Copy

Poriadok v hlave

Vzorce myslenia, ktoré sme si doteraz predstavili, mali byť podľa prísľubu na začiatku knihy jedným z prvých krokov k upratanej hlave. Mysleniu, ktoré takéto vzorce využíva, hovoríme tiež štruktúrované myslenie. Keďže som sa celou touto knihou snažil pomôcť vám sa k nemu prepracovať, bolo by fér nakoniec spomenúť, v čom vidím jeho prínosy.

Ako jeho najväčšiu prednosť vnímam to, že vďaka systematickej práci so vzorcami myslenia človek významne zníži pravdepodobnosť, že na niečo dôležité zabudne. Idem prezentovať novú víziu? Budem postupovať podľa postupu skladby argumentačnej línie. Mám si s domácim dohodnúť nové podmienky nájmu? Pôjdem podľa troch princípov adekvátnej reakcie. Mám vo firme predniesť návrh na nový systém odmeňovania? Hodím si na papier 5P a začnem dopĺňať. Každý z týchto vzorcov mi umožňuje hneď na začiatku práce mať nejakú kostru, oporu. Nezačínať s prázdnym hárkom papiera. Jednotlivé časti každého vzorca sú ako pomyselné zásuvky, ktoré len postupne napĺňam obsahom. Ak niektorá ostane prázdna, hneď ma to upozorňuje na to, že som sa nad danou časťou obsahu nezamyslel alebo som sa na ňu nikoho nespýtal. A mám možnosť ju doplniť.

Ďalším významným prínosom dobre upratanej hlavy je zníženie stresu. A to pozorujem najmä u introvertnejšie ladených ľudí. Vzorec, ktorý použijem pri príprave a potom sa ho držím pri prezentácii alebo v komunikačnej situácii, mi umožňuje mať nad ňou viac kontroly a znižuje pravdepodobnosť, že by som sa v nej zasekol alebo stratil. Mám okolo seba oporné body a myšlienky spojené zmysluplnými vzťahmi, vďaka ktorým sa aj pri nepredvídanom zvrtnutí situácie mám k čomu vrátiť. Ak viem počas komunikácie identifikovať, kedy sa niekto odchýlil od témy a mám v hlave aj rýchly návod, ako sa mu prispôsobiť, aj spôsob, ako ho vrátiť naspäť, znižuje to moju nervozitu. Viem, že s väčšinou možných scenárov sa dokážem vysporiadať a udržať si prehľad o tom, čo sa okolo mňa deje.

Ako extrémne užitočné na vzorcoch myslenia vnímam to, že sú rýchlo prenosné na iných a výborne slúžia pre zladenie spoločnej myšlienkovej práce. Je potrebné rýchlo presvedčiť šéfa, že tento rok by nemal poriadať vianočný večierok a miesto toho dať vyššie prémie? Fajn, rozdeľme si úlohy - Jano pozrie rozpočet, Hanka vymyslí tri dobré argumenty, Ďuri skúsi nájsť dáta v zamestnaneckom prieskume z minulého roku. Feri s šéfom hráva golf, mohol by nám povedať, na čo počúva a čo je preňho dôležité. Ráno sa stretneme, začneme argumentmi, nájdeme s Ferim kritérium, celé si to zoradíme a dohodneme si postup. Vďaka tomu, že kostra spoločnej práce je daná, každý vie, s čím má prísť a ako jeho či jej kúsok zapadá do celku a na čo slúži. Ak niekto zavedie rozhovor inam, zvyšní ľudia sa môžu rovno pýtať, ako to s vecou súvisí a kam a čo majú zapísať. Tento prístup skracuje stretnutia a vedie ku kvalitnejším výsledkom. 

Poslednou dôležitou vecou je, že vďaka štruktúre v myslení si postupne zvyšujem kapacitu toho, koľko informácií dokážeme spracovať a vyhodnotiť. Vzorce myslenia mi medzi dátami vytvárajú zmysluplné vzťahy a napomáhú ich triedeniu. Pomáhajú mi nachádzať zmysluplné analógie, podobnosti aj v oblastiach, ktoré zdanlivo spolu nesúvisia a otvárajú cesty k netradičným myšlienkam a riešeniam. Vďaka štruktúrovaniu vlastného myslenia lepšie zvládam informačný pretlak a odolávam tomu, že by ma množstvo informácií paralyzovalo.

Jednoducho povedané - štruktúrované myslenie zefektívňuje prácu, zlepšuje komunikáciu, šetrí čas aj energiu a napomáha udržaniu vnútorného kľudu a kontroly nad myslením a rozohodovaním. A to je niečo, čo v dnešnej dobe považujem za mimoriadne prínosné.


Chcete sa vrátiť k niektorému z e-mailov?
Pozrite si celý archív Newslettera Kritické myslenie na každý deň

Neprajete si viac dostávať tento newsletter?
Jednoducho sa z neho odhláste.


This email was sent to <<Emailová adresa*>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Akadémia kritického myslenia · Polianky 7A · Bratislava 841 01 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp