Copy
POZVÁNKA: Mezinárodní konference Age-friendly bydlení: Dobrá praxe v podpoře seniorského bydlení
Zveme Vás na online mezinárodní workshop Age-friendly bydlení: Dobrá praxe v podpoře seniorského bydlení, který se uskuteční ve středu 11. listopad 2020 od 10:00 do 13:00 hodin v prostoru CAMP, IPR hl. m. Prahy. Vedle českých odborníků  na semináři vystoupí zahraniční experti a zástupci mezinárodních organizací. Registrovaní účastníci obdrží před konáním odkaz na přímý přenos z workshopu.
 
Organizace komunitních služeb odmítají stanovisko k deinstitucionalizaci sociálních služeb
Zástupci Asociace komunitních služeb (AKS) v oblasti péče o duševní zdraví a Fokus ČR, z.s. odmítli ve společném prohlášení stanovisko k deinstitucionalizaci sociálních služeb, které před měsícem zveřejnila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR), Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP ČR) a Rada seniorů (RS ČR).

Vyšlo třetí letošní číslo časopisu Demografie
Vyšlo nové číslo odborného recenzovaného časopisu Demografie (3/2020). Naleznete v něm například články o časování plodnosti v různých evropských státech, přehledový článek o populačním vývoji v České republice v roce 2019 nebo článek o odhadu počtu obětí pandemie španělské chřipky v českých zemích v letech 1918 až 1920. 

Ministerstvo financí spustilo rejstřík osob vyloučených z hazardních her. Již nyní mohou osoby požádat o dobrovolný zápis
Česko má moderní a funkční reformu hazardu. Jejím dovršením je spuštění rejstříku vyloučených osob. Ten zamezí osobám zapsaným v tomto rejstříku účastnit se hazardních her, což přispěje k ochraně ohrožených osob před negativními následky hraní hazardu.

Konference na téma Umírání, smrt a pohřbívání v adiktologických službách
Patnáctý ročník národní adiktologické konference na téma "Umírání, smrt a pohřbívání v adiktologických službách" se uskuteční 12. listopadu 2020 v prostorách Děkanátu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
 
Roste spotřeba antidepresiv. Nejdražší je léčba schizofrenie
Přes 4,5 miliardy korun stála VZP v loňském roce léčba pacientů s vybranými duševními poruchami, je to nejvíce za poslední 3 roky. Stejně tak stoupl počet pacientů. Vloni trpělo duševními poruchami dvakrát více žen než mužů.

Nejvyšší proočkovanost seniorů proti chřipce je v Británii a Irsku. Na chvostu jsou východní země EU, včetně ČR
Jednotlivé státy EU se liší v podpoře proočkovanosti obyvatel proti chřipce. Prioritně se většinou zaměřují na starší osoby nebo jiné rizikové skupiny. Nejnovější údaje za rok 2018 ukazují značné rozdíly v míře proočkovanosti proti chřipce. 
 
Olomoucký kraj spustil vyhledavač krajských sociálních služeb
Olomoucké hejtmanství v pondělí 14. září spustilo rozcestník sociálních služeb příspěvkových organizací kraje. Nová webová služba propojuje internetové stránky poskytovatelů, filtruje je podle zaměření, druhu i místa působení. Zkrátka dělá všechno proto, aby se návštěvníci rychle zorientovali v širokém spektru sociálních služeb, které kraj nabízí.

Hradí pojišťovna vyšetření, kterým se diagnostikuje Alzheimerova choroba?
Na demenci jako takovou (nejen na Alzheimerovu chorobu) je zaměřeno testování starších osob u všeobecného praktického lékaře. Ministerstvo zdravotnictví zařadilo od 1. 1. 2020 do tzv. seznamu zdravotních výkonů výkon s názvem Časný záchyt demence v ordinaci praktického lékaře (01026).
 
Praha podpoří rozvoj komunitní podpory lidí s duševním onemocněním
Praha se připojila k právě odehrávajícím se celorepublikovým oslavám 30 let komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví. Ty jsou nedílnou součástí již uskutečňující se reformy psychiatrické péče a vznikajících center duševního zdraví.
 
Veřejný opatrovník nesmí přenášet své povinnosti na poskytovatele pobytové sociální služby
Dle zástupkyně ombudsmana je nepřípustné, aby veřejní opatrovníci přenášeli své povinnosti, včetně hospodaření s majetkem opatrovanců, na poskytovatele sociální služby, na níž jsou opatrovanci závislí. Tímto jednáním opatrovníci nejen obchází zákonnou úpravu, ale také vystavují opatrovance nepřiměřenému riziku zneužití.
 
Úřad ombudsmana vydal příručku antidiskriminačního práva pro sociální pracovníky
Lidé, kteří se setkávají s diskriminací, jsou často v kontaktu se sociálními pracovníky a pracovnicemi. Ti by jim měli nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva nebo jsou diskriminováni.
 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil ocenil stříbrnou medailí 27 českých osobností, pojí je nezištná služba druhým
Mezi vyznamenanými je například pomocný pražský biskup a bývalý mluvčí Charty 77 Mons. Václav Malý, zakladatel a předseda sdružení Život 90 Jan Lorman nebo operní pěvkyně Magdalena Kožená.
 
Lidé se zdravotním postižením čelí předsudečnému násilí, ochrana je nedostatečná
Lidé se zdravotním postižením se stávají terčem předsudečného násilí, vyplývá to z výzkumu organizace In IUSTITIA mezi organizacemi, které s lidmi se zdravotním postižením pracují.  52 % organizací mělo v posledních třech letech zkušenost s násilím proti lidem se zdravotním postižením, přes třetinu organizací zaznamenalo ve stejném období i předsudečné násilí. 
 
Zbyde ve městech místo pro stromy? Nový stavební zákon s nimi nepočítá
 
Web Pragozor představuje Prahu v číslech. Nabízí ověřená data o zdraví, koronaviru, bydlení či dopravě
Na novém webu www.pragozor.cz mohou nyní Pražané objevovat zajímavá čísla o hlavním městě. V jednoduché a srozumitelné formě se zde dozví ověřené a ozdrojované informace o metropoli. Ilustrovaný golem Pragozor návštěvníky webu provede různými oblastmi městského života – od dopravy, životního prostředí, bydlení, turismu nebo bezpečnosti až po zdraví, včetně údajů o současné situaci s koronavirem.
 
 
Copyright © Institut pro sociální politiku a výzkum, z. s.

Sledujte nás na Twitteru: @ispvinst * @pracevesluzbach * @prostari_cz
Sledujte nás na Facebooku: fb.me/socialnipolitika.eu * fb.me/prostari.cz * fb.me/pracevesluzbach

Aktualizovat nastavení / Odhlásit se z odběru zpráv

 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institut pro sociální politiku a výzkum, z.s. · Marie Cibulkové 12 · Praha 4 140 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp