Copy

Čínska ekonomika spomaľuje

Čínska ekonomika narástla v treťom kvartáli roku 2019 iba o 6 % v porovnaní s jej stavom pred rokom. Je to najnižší rast, aký čínska ekonomika zaznamenala za posledných takmer 30 rokov. Prebiehajúca obchodná vojna s USA je iba čiastočným dôvodom. Okrem iného je to aj neustály pokles ekonomického rastu už od roku 2007, kedy ešte čínska ekonomika rástla v dvojciferných číslach, avšak od roku 2011 je jej rast konštantne pod 10 %. „Čínska ekonomika spomaľuje, avšak to je iba pokračovaním skoršieho trendu spomaľovania, ktorý začal už pár rokov dozadu,“ povedal pre CNBC Tao Zhang, výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu.

Čínský národný štatistický úrad priznal, že externá nestabilita a spomaľujúci sa rast svetovej ekonomiky dostali čínsku ekonomiku pod narastajúci tlak. „Rast ekonomiky sa spomalil, avšak stále patrí medzi najlepšie medzi veľkými svetovými ekonomikami. Ďalším krokom vo vývoji svetovej ekonomiky bude pravdepodobne jej spomalenie. Ale z nášho pohľadu sú tu aj podporné faktory. Trend stabilného ekonomického vývoja v štvrtom kvartáli je zaručený,“ uviedol pre Financial Times Mao Shengyong, hovorca štatistického úradu.

Podľa Zhanga je tento rast stále primeraný, nakoľko Čína sa pokúša pretvoriť svoju ekonomiku s cieľom expandovať vo viac udržateľnej podobe. Príkladom je menšie spoliehanie sa na zadlženie pri pokusoch o rast alebo zameriavanie sa skôr na domácu spotrebu.

Ak v minulosti hrozilo spomalenie ekonomického rastu, mohli sa čínske spoločnosti spoľahnúť na stimul od vlády, ktorý by ho oživil. Avšak tentokrát sa čínska vláda takýchto opatrení stráni, nakoľko sa pravdepodobne obáva zvýšenia už dnes vysokého dlhu. Aj keď analytici dúfali v zníženie daní alebo v dotácie pre isté sektory ekonomiky, dočkali sa iba malých sľubov akými sú napríklad zavedenie viacerých 24-hodinových obchodov, uvádza Economist.

Aj keď rast čínskej ekonomiky spomaľuje, faktorov je okrem obchodnej vojny s USA viacero, sú nimi napríklad pokusy o reštrukturalizáciu ekonomiky a menšie spoliehanie sa na dlh. MMF a Čínsky štatistický úrad tvrdia, že sa dá očakávať stabilizácia rastu čínskej ekonomiky.

Adam Kalivoda 

INDONÉZIA ● Nedávne nepokoje vo Wamene v indonézskej Papue viedli k 33 úmrtiam za nejasných okolností. Podľa Human Rights Watch od 29. septembra 2019 bolo v Papue vysídlených najmenej 8 tisíc obyvateľov z ich domovov. Brad Adams, riaditeľ ázijského Human Rights Watch, vyzval zodpovedné úrady, aby preskúmali úlohu bezpečnostných síl s cieľom zabezpečiť stíhanie zodpovedných osôb za ich trestné činy.

VIETNAM ● Grab Inc, známy ako „vietnamský Uber”, podpísal memorandum o spolupráci s vietnamskou políciou v rámci boja proti kriminalite. Polícia poskytne vodičom školenie v oblasti sebaobrany a trestného práva, zatiaľ čo samotná spoločnosť Grab Inc by mala poučiť vodičov, ako spoznať príznaky kriminálneho správania a ako ich nahlásiť polícii. Spolupráca vyvoláva otázky týkajúce sa hranice medzi osobným súkromím a verejnou bezpečnosťou.

Thajská vláda "bojuje" proti fake news, kritici sa obávajú cenzúry

Thajská vláda schválila nové nařízení, jež nutí majitele podniků sledovat a ukládat data o aktivitě zákazníků na jejich veřejné internetové síti. Schválení regule přišlo nedlouho po zatčení jednoho z prodemokratických aktivistů, jenž byl obviněn z urážky majestátu prostřednictvím „nevhodných příspěvků na internetu“. Vláda nařízení obraňuje tvrzením, že získané údaje mají posloužit v boji proti kyberzločinu a šíření dezinformací, čemuž se v Thajsku od srpna 2019 věnuje nově vzniklé centrum pro odhalování falešných zpráv. Není však zcela jasné, co přesně budou logy obsahovat a jak se získanými informacemi bude centrum nakládat. 

Kritici nového nařízení upozorňují na protlačování autocenzury, porušování svobody a poukazují také na to, že nasbírané informace by mohly sloužit například k potlačování odporu a umlčení kritiky vůči vládě. Zákazníci internetových kaváren pro použití wifi podniku budou muset poskytnout své osobní údaje. Nové pravidlo tak umožňuje vládním orgánům snadněji identifikovat internetové uživatele, kteří mohou následně čelit obvinění z porušování zákonů nebo z takzvaných „podezřelých aktivit“ na internetu.
 
 

Vyostrenie situácie v Hongkongu

V mori blízko štvrti Yau Tong bolo nájdené telo, ktoré polícia identifikovala ako 15-ročnú študentku inštitútu dizajnu Chan. Chan bola aktívna demonštrantka a zúčastnila sa mnohých protestov, čo na sociálnych sieťach viedlo k špekuláciám, že bola zavraždená políciou. V areáli Hongkonského inštitútu dizajnu sa zišlo cez 40 ľudí, ktorí položili vence a zapálili sviečky na jej pamiatku.

Po nedávnom zákaze nosenia masiek na protestoch a verejných zhromaždeniach sa objavili svedectvá, že polícia atakovala aj náhodných okoloidúcich s (v Hongkongu bežnými) zdravotnými rúškami na tvári. Protestujúci na zákaz reagovali nosením masiek čínskeho prezidenta Xi Jinpinga.

Pri potýčke s policajtom v civile bol mladý muž zasiahnutý do stehna živým nábojom, ktorý bol podľa polície vystrelený do vzduchu. Policajt bol odhalený a potom napadnutý skupinou protestujúcich a pri pokuse o útek postrelil mladíka. Jedná sa už o druhého protestujúceho postreleného ostrou muníciou.

JUŽNÁ KÓREA ● Jihokorejská zpěvačka a herečka Sulli byla v polovině října nalezena mrtvá ve svém domě nedaleko hlavního města Seoul. Jednalo se pravděpodobně o sebevraždu. Sulli na sociálních sítích čelila nenávistným a posměšným komentářům. Její smrt pak vyvolala vlnu kritiky směrem k „talentovým agenturám“ a kultuře jihokorejského zábavního průmyslu a zároveň posílila snahu o nalezení opatření proti kyberšikaně na populárních internetových portálech, kde uživatelé mohou přispívat anonymně.

ČÍNA / TAIWAN ● Čína a Taiwan sa netaja rozdielnymi názormi ohľadom geopolitickej príslušnosti či samostatnosti Taiwanu. Najnovšiu diskusiu vyvolala internetová encyklopédia Wikipedia, ktorá sporné územie označila ako „štát v juhovýchodnej Ázii“. Do polovice septembra však Taiwan bol uvedený ako „provincia Čínskej ľudovej republiky“. Wikipedia ako najväčšia encyklopédia sveta aktuálne zohráva veľkú rolu v pohľade na geopolitiku v juhovýchodnej Ázii.

Protesty v Indonézii

V Indonézii sa jeseň 2019 nesie v znamení nepokojov. V septembri v krajine vypukli masívne protesty proti zmenám indonézskej legislatívy. Novelizácia sa vzťahuje na indonézsky protikorupčný či trestný zákon. Penalizované má byť napríklad nemanželské spolužitie párov v zmysle práva šaría, od ktorého sa právny poriadok tejto niekdajšej holandskej kolónie dlho dištancoval. Názor vyjadrili desaťtisíce študentov a ide o najzávažnejšie demonštrácie za posledných 20 rokov.
 
V nadväznosti na protesty sa indonézskej polícii podarilo zmariť bombový útok na čínske obchody v Jakarte. K zámeru sa prihlásili dvaja Indonézania. Uviedli, že útok mal vyprovokovať verejnosť k ďalším nepokojom. Prípravu mal sumou vo výške 300 tisíc rupií (19,25 eur) pre každého financovať akademik z Bogor Institute of Agriculture, u ktorého bolo zaistených najmenej 28 sofistikovaných výbušných zariadení. Spolu s ním a ďalšími podozrivými z plánovania útoku bol zatknutý bol aj miestny politik Sony Santoso. Politická strana, ku ktorej patrí, odmieta akúkoľvek zodpovednosť za jeho konanie.
 

Arakanská armáda mobilizuje proti mjanmarskej vláde

Arakanská armáda (AA) sa rozrástla o nových trénovaných regrútov a dosiahla sily 7-tisíc vojakov – mužov aj žien. AA bojuje v štáte Rakhine (územie bývalej Arakanskej ríše) proti mjanmarskej vláde a armáde. Výcvikový tábor AA sa nachádza pri čínskych hraniciach v štáte Kachin na území ovládanom spriatelenou Kachinskou armádou nezávislosti (v rámci protivládnej Severnej aliancie). Zástupca veliteľa AA Nyo Tun Aung vysvetlil, že Mjanmarská armáda v štáte Rakhine terorizuje nielen moslimských Rohingov, ktorí vzbudili sympatie svetovej verejnosti, ale aj ostatné menšiny, ktoré sú v rovnako zlej situácii. 
 
Rakhine je v súčasnosti miestom strategických investícií do obchodnej infraštruktúry – prístavy pre spojenie s Indiou a Čínou a ropovod do Číny. Mjanmarská vláda sa snažila v regióne zaistiť stabilitu, ale tieto snahy sa zvrhli v násilie proti menšinám. Miestni obyvatelia navyše nepociťujú žiadne výhody z prebiehajúceho rozvoja a výstavby. Cieľom AA je dosiahnutie rovnosti a sebaurčenia pre Arakanský štát.

Útok na afghanskú mešitu priniesol rekordný počet úmrtí civilistov

Bombový útok v mešite v afganskej provincii Nangarhar si v piatok 18. októbra vyžiadal prinajmenšom šesťdesiatdva obetí, pričom ďalších najmenej tridsaťšesť sa zranilo pri výbuchu v okrese Haska Mina na hranici so susedným Pakistanom.
 
Podľa informácií OSN, násilie páchané na civilistoch v Afganistane dosiahlo v treťom štvrťroku 2019 extrémnych úrovní, predstavujúcich prudký nárast konfliktov medzi stúpencami súperiacich politických strán. 
 
Tieto konflikty si za posledné tri mesiace vyžiadali prinajmenšom 1 174 životov z radov afganských civilistov, ktorí sú neustále zastrašovaní miestnou radikálnou nábožensko-politickou skupinou Taliban. Tá ľudí odrádzala od účasti na tohtoročných voľbách, ktoré zaznamenali veľmi nízku účasť, a to napríklad skrz hrozby útokov na volebné miestnosti. Skupina napokon nízku účasť označila za dôkaz toho, že si väčšina národa želá silnú islamskú vládu, a vo svojom vyhlásení poďakovala Afgancom, ktorí sa volieb nezúčastnili.

INDONÉZIA ● Šéf indonézskeho rezortu bezpečnosti a niekdajší kandidát na prezidenta krajiny Wiranto bol ťažko zranený po útoku nožom. Zadržaní boli dvaja podozriví. Je možné, že ide o islamských radikálov. Wiranto je v súčasnosti jedným z najvýznamnejších politikov krajiny. Zároveň sa mu pripisuje zodpovednosť za porušovanie ľudských práv a zločiny proti ľudskosti počas referenda o nezávislosti Východného Timoru v roku 1999.

JAPONSKO ● Ničivý tajfún, ktorý sa prehnal Japonskom, zanechal 34 tisíc domácností bez elektriny a viac než 110 tisíc bez tečúcej vody. Prírodná katastrofa si vyžiadala 73 mŕtvych a 200 zranených. Vláda Šinza Abeho uvažuje o navýšení rozpočtu pre odstraňovanie následkov prírodných katastrof. Z úcty k obetiam tajfúnu bol posunutý aj slávnostný sprievod k intronizácii cisára Naruhita.

BUSINESS NEWS: Vplyv protestov na turizmus v Hongkongu

Hongkongské protesty pokračují již pátým měsícem v kuse, což se negativně projevilo také na množství zahraničních návštěvníků, kteří do města za poslední měsíce zamířili. Propad turismu je nejhorší za posledních patnáct let – počet turistů přijíždějících do Hongkongu ve srovnání s minulým rokem poklesl o téměř 40 %, což je největší meziroční úbytek od května 2003, kdy ve městě propukla epidemie viru SARS. 
 
V důsledku letošních rozsáhlých protestů netrpí však jen cestovní ruch ale také s ním spojené hotelnictví a maloobchod. Ve druhém čtvrtletí se růst hongkongské ekonomiky snížil ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,4 %.
 
Příčinou výrazného poklesu turistů v Hongkongu jsou zejména trvající protivládní demonstrace – násilné střety mezi demonstranty a hongkongskou policií, budování barikád, vandalismus a blokování veřejné dopravy včetně stanic metra a letišť.

CYBER NEWS: Peking kritizuje Apple

Peking obvinil americkú spoločnosť Apple z aktívneho pomáhania demonštrantom. Dôvodom sporu má byť prevádzkovanie aplikácie pre dopravu, ktorá má lokalizovať policajné jednotky v Hongkongu. Podľa čínskeho štátneho denníka People’s Daily mobilná aplikácia uverejňuje miesta pohybu polície a tým podporuje vzbúrencov v ich násilných činnostiach.
 
Navyše americký technologický gigant bol čínskymi médiami obvinený zo spájania podnikania s politickým kontextom, či dokonca nezákonnou činnosťou napomáhania rebelizmu. Čínske médiá tiež vyzvali Apple, aby zvážil dôsledky svojej nerozumnej a bezohľadnej aktivity. Vládny denník odsúdil aj nevhodnosť prítomnosti piesne o nezávislosti Hongkongu v Apple Music Store. Tá je dostupná s možnosťou stiahnutia pre všetkých používateľov aplikácie.
 
Americký koncern sa tak stal ďalšou zo série zahraničných spoločností, ktoré boli obvinené z podpory aktuálnych demonštrácii v Hongkongu.

Podporte Asia Briefing

Autorský tím

Editori: Barbara Kelemen, Matej Šimalčík
Autori: Ľubomira Bodnárová, Teodora Boshkoska, Klára Dubravčíková, Adam Kalivoda, Daniel Kikić, Mária Markusová, Lucia Švancárová
© 2019 CEIAS, Všetky práva vyhradené/All rights reserved.

Odhlásiť sa z odberu / Unsubscribe from this list
Zmeniť nastavenia / Change preferences

Inštitút ázijských štúdií
Murgašova 2
811 04 Bratislava
Slovakia


This email was sent to <<e-mail *>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of Asian Studies · Murgašova 2 · Bratislava 81104 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp