Copy

2018 GEGUŽĖS NUMERYJE

~ SVARBIOS DATOS ~


Birželio 2 d.  11am - 7pm, kviečiame visus, kam rūpi lituanistinis švietimas, ryšiai su valstybinėmis institucijomis  į susitikimą su Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos Užsienio lietuvių skyriaus  vadove Virginija Rinkevičiene ir kitais darbuotojais SLA patalpose adresu:
 
307 West 30th Street/ 8th Ave
New York, New York 10001
Mūsų klasėse

Padėka

JAV LB Naujienlaiškio redakcija remiama Švietimo Tarybos reiškia padėką ir siunčia piniginius prizus mokytojoms: Ramutei Straukai (Maironio lituanistinė mokykla), Virginijai Mockevičienei (Edvardo Gervicko lituanistinė mokykla), Ingai Dabašinskaitei (Lino lituanistinės mokykla), Daliai Gutautienei ir Renatai Mickevičiūtei ( Saulės lituanistinė mokykla), Rasai Bieliauskienei (Vyturio lituanistinė mokykla), mokytojai Astai (Genio lituanistinė mokykla), kurios pasidalijo su mumis savo mokyklose vykusių Kalėdinių švenčių akimirkomis.

Lietuvos atkūrimo šimtmetis paminėtas Vyturio lituanistinėje mokyklojeUžsienyje gyvenantys ir savo vaikus lietuviškai mokyti nusprendę mišrių šeimų tėveliai dažnai susiduria su lietuviškos aplinkos ir mokomosios medžiagos trūkumu. Siekdami užpildyti šią spragą jie gali pasinaudoti laisvai prieinamomis internetinėmis priemonėmis, kurios yra puikus pagalbininkas mokant dvikalbius vaikus lietuvių kalbos. Pateikiamas sąrašas nuolat papildomas. Pasirinkite jums tinkamiausią mokomąją programėlę. Linkime smagių mokslų!

Programos kompiuteriams

Žiburėlis.lt – svetainė, kurioje rasite mokamų ir nemokamų programėlių vaikams, kurie mokosi lietuvių kalbos. Šioje svetainėje pateikiama daug spalvingų, aktyvių, įdomių programėlių, kurios pritrauks pačius mažiausius ir vyresnius vaikučius. Programėlės suskirstytos pagal vaikų amžių, todėl lengva pasirinkti tai, kas jums tinkamiausia.

FREPY – svetainėje pateikiami linksmi ir interaktyvūs žaidimai, kurie padeda mokytis lietuvių kalbos vaikučiams, turintiems kalbos sunkumų. Įvairiausi žaidimai ugdo vaikų gramatikos, žodyno, fonetikos, rišliosios kalbos ir pragmatikos kompetencijas. Vaikai, žaisdami šiuos žaidimus, ne tik mato ir skaito žodžius, bet gali juos ir išgirsti.

Skaityti daugiau...
Antonella Sorace: dvikalbystė yra investicija visam gyvenimui

Dvikalbystė yra investicija visam gyvenimui. Tuo įsitikinusi garsi šios srities tyrinėtoja, Eidinburgo universiteto profesorė Antonella Sorace. Daugiau nei 25-erius metus Škotijoje gyvenanti italė ragina nesigėdyti savo gimtosios kalbos svečioje šalyje, nepaliauti ja kalbėti su vaiku ir nepasiduoti iškilus pirmiesiems sunkumams. Pasak specialistės, kalbos miršta kiekvieną dieną, nes kalbančiųjų gretos mažėja, tuo metu dvikalbystė, dviejų ir daugiau kalbų mokėjimas, ne tik padeda išsaugoti kalbą, bet ir lavina protą, suteikia pranašumų ir ugdo gebėjimą prisitaikyti skirtingose gyvenimo situacijose.

Skaityti daugiau...
Ar dvikalbystė - sutrikimas?

Dar XX a. pr. pasaulyje vyravo neigiamas požiūris į dvikalbystę: buvo teigiama, kad dviejų kalbų mokėjimas vaikams gali sukelti sumaištį, nusivylimą, nepasitikėjimą savimi. Atliktų tyrimų rezultatai mokslininkams leido skelbti, kad dvikalbių vaikų intelektas žemesnis ir kalbos suvokimas silpnesnis nei vienkalbių: dvikalbių vaikų žodynas kur kas mažesnis – jie lėčiau išmoksta naujus žodžius, taip pat lėčiau išmoksta gramatikos taisykles, todėl ir raštingumo gebėjimai prastesni nei bendraamžių vienkalbių vaikų. Taigi, XX a. pr. dvikalbystė buvo vertinama kaip ypač neigiamas reiškinys, žalojantis vaiko psichiką ir gebėjimą išmokti kalbą.

Skaityti daugiau...

Seniau sutrikimu laikytos dvikalbystės nauda - neabejotina


Anksčiau dvikalbystė laikyta vaiko raidos sutrikimu, tačiau dabar pripažįstama ir jos nauda. Taip LRT KLASIKAI sakė Vilniaus universiteto Lituanistinių studijų katedros lektorė dr. Inga Hilbig. Anot jos, užaugę vaikai dažnai tampa pasyviais dvikalbiais, vartojančiais tik vieną kalbą, todėl svarbu nuo vaikystės skatinti pragmatinį interesą.REKLAMA– XX a. vaikų dvikalbystė buvo vertinama kaip neigiamas reiškinys. Manyta, kad dvikalbiai vaikai turėjo prastesnius raštingumo gebėjimus. Kaip dvikalbystė vertinama dabar?– Galima patikslinti, kad kalbame apie XX a. vidurį, antrąją pusę. Dvikalbystė laikyta vaiko kalbos raidos, net apskritai raidos sutrikimu. Tai buvo nepageidaujamas reiškinys. Tėvams būdavo patariama auginti vienkalbius vaikus.– Ar dabar požiūris pasikeitęs?– Taip, dabar visiškai kiti laikai, kitokie ir mokslo duomenys. Šiais laikais dvikalbystė nepaprastai vertinama. Tiek mokslininkų bendruomenė, tiek su vaikais dirbantys pedagogai stengiasi platinti žinią apie visokeriopą dvikalbystės naudą – tiek praktinę, tiek ekonominę, tiek kognityvinę. Tačiau tokia žinia dar nepasiekia dalies žmonių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Skaityti daugiau...

Edukacinė E - biblioteka

Knygų ir vadovėlių skyrelyje įdėti atnaujinti ir nauji JAV LB Švietimo tarybos neformaliojo lituanistinio švietimo lietuvių kalbos mokymo vadovėliai. Vadovėliai „Kalbos žingsniai“ skirti I-IV klasių mokiniams. Jie padalinti į mokytojo ir mokytojo knygas. Vadovėlių autorės – Gailutė Narkevičienė ir Rita Mikelionytė. Taip pat įdėta lietuvių kalbos gryninimo pratimų knygelė. Jos autorė – Vida Augulytė Bučmienė. Vadovėlius galima parsisiųsti PDF formatu.

Į dokumentų skyrelį įdėti JAV LB Švietimo tarybos „Padėkos“ ir „Pažymėjimo“ šablonai, kuriuos galima parsisiųsti ir naudoti pagerbiant JAV lituanistinių mokyklų mokinius ar mokytojus. Tiesioginės nuorodos pateikiamos žemiau:

Švietimo tarybos padėkos šablonas (template)

Švietimo tarybos pažymėjimo šablonas (template)

KNYGŲ LOBIO žaidime 5–8 klasių vaikams iššūkį meta ir į nuotykius kartu leidžiasi geraširdis ir žaismingas Piratas. Jis drąsina vaikus ir neleidžia nuobodžiauti atliekant skaitymo, informacinio raštingumo ir saugaus interneto programų užduotis. Pradėję nuo pirmosios dalies, žaidėjai turi įrodyti, kad tikrai atidžiai perskaitė atrinktas populiariausias knygas. Antroji žaidimo dalis perkelia vaikus į informacijos vandenyną, iš kurio galima išplaukti pasitelkus informacijos paieškos įgūdžius, išmokus susiorientuoti kasdienės informacijos gausoje, kritiškai įvertinus informacijos tinkamumą ir patikimumą. Trečioji dalis moko vaikus išvengti aštuonkojo spąstų, atpažįstant internete slypinčius pavojus.

Žaidimas

Dvikalbystė šeimoje - privalumas!

Dvikalbystė: mitai, faktai

7 patarimai norintiems prakalbinti dvikalbius vaikus

Turite minčių?  Naujienų?  Norite pasidalyti pavykusia pamoka? Mielai priimsime ir kitus pasiūlymus su komentarais bei rekomendacijomis sekantiems naujienlaiškiams. Lauksime jūsų laiškučių! Rašyti Kristinai Vyšniauskienei: kristevi@yahoo.com


This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
JAV LB ŠVIETIMO TARYBA · 3016 Stowe Lane · Mahwah, NJ 07430 · USA

Email Marketing Powered by Mailchimp