Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

v poslednej dobe často komunikujem s ľuďmi, ktorí chcú pričuchnúť ku kryptomenám, ale vidia pred sebou veľa problémov - ako to zaúčtovať, čo keď Bitcoin padne, čo ak sa mi nepáči volatilita a podobne. Samozrejme, väčšinou ich odkážem na Bitcoin v bežnom živote, Etického veksláka alebo ďalšiu moju tvorbu - a čoskoro pokryjem väčšinu use-caseov.

Ale veľa ľudí je napríklad prekvapených, keď zistia, že na blockchaine si môžu napríklad požičať peniaze - bez dokladovania príjmu, byrokracie, pečiatok a záznamov v úverovom registri a to dokonca anonymne.

Veľa ľudí má obmedzený apetít na výkyvy hodnoty kryptomien (ja mám zase obmedzený apetít na cenovú infláciu). Ale chápem - a tu je zaujímavé vedieť, že na druhej strane pôžičky je úročený vklad, pričom mnohé projekty decentralizovaných financií suverénne porazia aspoň "oficiálny" rast cien spotrebiteľského koša.

Keď takúto nádielku ľuďom porozprávam, tak pochopia, že Bitcoin a krypto svet už nie je v roku 2012, kedy sme mu hľadali využitie a tešili sa, že nám za Bitcoin niekto pošle aspoň ponožky z alpaky (jeden z prvých obchodov čo akceptoval Bitcoin predával práve tento produkt).

Keď ľuďom ale poviem, že už nielen centrálna banka a komerčné banky môžu vytvárať nové doláre (tzv. tlačenie peňazí), ale môžete to urobiť aj vy, na pár klikov, tak ma majú za blázna. Preto som si do ďalšieho podcastu zavolal Juraja Karpiša.

Kryptomeny nie sú len “lepší SEPA prevod”, “lacnejšia kreditka” alebo “elektronické zlato”. Majú zopár unikátnych vlastností, z ktorých sa ľuďom z tradičného finančného sveta často krúti hlava. Spoločne sa ponoríme do sveta, kde tradičné poučky z Wall Street neplatia a veci fungujú trochu inak.

Okrem "tlačenia dolárov" vám poviem o pôžičkách - zabezpečených a tzv. "bleskových".

Ako je možné požičať niekomu 700 miliónov dolárov, ak ho nepoznám a nikdy som ho nevidel, prípadne ako je možné získať úver v miliónoch dolárov aj keď nič nemáte – a tomuto úveru sa nedá dokonca ani vypočítať ročný úrok.

Podcast bude čoskoro pokračovať druhou časťou, ale musím povedať, že ten rozhovor s Jurajom som musel chvíľu spracuvávať.

Ponorte sa do podcastu

Minipodcasty

Jednu zo Signal a Element skupín používam na šírenie "hlasových správ" - minipodcastov, ktoré sú zrýchlené na 1.4x a majú menej ako 10 minút (väčšinou okolo 5-7). Venujem sa tam rôznym témam, nápadom a veciam, nad ktorými uvažujem. Pridajte sa do Signal alebo Element skupiny pre ďalšie minipodcasty, ale tu si môžete vypočuť predchádzajúce vydania.

Od minulého newsletteru pribudol len jeden minipodcast a súvisí s mojim negatívnym zážitkom z tankovania - diesel za 1.45€/l? Inflácia už je tu. Toto by sa mi v crypto svete nemohlo stať!

Trochu zveličujem, ale v minipodcaste hovorím o jednej z mojich obľúbených vecí na krypto svete - krypto je pre každého. Myslím tým najmä to, že nemusíte mať nejaký špeciálny účet a margin pol milióna dolárov, aby ste si niečo zahedgovali. Už len aby niekto urobil syntetickú future na cenu dieslu a môžeme si zafixovať dobrú cenu. Vypočujte si tento minipodcast a dozviete sa viac.

Umelá inteligencia je v nás, nielen okolo nás

Tento blog pôvodne vznikol ako kapitola do pripravovanej knižky ("zborníka") o umelej inteligencii. Knižka však nakoniec nevyšla. Rozhodol som sa kapitolu oprášiť a dať jej plnohodnotný život v podobe blogu.

Riešim tam "netradičné" scenáre v oblasti umelej inteligencie - to, že sme s umelou inteligenciou už dnes prepojení, respektíve s ňou splývame. Pýtam sa otázky ohľadom identity, umelých zmyslov a hranice tela, či emulácie vedomia.

Ponorte sa do blogu a budem rád, keď sa na danú tému pobavíme napríklad v diskusnej skupine OptionPlus Café.

Ako vyhackovať vzdelávanie s Robertom Chovanculiakom

Pribudol aj ďalší otcovský podcast. Tentoraz mojim a Michalovým hosťom bol Robert Chovanculiak, s ktorým sme sa bavili okrem iného o vzdelávacích platformách, slobode a mýtoch o školstve.

Robovou doménou sú inovácie vo vzdelávaní. O nich píše aj newsletter na Substacku s názvom Pokrok bez povolenia. Okrem toho je aj otcom a v roku 2019 vydal svoju prvú knihu Pokrok bez povolenia. V nej sa venuje tomu, ako „nové technológie môžu meniť svet k lepšiemu, ak im v tom nebránime“. Svojimi dvoma kapitolami prispel aj do publikácie Dedičstvo koronakrízy.

V novej epizóde podcastu okrem Robových skúseností s otcovstvom riešime aj to, ako sa dá inovatívne pristupovať k vzdelávaniu detí, čo je homeschooling a unschooling, prečo nie je dobrá monokultúra vzdelávania a čo je svätým grálom vzdelávania.

Zároveň si povieme niečo o rodičoch v Indii a Afrike, ktorí dávajú svoje deti radšej do súkromných škôl ako štátnych, ako aj to, prečo je dôležité pestovať v deťoch skepticizmus voči súčasnému systému vzdelávania na Slovensku.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Prajem všetko dobré!

Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2022 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp