Ako z jednotlivých pohľadov na svet vystavať zmysluplný celok? Aké sú prvé dve podmienky úspešnej spolupráce? To všetko ste sa mohli dočítať v minulej časti nášho newslettra. Nájdete ho v archíve.
Tretia vec, ktorú náš tím musí urobiť, je vniesť poriadok do vlastného času, teda určiť postup. Dohodnúť sa, ktorá sada dát bude slúžiť ako základ a z ktorej sa informácie budú dopĺňať. Napríklad že na základe záznamu vibrácií celého modelu si zostavia mapu, ako molekula vyzerá a potom z fotografií a videa doplnia alebo upresnia, v ktorom bode sa nachádza aký atóm. A teplotný sken použijú pre kontrolu. Alebo že z každej sady dát najprv zostavia úplný model v maximálnom možnom rozlíšení a potom ich prekryjú, vyhodnotia mieru zhody a miesta, kde musia nezhody pochopiť a rozhodnúť, čo s nimi. Metodológia, časový plán a spätná kontrola zabezpečia, že všetci, jednotlivci aj pracovné skupiny, budú vedieť, čo a kedy majú robiť a zároveň mať prehľad o tom, čo vtedy robia ostatní.
Poslednou dôležitou vecou, s ktorou tím bude musieť pracovať, je využitie niečoho, čomu Mercier a Sperber hovoria epistemická ostražitosť. Je to súčasť nášho prístupu k názorom či tvrdeniam iných ľudí. Kým k vlastným tvrdeniam prirodzene ostražití nie sme, neupodozrievame sami seba, že by sme sa chceli oklamať alebo podviesť, k tvrdeniam iných takúto ostražitosť máme a pozeráme sa na ne oveľa kritickejšie. Ak sa teda rozprávajú dvaja s vedomím, že k vlastným tvrdeniam je človek zhovievavejší a k tým cudzím prísnejší, vedia to využiť na vzájomnú kontrolu, tvorivú konfrontáciu a hľadanie zhody na najlepšej možnej spoločnej interpretácii pozorovaného sveta. Epistemická ostražitosť uprostred spolupráce s inými nám umožňuje vrhnúť do hry obsahy vlastnej mysle ako materiál pre prácu ostatných a zároveň tvorivo spracúvať všetko, čo do hry vrhli oni. Výsledkom zväčša býva poznanie ovplyvnené menším množstvom kognitívnych skreslení ako na úrovni jednotlivca.
|