nastupujú. Nejde o to, čo je dobré, ani čo má potenciál, ale čo fičí. Veľmi zaujímavé, odporúčam.

Tip na appku

Veľmi fajn appka ktoré rieši môj častý cestovateľský problém. Ako nájsť kávu ktorá nie je Lavazza so zgrcnutým mliekom? iOS, Android


 

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Prajem všetko dobré!

Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2022 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp