Copy
Odborníci zásadně nesouhlasí s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí
Asociace Dítě a Rodina otevřeným dopisem vyzvala ministryni Maláčovou k přehodnocení novely zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Novela je podle organizace nedostatečně připravena a obsahuje řadu nesystémových opatření, která jsou nejen v rozporu se zájmy dětí, ale i s dlouhodobým a udržitelným fungováním sociální péče.
 
MPSV vyhlásilo další ročník soutěže Obec přátelská rodině a seniorům 2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí (Odbor rodinné politiky a ochrany práv dětí) v pondělí 20. ledna 2020 vyhlásilo soutěž Obec přátelská rodině a seniorům pro rok 2020, jejíž smyslem je motivovat všechny obce v realizaci pro-rodinných aktivit.
 
Seminář: Stříbrná ekonomika: Jak podpořit potenciál a zaměstnávání lidí 55plus
Seminář se koná ve středu 19. února 2020 od 8:30 do 13:00 hod. v Poslanecké sněmovně PČR v zasedací místnosti Konírna. Přihlásit se lze nejpozději do 13. 2. 2020 na e-mail prihlasky@ikdp.cz
 
Pozvánka na 9. ročník mezinárodní konference Vzdělávání a práce ve 3. věku – příležitost pro společnost
Katedra andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci se Služby a školení MB, z. ú., v Mladé Boleslavi, Age management z. s., Asociací univerzit třetího věku ČR a Slovenskou akademickou asociáciou pre celoživotné vzdelávanie Vás zvou na devátý ročník mezinárodní odborné konference "Vzdělávání a práce ve 3. věku - příležitost pro společnost". Podtitulem konference je klíčová otázka: Je náš politický a vzdělávací systém připraven na podporu edukace a rozvoje seniorů podporující prodloužení ekonomické produktivity i umožnění aktivního stárnutí?
 
Záznam z mezinárodní konference “Age-friendly cities: Města přátelská každému věku”
Institut pro sociální politiku a výzkum, z. s. ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy uspořádal mezinárodní konferenci “Age-friendly cities: Jak vytvářet města přátelská každému věku”. Podívejte se na prezentace a záznam z konference.
 
Jak správně postupovat při podávání žádosti o zvýšení rodičovského příspěvku, abyste nepřišli o šanci na navýšení 80 tisíc Kč?
KDU-ČSL zveřejnila praktický návod, jak správně postupovat při podávání žádosti o zvýšení rodičovského příspěvku, abyste nepřišli o šanci na navýšení 80 tisíc Kč. Návod pro rodiče, kteří již dočerpali rodičovský příspěvek, ale pečují o dítě mladší čtyř let, si můžete přečíst níže.
 
Seminář Venkov 2020
Letošní 13. ročník diskusního semináře "Venkov 2020" se uskuteční ve čtvrtek dne 6. února 2020 od 10.00 hodin v budově Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2, v učebně Velká geologická. Seminář se zaměří na představení dvou hlavních koncepčních materiálů Ministerstva pro místní rozvoj (MMR).
 
Ombudsmanka: Domovy pro osoby s postižením nejsou domovem
Situace v domovech pro osoby se zdravotním postižením potvrzuje, že se transformace sociálních služeb téměř zastavila a přestala být společenským a politickým tématem. Zařízení mají stále charakter ústavů a nepřipomínají normální domov.
 
Vláda schválila strategii sociálního začleňování do roku 2030
Vláda v pondělí schválila návrh Strategie sociálního začleňování pro roky 2021 až 2030. Její schválení bylo jednou z podmínek pro čerpání finančních prostředků z fondů EU v programovém období 2021+ v sociální oblasti.
 
Snížení limitu doplatků za léky v případě invalidity ve druhém a třetím stupni
S účinností od 1. 1. 2020 je limit snížen na 500 Kč u pojištěnců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a doložili tuto skutečnost kopií rozhodnutí o invalidním důchodu pro invaliditu třetího stupně, a u pojištěnců, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, avšak invalidní důchod jim nebyl přiznán pro nesplnění podmínky doby pojištění, a doložili tuto skutečnost kopií posudku o posouzení zdravotního stavu (dále jen “invalidní pojištěnci”).
 
Jaká je doba platnosti lékařských předpisů?
Dobu platnosti receptů změnila k 1. 1. 2020 nová vyhláška č. 329/2019 Sb., o předepisování léčivých přípravků při poskytování zdravotních služeb. Nejkratší dobu – jen jeden den – stále platí recept vystavený lékařskou pohotovostní službou nebo pohotovostní službou v oboru zubního lékařství.
 
Jak se mění v roce 2020 výše plateb pojistného na zdravotní pojištění a jaká je splatnost?
Jako každý rok se mění výše minimálních záloh osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), protože je navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství, a ta se každoročně zvyšuje. Od 1. 
 
VZP: Kde je stanoveno, jak daleko může mít pacient k lékaři nebo do nemocnice?
Dostupnost zdravotních služeb je jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou; konkrétně jde o nařízení vlády č. 307/2012 Sb., o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Toto nařízení stanoví maximální dojezdové doby, za jaké se pacient musí dostat k poskytovateli zdravotních služeb dané ambulantní nebo lůžkové odbornosti.
 
VZP: Má zubař právo vyžadovat od svého pacienta pokutu za nedodržení smluveného termínu ošetření?
Pokud se pacient nedostaví k plánovanému stomatologickému ošetření, může to pro daného lékaře znamenat určitou komplikaci jak z hlediska organizace práce, tak jeho příjmů. Někteří stomatologové proto požadují po pacientovi zaplacení smluvní pokuty za nedodržení sjednaného termínu ošetření.
 
Pacienti nedodržují léčbu. Nejvíce bojují s dodržováním diety a cvičením
Zapomněl jsem, cítím se zdravá, léky mi nedělají dobře – tak zní nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují doporučenou léčbu. Průzkum mezi pětistovkou diabetiků, lidí s vysokým cholesterolem a tlakem a ve stovce ordinací praktiků a internistů iniciovala společnost Teva Pharmaceuticals v rámci Týdne adherence.
 
Přibývá párů, které mají zájem o umělé oplodnění. Roste i jejich průměrný věk
„Nedaří se nám přirozeně otěhotnět,“ – tuto větu v češtině slýchají lékaři z reprodukčních klinik stále častěji. V meziročním srovnání se totiž loni zvětšil podíl českých párů, které si přišly pro pomoc ke specialistům na umělé oplodnění.
 
Přibližně polovina mužů neví, kdy reálně klesá plodnost ženy. Myslí si, že plodné období trvá mnohem déle
Ženy nejsou dostatečně informované o své plodnosti. Řeší ji většinou až v momentě, kdy mají s početím problémy. Komplikace jsou přitom velmi často způsobeny právě tím, že nemají dost pravdivých informací, řada z nich například nezná biologické limity reprodukce.
 
Lítačka v mobilu. U dlouhodobých kupónů se lze prokazovat místo kartičky telefonem
V Praze a ve Středočeském kraji se mohou od pondělí 2. prosince 2019 cestující odbavit také prostřednictvím mobilního telefonu. Nová aktualizace mobilní aplikace PID Lítačka, která byla vydána v pilotním provozu, umožňuje cestujícím převést si zakoupené dlouhodobé časové kupóny do mobilní aplikace (viz video) a cestovat v rámci Pražské integrované dopravy jen s mobilním telefonem.
 
Analýza segregace v základních školách z pohledu sociálního vyloučení
Analýza segregace v základních školách z pohledu sociálního vyloučení (2019) popisuje stav a mechanismy segregace dětí ve školství s přihlédnutím k problému sociálního vyloučení. Jak z analýzy vyplývá, pro ukončení segregace jsou klíčovým aktérem odbory školství v obcích určující spádové obvody škol, dále pracovníci škol i sami rodiče.
 
Internetové bankovnictví využívá 5,5 milionu Čechů, přibývá i seniorů
Mezi Čechy roste obliba internetového bankovnictví a online nakupování, které využívá již téměř 90 % lidí ve věku 25–34 let. Používání internetu je stále častější i mezi seniory. V roce 2019 je online již 39 % osob starších 65 let.
 
Soud dal výpověď ženám z důvodu dosažení důchodového věku. Nejvyšší soud se jich zastal
Nejvyšší soud definitivně uzavřel případ diskriminace ženy z důvodu věku. Žena byla zaměstnankyní soudu, u kterého dostala spolu s dalšími kolegyněmi výpověď. Nadřízený jim jako jediný důvod sdělil, že dosáhly důchodového věku.
 
Ministryně Maláčová: V důchodové komisi zasedají přední odborníci. Podívejte se, kdo jsou jejími členy
 
Rakoviny v Česku se stárnutím přibývá. Pojišťovny investují do prevence, lidé ale často na prohlídky nepřijdou
 
CVVM: Podle dvou pětin obyvatel sociální systém zneužívá většina příjemců sociálních dávek

ČALS: Může kauza “Slunečnice” přinést zlepšení v oblasti péče o lidi s demencí? Věříme, že ano

Praha zpracuje strategii rozvoje bydlení. Hotova by měla být v druhé polovině roku 2020

Praha novou vyhláškou zakáže provoz technických hazardních her neboli automatů

 
Z médií:  
 
Nové nabídky práce v sociální a zdravotní oblasti na www.pracevesluzbach.eu
 
 
Copyright © Institut pro sociální politiku a výzkum, z. s.

Sledujte nás na Twitteru: @ispvinst @pracevesluzbach 
Sledujte nás na Facebooku: fb.me/socialnipolitika.eu / fb.me/pracevesluzbach

Aktualizovat nastavení / Odhlásit se z odběru zpráv

 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institut pro sociální politiku a výzkum, z.s. · Marie Cibulkové 12 · Praha 4 140 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp