Copy

Strata autonómie Džammú a Kašmíru

Sporné územia Džammú a Kašmír prišli o autonómiu v rámci Indie. Stalo sa tak po tom, čo vláda odvolala článok 370 indickej ústavy, na základe ktorého mal štát špeciálny status. Kašmír je už po dlhé desaťročia sporným regiónom a bol dôvodom niekoľkých konfliktov medzi Indiou a Pakistanom. Islamabad vyzval na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, keďže rozhodnutie Indie považuje za hrozbu pre medzinárodný mier. Zasadnutie, počas ktorého Čína  opakovanie vyzvala Indiu a Pakistan k deeskalovaniu situácie, sa však uzavrelo bez konsenzu potrebného k ďalším opatreniam.   
 
Článok 370 je vnímaný veľmi citlivo, pretože väčšinovo moslimskému štátu zaručoval podstatnú autonómiu od Dillí. Okrem vlastnej vlajky a ústavy poskytoval štátu nezávislosť vo všetkých oblastiach s výnimkou zahraničnej politiky, bezpečnosti a komunikácií. Súčasťou článku je aj garancia, že Indovia nemôžu skupovať pôdu v štáte Kašmír, aby nedošlo k demografickej zmene, keďže ide o štát s moslimskou väčšinou. Práve zmena v demografii bude po zrušení článku 370 očakávaná.
 
Opatrenie je sprevádzané výpadkom mobilných sietí a internetu. Obyvatelia regiónu zažívajú atmosféru strachu spôsobenú nedostatkom informácií. Tomuto pocitu napomáha aj prítomnosť príslušníkov ozbrojených zložiek v uliciach Kašmíru. Indické úrady tiež nariadili desiatkam tisícom turistov a hindským pútnikom opustiť štát a varovali pred “hrozbou teroru“ zo strany militantných skupín podporovaných Pakistanom. Mestami i naďalej otriasajú protesty a demonštrácie miestnych, ktoré mnohokrát eskalujú do násilných potýčok s bezpečnostnými zložkami. Počet zranených protestujúcich ostáva často neznámy a nie je jasné, kedy možno očakávať stabilizáciu situácie. Hlavným epicentrom protiindických protestov je susedstvo Soura, v ktorom sa v piatok 23. augusta uskutočnil ďalší z protestov. 
 
Počas štátnej návštevy indického premiéra Narendru Modiho vo Francúzsku sa prezident Emmanuel Macron vyjadril k situácii v Kašmíre. Macron vyzval Indiu a Pakistan, aby spoločne našli riešenie eskalujúcej krízy. Lídri sa opäť stretnú na víkendovom samite G7 v meste Biarritz.

Matej Spišák, Barbara Kelemen
 

TAIWAN ● Administratíva prezidenta Trumpa podporila predaj 66 kusov stíhačiek typu F-16 Taiwanu. Tento obchod určite nepoteší Čínu. Zámery tohto obchodu medzi USA a Taiwanom môžu byť dvojaké. Môže ísť o pokus o vylepšenie vyjednávacej pozície v rámci obchodnej vojny s Čínou, ale aj o podporu protičínskej sily v regióne.

INDONÉZIA ● Pri príležitosti 74. výročia nezávislosti Indonézie navrhol prezident Joko Widodo premiestniť hlavné mesto z Jakarty na Kalimantan (indonézska časť ostrova Borneo). Jakartu a 30 miliónov obyvateľov jej metropolitnej oblasti sužuje extrémne hustá doprava (až tento rok bola otvorená prvá linka metra), záplavy a znečistenie ovzdušia a vody. Nové hlavné mesto by malo byť domovom pre zhruba milión obyvateľov.

Hongkonské protesty neutíchajú

Protivládne protesty v Hongkongu aj po takmer 4 mesiacoch pokračujú. 18. augusta zažil Hongkong jeden z najväčších protestov, keď podľa usporiadateľov aspoň 1,7 milióna ľudí vyšlo do ulíc protestujúc proti návrhu zákona, ktorý by povolil vydávanie obvinených na trestné stíhanie v Číne. Okrem hromadných protestov v uliciach mesta protestujúci medzi 12. a 14. augustom zablokovali hongkonské medzinárodné letisko, čo viedlo k zrušeniu stoviek letov z Hongkongu.

Medzinárodná komunita na čele s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michele Bachelet predstavila výzvu na vyšetrenie taktík, ktoré používa hongkonská polícia na utíšenie protivládnych protestov. Jej hovorca sa vyjadril, že vysoká komisárka je znepokojená metódami polície, ktoré sú nielen nebezpečné, ale aj zakázané. Príkladom toho má byť používanie slzného plynu v preplnených a uzavretých priestoroch alebo priamo na individuálnych protestujúcich, čo môže viesť k zraneniam alebo aj usmrteniu.

Podľa satelitných záberov, ktoré zverejnil Associated Press sa v neďalekom Shenzhene objavili obrnené vozidlá čínskej armády. Stalo sa to krátko na to, čo čínska vláda naznačila, že protesty v Hongkongu začínajú vykazovať ‘‘znaky terorizmu’’. Čínske štátne média však tvrdia, že vojenské cvičenia v Shenzhene boli dopredu naplánované a nemajú s nepokojmi v Hongkongu nič spoločné. Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že prípadný násilný zákrok proti protestujúcim by mohol sťažiť už niekoľko mesiacov trvajúce obchodné rokovania medzi Čínou a USA.

Severná Kórea testuje nové rakety. Trump s tým “nemá problém“ 

Režim diktátora Kim Jong-una nezaháľa v skúškach nových zbraní. Podľa dostupných informácií Severná Kórea vykonala 6 raketových testov v období 3 týždňov. Nie je zatiaľ úplne zrejmé, o aký typ zbraní sa jedná, avšak všetko nasvedčuje tomu, že ide o rakety krátkeho doletu.
 
Dôvodov, pre ktoré Pyongyang testy vykonáva, môže byť viac. Hlavnou príčinou je spoločné vojenské cvičenie USA a Južnej Kórey, ktoré jej severný sused vidí ako hrozbu. Ďalším dôvodom je nespokojnosť s rokovaniami, ktoré Severná Kórea vedie s USA. Diskusie o denuklearizácii totiž doposiaľ nepriniesli hmatateľné výsledky. Skúškami rakiet tak Severná Kórea vytvára tlak a dáva jasne najavo, že so súčasnou situáciou nie je spokojná.
 
Donald Trump si však z testov ťažkú hlavu nerobí a nemá s nimi “žiadny problém”. Kim sľúbil pokračovať v debatách o denuklearizácii a tiež prestať s raketovými skúškami ihneď po ukončení spoločného cvičenia USA a Južnej Kórey.

MJANMARSKO ● Mjanmarskí utečenci, ktorí z krajiny ušli pred prenasledovaním, usporiadali v sobotu demonštrácie, aby si pripomenuli rok od vypuknutia konfliktov v západnom Mjanmarsku. Etnická menšina Rohingov tiež vyslovila modlitby za moslimov vyhnaných zo svojich domovov. Aj napriek možnosti návratu, ktorú ponúkla samotná mjanmarská vláda, Rohingovia ponuku zamietli, pokiaľ im nebude zaručené občianstvo a bezpečnosť v domovskej krajine.
 

74. výročie kapitulácie Japonska

Japonský premiér Shinzo Abe poslal rituálnu finančnú pomoc zvanú „tamagushi-ryo“ do kontroverznej svätyne Yasukuni. Na zozname šintoistickej svätyne v Tokiu sa nachádza viac než dva a pol milióna mien osôb vrátane 14 odsúdených vojnových zločincov, ktorí položili život za Japonské cisárstvo počas druhej svetovej vojny. Abe sa nezúčastnil na 74. výročia kapitulácii Japonska, keďže predchádzajúce návštevy japonských vodcov v Yasukuni pobúrili Južnú Kóreu i Čínu. 
 
Horké spomienky na japonskú kolonizáciu Kórey v rokoch 1910-1945 už dlho ovplyvňujú vzťahy medzi Japonskom a Južnou Kóreou. Vzťahy medzi Tokiom a Soulom sa zhoršili minulý rok, keď Najvyšší súd Južnej Kórey vydal rozhodnutie, že japonské spoločnosti by mali kompenzovať väznených Juhokórejčanov odvedených na nútené práce počas druhej svetovej vojny. Tokio tvrdí, že táto záležitosť bola vyriešená bilaterálnou dohodou o normalizácii vzťahov z roku 1965. Zlyhanie Japonska kompenzovať územia okupované pred a počas druhej svetovej vojny dlhodobo negatívne ovplyvňuje aj japonsko-čínske vzťahy. 

Útoky povstalcov v Mjanmarsku

Etnickí rebeli zorganizovali päť koordinovaných útokov na piatich miestach na severe Mjanmarska. Časť z nich namierili aj proti vojenskej akadémii, kde počas útokov prišiel o život jeden civilista a jeden vojak bol zranený.

Severná aliancia, ktorá je tvorená koalíciou niekoľkých národnostných menšín ako sú Kokang, Rakhine a Ta-ang alebo Palaung, sa prihlásila k riadeným útokom v regióne Mandalay, kde sa aktuálne nachádza aj Akadémia obranných služieb. Povstalecká aliancia uviedla, že zaútočila v rámci sebaobrany, keď mjanmarská armáda nezastavila svoje vojenské operácie v oblastiach obývaných menšinami.

Ministerstvo obrany vo vyhlásení priznalo útoky na piatich miestach a vysvetlilo ich ako odvetu rebelov za vládne protidrogové operácie.. Boje na severe štátu Shan nie sú žiadnou neobvyklou záležitosťou. Avšak útoky v regióne Mandalay, ktorý sa nachádza srdci krajiny, sú prakticky bezprecedentné, keďže oblasť nepatrila nikdy k búrlivým častiam krajiny.

Šírenie horúčky Dengue naprieč Áziou

Mnohé krajiny v Ázii zažívajú toto leto epidémiu horúčky Dengue. Zatiaľ čo Filipíny pre embargo na vakcíny Dengvaxia zaznamenali 98-percentný nárast prípadov tohto ochorenia, ostatné krajiny ako Vietnam či Srí Lanka zatiaľ iba upozorňujú na zvýšený výskyt horúčky. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Hanoji vydalo upozornenie pre cestujúcich plánujúcich pobyt v Hanoji, kde od 22. 7. do 28. 7. 2019 bolo zaznamenaných až 232 prípadov. Vakcína proti tomuto ochoreniu neexistuje, preto je najefektívnejším spôsobom ochrany klasický spôsob ochrany pred bodnutím komárom. Ochorenie je rozšírené najmä v Bangladéši, Kambodži, Indii, Laose, Vietname, na Srí Lanke, v Thajsku a na Filipínach.

VIETNAM ● Vývozné ceny ryže z Vietnamu poklesli v prvej polovici augusta. Vietnam sa snaží preniknúť na nové trhy, aby kompenzoval prudký pokles dodávok do Čínskej ľudovej republiky. Vývoz do ČĽR za prvých sedem mesiacov tohto roka klesol o 65,7% oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Podľa jedného vietnamského obchodníka "čínsky dopyt po ryži je stále vysoký, ale dovozcovia nemôžu kúpiť ryžu z Vietnamu kvôli novým  technickým prekážkam na strane Číny."

INDONÉZIA ● Donald Trump mladší a jeho indonézsky obchodný partner Hary Tanoesoedibjo vyhlásili, že zábavný park neďaleko Jakarty prišiel o čínske financovanie. Na výstavbe parku v rozvojovej oblasti Západnej Jávy sa mala podieľať aj dcérska spoločnosť čínskeho štátneho podniku Metalurgical Corp. Trump mladší a Tanoesoedibjo zdôraznili, že zábavný park nemá nič spoločné s konglomerátom The Trump Organization.

BUSINESS NEWS: Čínska ekonomika spomaluje

Mesiac júl bol podľa čínskych ekonomických štatistík zatiaľ najhorším v tomto roku. Júnový 6,3% rast priemyslu klesol na 4,8 %, čo je najnižšie číslo za posledné dekády. Podobne sa spomalil aj rast maloobchodných tržieb z 9,8 % na 7,6 % a rast investícií do stálych aktív.

Pokles sa prejavil aj na trhu s elektrickými a hybridnými vozidlami, ktoré zaznamenali zmenšenie predaja a výroby o zhruba 5 %. Čínska ekonomika sa zrejme tento rok nestabilizuje a očakáva sa jej ďalšie spomaľovanie až do roku 2020.

Orgány sú momentálne zdržanlivé a nesnažia sa poskytovať stimuly, ale vicepremiérovi Liu He sa podarilo vyjednať oddialenie dodatočného 10% cla na dovoz niektorých čínskych výrobkov do USA, najmä tých, pre ktoré USA nemá alternatívnych dodávateľov.

CYBER NEWS: Huawei predstavil nový operačný systém Harmony

Huawei predstavil nový operačný systém Harmony pre smartfóny, ktorý by mohol nahradiť Android od Googlu. Tento krok prispieva k osamostatneniu čínskeho technologického gigantu od amerických sankcií.

Huawei utráca približne 12 miliárd dolárov ročne za nákup polovodičových čipov a ďalších amerických technológií. Spoločnosť tvrdí, že americké vývozné clá znížia ich predaje o 30 miliárd v priebehu 2 rokov. 

Podľa Richarda Yu, výkonného riaditeľa oddelenia pre spotrebiteľov, chce spoločnosť Huawei používať Android aj naďalej. OS Harmony je zatiaľ záložným riešením.

Predseda spoločnosti Huawei Liang Hua povedal, že Huawei prehodnocoval zostavu svojich produktov, aby sa uistil, že v prípade potreby dokáže splniť požiadavky bez komponentov z USA. 
Americké obchodné embargo na firmu Huawei, ktoré malo nedávno vstúpiť do platnosti nakoniec  úrady posunuli o ďalšie tri mesiace. Toto opatrenie je náznakom zmiernenia obchodného tlaku na Čínu.

Podporte Asia Briefing

Autorský tím

Editori: Barbara Kelemen, Matej Šimalčík
Autori: Teodora Boshkoska, Adam Kalivoda, Barbara Kelemen, Daniel Kikić, Mária Markusová,                   František Milan, Matej Spišák
© 2019 CEIAS, Všetky práva vyhradené/All rights reserved.

Odhlásiť sa z odberu / Unsubscribe from this list
Zmeniť nastavenia / Change preferences

Inštitút ázijských štúdií
Murgašova 2
811 04 Bratislava
Slovakia


This email was sent to <<e-mail *>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of Asian Studies · Murgašova 2 · Bratislava 81104 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp