Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

ku koncu roka som mal čas na zverejnenie pár ďalších projektov, ktorých súčasťou sú dva nové podcasty a pár minipodcastov. 

Poradím vám ako opraviť sociálne siete. Ľudia teatrálne odchádzajú (na to aby sa po novom roku 90% z nich vrátilo). Poviem vám aké iné experimenty môžete urobiť, aby sociálne siete pracovali pre vás. A to chcete.

Lockdownami pokazená ekonomika si zaslúži opraviť. V ďalšom podcaste dávam návrh politikom ako ju opraviť, ale je užitočná najmä pre ľudí - pretože pre štáty je to niečo s asymetrickou odmenou, ak nájdete miesta a spôsoby ako sa do týchto oblastí ekonomiky zapojiť, budete z toho čerpať asymetrické výhody vy. A to tiež (asi) chcete, ak to nemáte vyriešené inak.

Na záver pár trochu ľahších tém v novom experimente s minipodcastami - ako lepšie spať a ako vytuniť Facebook algoritmus, aby pracoval pre vás. Plus pár info o skvelej knižke Cold Start Problem a sledovaní. Poďme na to!

Podcast a paper: Oživenie ekonomiky po COVIDe

Čo urobiť so zničenými trhovými vzťahmi po rôznych covid opatreniach vo svete? Makroekonomické recepty tlačenia peňazí prestali fungovať. V tomto podcaste navrhujem riešenia založené na deregulácii, ktoré majú asymetrický payoff – ich realizácia je lacná, ale benefit je vysoký. Podcast je založený na paperi, ktorý som tiež zverejnil. Existuje aj anglická verzia a pracujem na španielskej verzii.

Tento projekt začal tak trochu ako vtip. Ľudia sa ma pýtajú, čo by som robil ja, keby som bol štát - ako by som tieto problémy opravil. Nemyslím si, že ak niekto kritizuje, mal by ponúkať riešenia - kvalitná kritika môže byť užitočná sama o sebe. Ale samozrejme mám rád výzvy, tak som to poňal ako výzvu.

V úvode hovorím o tom, čo je asi všetkým jasné a čo zlyhalo nielen na Slovensku, ale aj vo svete na plnej čiare - prejavilo sa ako veľmi nefunguje socialistické zdravotníctvo. Nedostatok a nízka kvalita zdravotnej starostlivosti nás stála milióny životov celosvetovo. Bohužiaľ, vyriešiť dekády nabaľujúce sa problémy nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Nestačí niekde "naliať peniaze", treba opraviť nefunkčné vzťahy, zaviesť trhové ceny a podobne.

Toto však všetci vieme a nikoho to neprekvapí, tak to v paperi samotnom neriešim a venujem sa asymetrickým výhodám, ktoré dodáva deregulácia v konkrétnych oblastiach.

Ponaučenie, ktoré si mnohí neuvedomujú je, že ak sme flexibilní, máme asymetrickú výhodu my. Nemusíme spolupracovať so štátom na realizácii týchto riešení: keďže ide o dereguláciu, my si vyberáme štát, s ktorým netreba spolupracovať a má to nastavené dobre. Ak chce z toho ťažiť štát, musí to nastaviť dobre (môžu si prečítať paper a urobiť to alebo nie). Ak je to skutočne deregulované, tak so štátom nemusíme spolupracovať na to, aby sme z tejto výhody ťažili.

Príde mi to zaujímavé v tom, že sa štátna asymetria vďaka globalizácii a technológiám otáča. Kedysi to bolo tak, že štát určil pravidlá a všetci sa museli prispôsobiť, teda štát mal asymetrickú výhodu. Dnes je to opačne - štáty nastavujú pravidlá a my si vyberáme ten priestor (či už vrámci štátu alebo paralelnej ekonomiky), kde to majú dobre.

Ponorte sa do podcastu.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Podcast: Sociálne siete – problémy a ich riešenia

Ako je to so sociálnymi sieťami? Je tam cenzúra? Preferovanie jednej strany? Čo s deplatformovaním, obmedzovaním obsahu? Prečo nemáme taký dosah ako by sme chceli? Ako si vytvoriť vlastné sociálne siete? A čo s bublinami, nezavrieme sa do echo chamber? Ako vyriešiť problém nedostatku zaujímavého obsahu tak, aby sme neboli zahltení spamom a množstvom nízkokvalitného obsahu? Odpoveď hľadám v novom vydaní podcastu.

Vrámci podcastu hovorím o dvoch experimentoch: Jeden je s unfollowovaním a aktuálnu skúsenosť vám predstavím v minipodcaste "Sánkovanie o algoritme". Druhý je s vytvorením alternatívneho sociálneho priestoru pomocou Signal skupín.

Ponorte sa do podcastu.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Signal skupiny

Signal je šifrovaný komunikátor zdarma. Je to náhrada komunikátorov ako napríklad WhatsApp, Threema, Viber alebo Facebook Messenger. Výhodou je, že pri týchto nástrojoch je súkromie užívateľov na prvom mieste – Signal servery nevidia kto je členom skupín, čo si píšu, dokonca žiadne metadáta.

Rozhodol som sa trochu experimentovať a použiť Signal ako formu sociálnej siete pre svoj obsah. Zapojte sa do tohto experimentu so mnou.

Signal si najprv nainštalujte na mobilný telefón, potom si môžete nainštalovať aj desktop verziu (tú musíte spárovať s mobilnou verziou). Potom sa pridajte do jednotlivých skupín. Signal je spárovaný s telefónnym číslom, ale nemusí to byť vaše primárne číslo, ktoré používate. Viac o súkromí a identifikátoroch nájdete v mojom kurze Digitálna bezpečnosť a súkromie.

Do skupín sa potom môžete pridať tu:

Skupiny

Odkaz na skupinu (kliknite pre pripojenie sa)
OptionPlus novinky

Skupina s mojimi novinkami – podcasty, blogy, nové projekty
Odkaz na skupinu (kliknite pre pripojenie sa)
OptionPlus zaujímavosti

Skupina s tým, čo ma vo svete zaujalo a čo sa deje – necenzúrovaná náhrada postov na sociálnych sieťach.
Odkaz na skupinu (kliknite pre pripojenie sa)
OptionPlus nápady

Skupina s minipodcastami a nápadmi.
Odkaz na skupinu (kliknite pre pripojenie sa)
OptionPlus Chat Café

Skupina kde neformálne diskutujeme.
Viac informácií o skupinách nájdete na stránke Signal skupín na mojom webe.

Je to zaujímavý experiment, v diskusnej skupine fičia zaujímavé diskusie. Signal má zopár neduhov - ukazuje informácie o tom, kto sa pripojil, čo nie je úplne najzaujímavejšia informácia a nedá sa to vypnúť. A samozrejme, ukazovanie telefónnych čísel tiež nie je niečo, čo každého teší. Na druhej strane na rozdiel od iných messengerov má veľa výhod - zachováva súkromie správ, vrátane členstva v skupín a nemá tzv. Cold Start Problem. Vypočujte si o tom v mojom prvom minipodcaste.

Minipodcasty

Jednu zo Signal skupín používam na šírenie "hlasových správ" - minipodcastov, ktoré sú zrýchlené na 1.4x a majú menej ako 10 minút (väčšinou okolo 5-7). Venujem sa tam rôznym témam, nápadom a veciam, nad ktorými uvažujem. Pridajte sa do Signal skupiny pre ďalšie minipodcasty, ale tu si môžete vypočuť predchádzajúce vydania:

Cold start problem, mesto duchov a prečo som si vybral Signal
Kryptomeny a sieťové efekty - prečo je dobré míňať kryptomeny aj keď ich chcete mať čo najviac
Kartové spoločnosti a finančné sledovanie
eKasa, finančné sledovanie v česko-slovensku a tretie strany
Mobilní operátori, deanonymizácia a nie až tak anonymné SIM karty
Sánkovanie po algoritme: Unfollow experiment
Neurofeedback a spánok - digitálna tabletka na spanie
 

Sánkovanie po algoritme

Sánkovanie po algoritme si môžete vypočuť aj ako videopodcast.
V tomto krátkom podcaste popisujem môj experiment s Facebook algoritmom - unfollowovanie ľudí a pozeranie sa, čo sa nachádza na "chvoste" algoritmu - to, čo by mi Facebook za normálnych okolností neukázal.

Vypočujte si a vyskúšajte, je to veľmi zaujímavý experiment a dá sa do veľkej miery replikovať aj na iných sociálnych sieťach.
 

Neurofeedback pre lepší spánok

Neurofeedback pre lepší spánok si môžete vypočuť aj tu
Muse S používam na učenie sa meditácie. Písal som o tom v blogu o pozornosti a pri porovnaní Muse S a Oura.

V tomto minipodcaste hovorím o svojej skúsenosti s novou funkciou Muse S: Digitálna tabletka na spanie. Ako vás neurofeedback dokáže doviesť do spánku. Je to tiež tak trochu sánkovanie alebo surfovanie - tentoraz na mozgových vlnách.

Tipy na ďalšie podcasty

Juraj Karpiš s Aďou v podcaste Zlé peniaze dobrý život makajú ku koncu roka na plné obrátky. Počul som tri epizódy a všetky odporúčam.

Sociálne siete s Robom Chovanculiakom - fantastický podcast o tom, aké možné sociálne siete sú namiesto tých veľkých, či vyhrá centralizácia alebo decentralizácia a ako ich používať naplno. Spomínajú aj 1000 true fans a ja som rád, že patríte medzi mojich tisíc skutočných fanúšikov.

Hyperinflácia - ako je to s infláciou? - téma inflácie sa nás celkom týka a preto odporúčam všetkým vypočuť a pochopiť

Nádych a výdych - ako správne dýchať? - veľmi dobrá epizóda o dýchaní a jeho dôležitosti. Pekná podcast hra dvoch spevákov a freedivera.

Ak viete po anglicky, veľmi odporúčam podcast Tima Ferrissa s Balaji Srinivasan o Bitcoine, veľkom prebudení, diplomacii vlčích bojovníkov, ekológii s otvoreným zdrojovým kódom, občianskej vojne, vytváraní nových miest a možnostiach, ako sa stať príčetným, ale suverénnym jedincom.
 

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Prajem všetko dobré!

Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2021 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp