Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

od posledného podcastu a newslettera sa udialo kopec vecí, bohužiaľ, vo východnej Európe nie úplne najlepších. Vo Veľkom reštarte píšem o antifragilite a o tom ako zvládať náročné nepredvídateľné situácie, volatilitu a rozhodovať sa v prostredí neistoty. Akurát som netušil, že to po pandémii budeme tak skoro potrebovať. Poďme sa pozrieť na nejaké nástroje, čo s tým.

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť antifragilitu je vybudovať vo svojom živote viac opcionality. Opcionalita jednoducho znamená viac predpripravených možností, ktoré stačí len použiť (netreba ich náročne získavať). Práca odkiaľkolvek je jednou z prvých vecí, ktorá vám môže opcionalitu priniesť. To sa však často bije s návykom na mesačnú výplatu a istotu zamestnania.

V tomto podcaste sa snažím porovnať dva spôsoby fungovania - prácu pre zamestnávateľa vs. "podnikavosť". Pod podnikavosťou myslím širší pohľad na spôsob práce, nezáleží od toho, či máte živnosť alebo startup alebo megakorporáciu. Forma nie je až tak dôležitá ako spôsob akým fungujeme.

Aj vy sa “flákate” v práci? Alebo naopak ste tak unavení, že neviete, kde vám hlava stojí a aj tak stále málo vyprodukujete? Tieto dva extrémy majú podobnú príčinu. Prečo pracujeme štyridsať hodín týždenne bez ohľadu na charakter práce? Koľko ľudia reálne pracujú? Ako mohli lovci a zberači prežiť vo svete bez technológií zlepšujúcich produktivitu, keď obžive venovali štvrtinu času?

Čo je to podnikavosť, ako sa dá získať a cvičiť? V tomto podcaste hovorím (prevažne) o nevýhodách zamestnania a o tom ako zvýšiť svoju podnikavosť a vyskúšať si iný život. Spolu s podcastom som si pripravil výzvu, vďaka ktorej si to môžete s mojou podporou vyskúšať.

Ponorte sa do podcastu a ak chcete o ňom podiskutovať, pripojte sa buď do Signal alebo Element skupiny.
 

Mnohým ľuďom sa zdá, že nájsť v sebe podnikavosť je ťažká úloha. Sme zvyknutí na zamestnanie, v ktorom nám často iní ľudia hovoria, čo máme robiť. Sme hodnotení na základe ukazovateľov, ktoré nám určia iní ľudia. Koľko produktov sme predali, vyrobili, koľko zákazníkov obslúžili a koľko hodín boli naše zadky položené na stoličke pred kancelárskym počítačom…

Ako v sebe nájdeme teda podnikavosť, ktorej hlavným hodnotením je naša vlastná spokojnosť s výsledkami svojej práce? Nemusíme pri tom prísť na spôsob ako štrikovať kúl čiapky z bio vlny z alpaky alebo iný “dokonalý” jedinečný nápad. Podnikavosť je niečo, čo mali naši predkovia v sebe – vnímali potreby iných ľudí a pomáhali im ich napĺňať, podľa toho čo vedia.

Cieľom tejto výzvy je novou podnikavou činnosťou zarobiť počas marca aspoň 10% svojho čistého príjmu alebo aspoň 100€ (čokoľvek z toho je vyššie).

Hlavným cieľom je spoznať svoje možnosti, nájsť skrytú podnikavosť. Príjemným bonusom sú samozrejme zarobené peniaze, ktoré môžete použiť na zlepšenie svojho života. Aby som vás ešte viac namotivoval, je tu možnosť vyhrať aj nejaké ceny.

Viac informácií o výzve nájdete tu. Zapojenie sa je zdarma a nemusíte začať hneď prvého apríla, ale odporúčam pripojiť sa čo najskôr.

Aj ten najväčší HODLer Bitcoinu musí z času na čas zaplatiť nájom alebo hypotéku, účet za elektrinu, hardvérovú peňaženku alebo škôlku pre deti. S predajom Bitcoinov sa spájajú nielen zlé pocity lúčenia s drahocennými satoshi, ale často aj iné nepríjemnosti ako napríklad daňové priznania a vysoké odvedené dane, ktoré situáciu ešte zhoršujú. S danením Bitcoinu vám pomôcť neviem, na to sú iní odborníci, ale čo keby sme našli spôsob ako zaplatiť nájom, hypotéku, elektrinu, hardvérovú peňaženku a škôlku pre deti bez toho, aby sme museli predať Bitcoin a teda uskutočniť potenciálne zdaniteľnú udalosť?

Pozrime sa preto ako je možné, že bohatí ľudia neplatia dane. Elon Musk, Jeff Bezos a iní majú samozrejme dosť peňazí na to, aby si zaplatili najlepších účtovníkov a najlepšie daňovo-optimalizačné schémy, ktoré fungujú a umožnia im neplatiť dane a zároveň neskončiť s pokutou alebo vo väzení. Ale realita je vo veľa prípadoch oveľa jednoduchšia – kto nedosahuje príjem, nemusí platiť dane z príjmu. Častým spôsobom ako miliardári financujú svoj životný štýl je pôžička. Prídu do privátnej banky a povedia “vlastním akcie mojej firmy a chcel by som ich založiť a zobrať si pôžičku”. Samozrejme, ak banke dajú akcie v hodnote 10 miliónov dolárov, môžu si požičať nižšiu hodnotu – napríklad 1 alebo 5 miliónov dolárov (tento pomer sa volá LTV – loan to value). Výhoda tohto prístupu nie je len daňová, ale akcie, ktoré sú v zábezpeke banky nechávajú majiteľovi napríklad hlasovacie práva, takže nestráca kontrolu nad svojou firmou. V prípade, že hodnota akcií prudko klesne, banka môže vyzvať dlžníka na splatenie pôžičky alebo doplnenie zábezpeky. Ak tak neurobí, predá akcie na voľnom trhu (toto môže znamenať pre majiteľa akcií zdaniteľnú udalosť, ak k predaju príde pri vyššej cene ako je kúpna cena).

Môžeme podobný prístup zvoliť aj v prostredí kryptomien? Vďaka rozvíjajúcemu sa prostrediu DeFi (decentralizované financie) to možné je. Bitcoin maximalistom sa pri čítaní týchto slov možno objavila nepríjemná pachuť, ale pripomínam vašu alternatívu – predať Bitcoiny a možno aj zaplatiť daň.

Viac informácií o novom minikurze a miniebooku nájdete tu.

Podcast u Juraja Karpiša
A teraz ťažšie témy, ale s pozitívnym pohľadom. V podcaste Zlé peniaze, dobrý život sa so mnou Juraj Karpiš rozprával o Bitcoine v Kanade, Rusku a na Ukrajine.

Trochu z viac Bitcoinerského pohľadu a z pohľadu vekslovania to hovorím aj u Duškyho v podcaste Jednoducho Bitcoin.
Potrebu šifrovanej komunikácie mnohí podceňujú. V mojom najnovšom blogu prinášam prvú časť kapitoly z mojej novej pripravovanej knihy (a zároveň lekciu z kurzu Digitálna bezpečnosť a súkromie). Hovorí o tom, čo nám šifrované komunikátory môžu pomôcť, prečo je dôležité šifrovať...

V začiatkoch ruskej invázie na Ukrajinu bolo veľkou témou, či je messenger Telegram dôveryhodný. Aj Ukrajinské vojenské sily ho používali, rovnako ako Rusi, ktorí si pomocou Telegramu písali, čo sa naozaj deje. A Ruské štátne úrady, ktoré s občanmi komunikovali cez Facebook stránku tiež prešli na Telegram. Vyvstala otázka - dôverujeme prevádzkovateľovi Telegramu?

Dočítate sa prečo šifrovať, čo sa snažíme nahradiť a aké možnosti navyše šifrované komunikátory ponúkajú. V druhej časti si potom porovnáme jednotlivé riešenia.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.

Prajem všetko dobré!

Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2022 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp