Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Nový podcast: Reportáž z Biohacker Summit Helsinki 2019

Biohacking je pre mňa spôsobom ako spojiť dve moje obľúbené veci - hackovanie a slobodu. Biohacking mi prináša slobodu, pretože moje telo funguje lepšie, môžem sa naň spoľahnúť a dokážem vytvárať viac a teda svoju slobodu využívať. A hackovanie je mindset, ktorý za tým celým stojí.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

V podcaste rozprávam aj o iných témach - hacku eKasy, ďalších podcastoch o knihách, na ktorých pracujem.

Milton Friedman tvrdil, že obed zadarmo neexistuje, ale odmeny za to, že ste predplatiteľmi tohto newsletteru dostanete - vo forme obsahu, ktorý nie je nikde inde zdarma prístupný (text newsletteru, videá o slobode, záznam z prednášky z Paralelnej Polis). Pribalím taktiež 33% zľavu na kurz. Čítajte ďalej! 💶

Kniha Hackni sa!

Crowdfunding kampaň knihy bola úspešná, kniha je medzičasom dopísaná a pracuje sa na jej finálnej produkcii. Je oveľa dlhšia a myslím, že aj zaujímavejšia ako som čakal. Ak by ste chceli stihnúť prvú várku (veríme, že stíhame produkciu dodať do Vianoc, aj keď uvidíme, koľko iných autorov kníh bude mať podobnú snahu), stále je možné knihu predobjednať na stránke crowdfunding kampane.

Ako hovorím aj v podcaste, myslím si, že v knihe je niekoľko článkov, ktoré sú naozaj užitočné a kvalitné - Ako si budovať sociálne bubliny (prvú časť tohto článku nájdete zdarma tu), Hľadá sa gamma (prvú časť tohto článku nájdete zdarma tu) a Bitcoinové stratégie. Ak si knihu predobjednáte, tieto články dostanete už teraz.

Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

K téme podcastu odporúčam aj môj článok o "prirodzenej strave". Čo je skutočne prirodzená strava? Banán zo supermarketu ani brokolica nie je pôvodná rastlina, je to produkt moderného poľnohospodárstva. 

Pár ďalších noviniek:

Cestovanie a sloboda - príhovor z Thajska (trochu mi svieti do očí ☀️🏝)
  • Mojou nosnou hodnotou je sloboda. Ľudia majú z ľudí, ktorým záleží na slobode z nejakého dôvodu strach, ale pre mňa je to racionálne rozhodnutie založené na hodnotách. O dôvodoch som napísal do blogu Prečo som libertarián. Je pravda, že ja by som sa len tak za libertariána len tak neoznačoval, páčia sa mi skôr iné výrazy, ale je to reakcia na rôzne blogy "bývalých libertariánov", ktorí precitli a stali sa z nich politici alebo politickí marketéri. Myslím, že je dobré robiť im protiváhu v tom, že naozaj sloboda zaujíma mnohých z nás.
  • Ako si urobiť satelitné selfie, prípadne zmerať mozog a ako využívať exponenciálne technológie? Na túto tému som urobil krátku prednášku na výstave IXPO a už je aj online.
  • Pokúsil som sa napísať nekonfliktný, pozitívny blog o ekológii. Pozitívny v tom, že existuje množstvo vecí, ktoré môžeme robiť na to, aby sme žili v lepšom životnom prostredí. Blog mal vo všeobecnosti pozitívne ohlasy najmä u tých, čo si ho prečítali. Mnohí v ňom však videli popretie svojho náboženstva a tak som získal dojem, že to, čo sa odohráva s témou ekológie je hystéria. Strach je prirodzený, pochopiteľný, ale robí nás horšími ľuďmi. Tým nechcem nijak degradovať ekologické hrozby, ale ak nás bude pri ich riešení poháňať strach, hľadanie nepriateľov a polarizácia, dostaneme sa akurát tak na námestie s transparentom - a pravdepodobne pomôžeme k moci politikom, ktorí nám sľúbia magické riešenie. Magické riešenie neexistuje, je na nás, aby sme sa oň postarali. Som zvedavý, čo na tento článok poviete a budem rád, keď ho budete zdieľať. Zaujímavé je, že v tomto blogu ľudia videli veci, ktoré v ňom nie sú. Napríklad už prvé dve vety "Naša planéta sa určite otepľuje, zatiaľ iba trochu, ale otepľuje. Otázku koľko z toho otepľovania je spôsobené človekom a čo je prirodzený vývoj na dlhšej škále nechám nezodpovedanú, na tento článok nie je potrebná." v niektorých ľuďoch vyvolali potrebu onálepkovať ma popieračom klimatických zmien. A pritom som len chcel napísať článok, v ktorom popisujem stratégie na zlepšenie životného prostredia, ktoré fungujú v akejkoľvek situácií - či je globálne otepľovanie nezvratná katastrofa alebo jav, ktorý niektorí preháňajú, či je spôsobené človekom alebo prirodzenými cyklami. Na to, aby sme mohli planéte pomáhať nepotrebujeme na tieto otázky poznať určite správnu odpoveď a hádanie sa o nich je strata času. Strach nás robí hlúpejšími, preto stratégia, kedy ho vyvolávame v iných nie je podľa mňa správna. Skúste si tento článok prečítať s týmto kontextom.
  • Nassim Nicholas Taleb sa rozhodol zmeniť vzdelávanie a ja som sa rozhodol inšpirovať. Povedal si, že namiesto toho, aby sme chodili na univerzitu a naučili sa kopec vecí, ktoré nepotrebujeme v balíčku po semestroch je oveľa efektívnejšie zistiť, čo sa práve potrebujeme naučiť a zúčastniť sa intenzívneho kurzu priamo na túto tému. Takto som bol na Talebovom týždňovom kurze Real World Risk, vďaka ktorému lepšie rozumiem rizikám v IT bezpečnosti. Rozhodol som sa spojiť takýto typ vzdelávania. Keď Dušky z Paralelnej Polis povedal, že by sa chcel naučiť používať príkazový riadok na Macu, rozhodol som sa tento kurz crowdfundnúť, urobiť ho prezenčne a zároveň ho nahrať a ponúknuť pre všetkých, ktorí oň majú záujem. Ak používate Mac a chceli by ste sa naučiť trochu terminálovej mágie, kurz je dostupný online. S kupónom newsletternov2019 máte 33% zľavu. Je čiastočne vhodný aj pre Linux užívateľov. Kurz je určený pre začiatočníkov a odporúčam si všetko skúšať u seba a hrať sa s tým, video môžete pauzovať. Verím, že takýchto kurzov budeme vrámci komunít Paralelnej Polis pripravovať viac - je veľa vecí, ktoré sa môžeme naučiť alebo ich môžeme naučiť iných. A crowdfunding je super spôsob ako zistiť, či je o tieto znalosti záujem.
  • Ak vás zaujímajú kryptomeny, verím, že ste boli na Hackers Congress Paralelní Polis. Ak nie, záznamy prednášok sú online, ale odporúčam začať touto podrobnou reportážou.


Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.

Pre zopakovanie: Aktuálny podcast tu

Na tomto mieste vás väčšinou žiadam o dobrovoľný príspevok na tvorbu podcastov. Tentoraz vás ale radšej odkážem na crowdfunding kampaň knihy. A výhodou je, že za príspevok dostanete niečo naspäť, okrem dobrého pocitu. Minimálne odomknuté články.

Myslím si, že aj pri nekomerčných projektoch je dôležitá spätná väzba od ľudí - či má zmysel tráviť hodiny času na nejakom projekte. Vytvorenie jedného podcastu ma stojí cca 250€. Robím to rád a z nadšenia, ale veľmi by mi pomohlo mať pocit, že produkujem niečo, čo má aspoň takú hodnotu ako do toho vkladám. 

Prajem príjemný zvyšok roka,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2019 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp