Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

prinášam vám nové podcasty, niekoľko článkov a pár noviniek z mojej tvorby.

Ako sa postupne mení počasie na príjemnú jar, obnovuje sa aj naša túžba cestovať. Spolu s celosvetovým vakcinačným procesom to už bude možné. Nie, vakcíny nechránia proti mutáciám ani stopercentne nechránia proti nákaze. Ale bunková imunita zabezpečí, že ľudia minimálne neskončia s ťažkým priebehom a v nemocnici. A to je dobrá správa, ktorá nám postupne umožní zase vrátiť sa do života. Vakcíny (nech už si o nich myslíte čokoľvek) spomínam ale z iného dôvodu - jedná sa v podstate o terapiu génmi. Adenovírusové vakcíny (AstraZeneca, Johnson and Johnson, Sputnik) sú geneticky modifikované vírusy, ktoré v našich bunkách aktivujú gén, ktorý vyrába spike proteín. mRNA vakcíny robia to isté priamo - dodajú našim bunkám inštrukcie na výrobu spike proteínu. V roku 2019 by som nečakal, že sa dostaneme k takejto pokročilej terapii pomocou genetických informácií tak skoro. mRNA vakcíny je možné rýchlo modifikovať a prispôsobovať novým mutáciám. Americkí regulátori už dokonca povedali, že prispôsobené vakcíny pôjdu super rýchlym schvaľovacím procesom, takže kto sa chce pripraviť na nové mutácie, bude mať túto možnosť. Farmafirmy tento rok vyrobia vyše 5 miliárd dávok vakcín. Prichádzame naozaj do novej doby, kedy sa musíme sami seba pýtať, čo je to byť človekom. A presne o tom je prvý z podcastov, ktorý vám predstavím v tomto newsletteri.

Podcast: Kyborg Lucie Komárková: Transhumanizmus, homo sapiens connectus, posthumanizmus a budúcnosť ľudstva


Luciu sme v podcaste už mali, ale robila rozhovor so mnou.

Táto epizóda je taká filozofická debata medzi kamošmi, ktorú sme “náhodou” nahrali. Sú to úvahy o možných budúcnostiach a pozorovania, čo ľudia robia. Budeme si uploadovať mozog do cloudu? Je Lucie s čipom už kyborg alebo sme kyborgovia všetci, čo máme prístup na Internet? Ako k telu môžeme pridať nový zmysel a ako naučiť mozog ho používať? Vzniknú nové druhy homo sapiens?

Pre mnohých je tento podcast už "trochu za čiarou" ich bežného vnímania a toho, čo považujú za normálne. Komentár na YouTube hovorí, že sa máme naučiť naše telá používať ešte predtým ako ich budeme meniť. A rozmýšľanie o genetických modifikáciách, implantátoch do mozgu (pozrite si opičku s implantovaným Neuralinkom ako hrá pomocou svojich myšlienok pong), či emuláciách ľudského mozgu sú tak trochu scifi filozofovanie. Lenže - je to scifi, keď to už ľudia robia dnes?

Ponorte sa do podcastu.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Podcast: Veronika Perková: Ako robiť rozhovory

V rozhovoroch nie som žiadny guru – často viac hovorím ako počúvam. A je to prípad aj tohto rozhovoru s Veronikou Perkovou, autorkou knižky Ask Great Questions, Get Great Answers: A Content Creator’s Guide to Amazing Interviews. Ale tam, kde som ju pustil k slovu mi povedala aké je to robiť rozhovory, na čo je to dobré, ako to robiť kvalitne a eticky. A musel som ju vyspovedať aj o tom, aké je to vydať si vlastnú knižku v angličtine.

Ponorte sa do podcastu.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Nové blogy

Dva blogy sa venujú téme Lightning network. Ak chcete používať Bitcoin, ale vadí vám enviromentálny dopad Bitcoinového miningu, vysoké poplatky, tak neváhajte a staňte sa užívateľmi siete Lightning network. V prvom video blogu ukazujem novú Lightning peňaženku Phoenix na platforme iOS. Android verzia je dostupná už dávnejšie. Ak by ste sa chceli vyznať v sieti Lightning network, odporúčam do pozornosti aj môj kurz Ako používať sieť Lightning network na platby v Bitcoinoch medzi kamarátmi a za tovary a služby. Tento kurz som teraz aj aktualizoval o nové témy - prijímanie Bitcoinov, nabíjanie peňaženiek cez automat alebo pomocou lacnejších kryptomien. Rovnako som aktualizoval aj kurz Bitcoin v bežnom živote, ktorý obsahuje časť o Lightningu.

Ako odmeňovať tvorcov obsahu? Druhý blog z Lightning série sa venuje tejto téme. Peňaženka Breez pridala možnosť odmeňovať tvorcov podcastu - podľa počúvaných minút alebo špeciálne bonusy, ak vďaka podcastu získate "aha moment" alebo sa niečo zaujímavé dozviete. Odmeňovanie tvorcov obsahu analyzujem v tomto blogu komplexnejšie.

Téme "monopolu" app-storov na jednotlivých platformách sme sa v newsletteri už venovali. Pozrel som sa na alternatívne app story vrátane relatívne novej platformy SetApp, ktorá vám prináša jedno predplatné pre množstvo aplikácií (podobne ako Netflix alebo Spotify na filmy a hudbu).
 
Odporúčanie na podcast

Trápi vás nerovnosť medzi ľuďmi? Inflácia? Kríza? Odporúčam diel môjho obľúbeného podcastu Na vŕšku s Jurajom Karpišom, kde rozoberá s Martinom Vlachynským tieto otázky. Povinné počúvanie pre každého, kto chce chápať, čo sa deje.

Hackni sa a Veľký reštart

Knihy Hackni sa a Veľký reštart môžete kúpiť spolu vo zvýhodnenom balení. Mimochodom, dostanete ich už aj v kníhkupectvách ako napr. Martinus, ebooky dostanete aj v eshopoch, vrátane Alza. A audioknihu Veľkého reštartu dostanete aj na Audiotéke. Akokoľvek si nájdete cestu k týmto knižkám, budem rád, pretože sú veľmi aktuálne v čase neistoty, krízy a pandémie. To všetko sa dá s nimi zvládnuť ľahšie.

Nezabúdajte, že u mňa v eshope máte ako predplatitelia newsletteru na všetko zľavu s kupónom NEWSLETTER.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Prajem všetko dobré!

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2021 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp