Copy

Chaos a krvi prelievanie v Hong Kongu

Násilie v Hongkongu znova eskaluje po tom, ako stovky maskovaných mužov z miestneho gangu napadli demonštrantov krátko po proteste v štvrti  Yuen Long.

Útočníci  použili na útok kovové a bambusové tyče a napádali ľudí nachádzajúcich sa v oblasti.  „Výtržníci zranili okoloidúcich ale polícia nikoho nezatkla, čo nás veľmi rozhorčuje“ uviedli protestujúci vo vyhlásení. Skupina demonštrantov uviedla, že miestne autority využívajú zločincov k útoku na demonštrantov z pro-demokratického Dáždnikového hnutia od roku 2014.

Podľa najnovších informácií miestna polícia zatkla minimálne 11 osôb v súvislosti s útokom v Yuen Long. Zatknutí majú napojenie na miestne zločinecké gangy známe ako triády. Počas útokov bolo zranených minimálne 45 ľudí vrátane muža, ktorý naďalej ostáva v kritickom stave. 

Zatiaľ čo polícia pokračuje vo vyšetrovaní útokov, doma i v zahraničí sa spustila vlna ostrej kritiky ktorá obviňuje políciu z nedostatočnej a oneskorenej reakcie na útočníkov. 

Hongkong je už viac ako mesiac otriasaný viacerými protestami, ktoré občas prerastajú do násilností. Protesty naďalej rozširujú hnev ktorý rozpútal návrh zákona, ktorý by umožnil vydávanie obvinených na trestné stíhanie do pevninskej Číny.

Napriek tomu, že správkyňa Hongkongu Carrie Lam pozastavila návrh zákona a tvrdí že je „mŕtvy“, nedokázala ukľudniť protestujúcich, ktorí požadujú jej rezignáciu. 

Politickí pozorovatelia, že pre Hongkong je čoraz náročnejšie urovnať vzťahy medzi políciou a demonštrantami. Riešenie konfliktu bude zložité, ako pre obyvateľov Hongkongu a vládu, tak aj pre Peking, a zaberie veľa času.

František Milan, Barbara Kelemen

Viac o téme:
Foto report z hongkonských protestov. Pozrite tu >>>

JAPONSKO ● Ráno 18. júla zachvátil štúdio Kyoto Animation oheň, ktorý zanechal 34 mŕtvych. Oheň vypukol potom, ako podozrivý nalial do ohňa neznámu tekutinu, vyjadrili sa predstavitelia miestnej polície. S vysokým počtom obetí je tento požiar najhoršou tragédiou od roku 2016, kedy muž v západnom Tokiu dobodal a zavraždil 19 ľudí.

JUŽNÁ KÓREA ● 23-ročný muž z Južnej Kórey bol zadržaný s podozrením zo snahy pridať sa k teroristickej skupine Islamský štát (IS) a z prípravy teroristického útoku. Ide vôbec o prvý prípad tohto druhu v krajine. Muž s priezviskom Park bol v dobe kedy mal pripravovať teroristický útok príslušníkom miestnej armády kde bol trénovaný za vojenského inžiniera. 

Rozkol v OSN ohľadne Ujgurov

Viac ako 20 krajín, vrátane Japonska a Spojeného kráľovstva, vydalo spoločné vyhlásenie  odsudzujúce masové zadržiavanie Ujgurov a ďalších menšín v čínskom autonómnom regióne Xinjiang.

V liste pre vysokú komisárku za ľudské práva pre OSN Michelle Bacheletovú 22 krajín nalieha na Čínu, aby skoncovala s despotickým zadržiavaním  a vyzýva Peking, aby povolil medzinárodným expertom vstup do regiónu.

Komisárka zdôraznila, že návšteva medzinárodných pozorovateľov bude možná len po úplnom sprístupnení kľúčových oblastí Xinjiangu Pekingom.

Čínska vláda obmedzila v posledných rokoch  prístup do Xinjiangu spolu s narastajúcim dohľadom a nápadnou  prítomnosťou polície.

Peking   označil dokument za ohováranie odvolávaním sa na fakt že miestna vláda v Xinjiangu organizovala exkurzie do táborov pre diplomatov a novinárov.

 Naproti tomu zástupcovia z 37 krajín  vrátane Ruska, Saudskej Arábie, Nigérie, Alžírska a Severnej Kórey zaobchádzanie Číny s Ujghurmi a ostatnými menšinami v oblasti Xinjiang  obhajujú. „Zaznamenali sme že terorizmus, separatizmus a náboženský extrémizmus zapríčinili mimoriadnu škodu pre ľudí všetkých etnických skupín.“, tvrdia štáty v odpovedi na kritiku zo západu.

USA schválili predaj zbraní pre Taiwan

Situácia medzi Čínou, Taiwanom a USA sa opäť vyostruje. Čínu pobúrilo rozhodnutie ministerstva zahraničných vecí USA, ktoré schválilo predaj zbraní Taiwanu v hodnote 2,2 miliardy dolárov. Podľa vyjadrení Pentagonu dohoda zahŕňa napríklad 108 tankov Abrams, či približne 250 rakiet Stinger. Američania tvrdia, že obchod nijakým spôsobom nezmení vojenskú rovnováhu v regióne.
 
Čína, ktorá Taiwan považuje za súčasť svojho územia, vyjadrila “vážne znepokojenie“ ohľadom obchodu. Podľa hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí ide o “hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a narúšanie čínskej suverenity a jej bezpečnostných záujmov“. Aj samotné načasovanie obchodu je mimoriadne citlivé, keďže medzi USA a Čínou prebieha obchodná vojna. 
 
Iniciátorom obchodu bol však Taiwan, ktorý sa obáva rastúcej čínskej hrozby. USA, ktoré s Taiwanom nemajú žiadne formálne vzťahy, podporujú schopnosť Taiwanu brániť sa v prípade potreby. 
 

MJANMARSKO ● USA uvalilo sankcie na lídrov mjanmarskej armády. Sankcie zakazujú osobám uvedeným na zozname a ich rodinám vycestovať do Spojených štátov amerických. Dôvodom, pre ktorý americká vláda tieto opatrenia zaviedla, je vyvražďovanie moslimských Rohingov, ktoré sa v Mjanmarsku dialo v rokoch 2016 a 2017. Sankcie sa týkajú vrchného veliteľa armády Min Aung Hlaing, jeho zástupcu a 2 ďalších vysoko postavených príslušníkov armády.

Stretnutie prezidentky Čaputovej s ministrom Wangom

V stredu 10. júla sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla s čínskym ministrom zahraničia a štátnym radcom Wang Yi, ktorý bol na stredoeurópskom turné. Okrem obligátnej diskusie o vzájomných hospodárskych vzťahoch a globálnych problémoch ako klimatické zmeny sa Čaputová dotkla aj stavu ľudských práv v Číne. 

Podľa oficiálneho vyjadrenia paláca Čaputová „vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou EÚ, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín.“ 

Viac o téme:
Ovplyvní kritika ľudských práv obchodné vzťahy? Čítajte tu >>>

Kmeňové násilie v Papua Novej Guinei

Masaker medzi kmeňmi  na Papue-Novej Guinei vyústil do najkrvavejšej epizódy v modernej histórii krajiny. Viacero incidentov, ktoré sa odohrali medzi miestnymi kmeňmi, zanechali viac ako 30 mŕtvych žien a detí.
 
Papuánsky policajný minister Bryan Kramer nazval túto udalosť „najhorším odvetným vraždením“ v histórii krajiny. Kramer takisto poukázal na fakt, že vraždy sú napojené na medzikmeňový konflikt trvajúci už vyše 20 rokov, avšak aj v rámci tohto konfliktu je vraždenie nevinných žien a detí niečo nevídané. Obáva sa, že sa to môže stať trendom.
 
Posledný z incidentov, ktorý sa odohral začiatkom júla, si vyžiadal životy 9 žien a 7 detí. Guvernér provincie Hela, v ktorej sa tieto incidenty odohrali, sa vyjadril, že momentálne sú motívy posledného incidentu neznáme, avšak predpokladá, že je možnou odvetou za predchádzajúce udalosti.
 
„Každý kto má zbrane, zabíja a skrýva sa za komunitu, zapamätajte si, čo urobím so zločincami, ktorí vraždia nevinných... idem si po vás.“ vyjadril sa k udalosti papuánsky premiér James Marape.

Japonsko a Kórea: napätie vo vzťahoch

Od začiatku mesiaca vstúpili do platnosti obmedzenia na vývoz surovín používaných pri výrobe polovodičov a obrazoviek smartfónov. Aj keď sa v médiách často hovorí o zákaze vývozu, výrobcovia musia zatiaľ žiadať len o povolenie k vývozu. Nakoľko sú japonské firmy poprednými výrobcami týchto surovín, obmedzenie môže ohroziť juhokórejské spoločnosti ako Samsung, alebo LG.  
 
Oficiálne zdôvodnenie závažného kroku zo strany Japonska je, že tieto suroviny môžu byť cez tretie krajiny exportované do KĽDR, čo je ohrozením bezpečnosti ostrovného štátu. Je však pravdepodobné, že sa jedná o odvetu za rozhodnutie juhokórejského Najvyššieho súdu z konca roku 2018, ktorý priznal odškodné štyrom Kórejcom, ktorí boli počas vojny na nútených prácach v japonských oceliarňach. Japonská vláda vníma rozhodnutie ako porušenie medzinárodného práva. Rovnako sa mohlo jednať o snahu posilniť pozíciu premiéra Abeho a jeho strany LDP pred voľbami do hornej komory parlamentu, ktoré sa konali 21.7.

Viac o téme:
Staré spory nehrdzavejú. Čítajte tu >>>

THAJSKO ● Nová thajská vláda zložila prísahu, čím nahradila doteraz pôsobiacu vládu vojenskej junty. Premiérom sa paradoxne stal Prayuth Chan-ocha, ktorý stál aj na čele vojenskej vlády. Tá sa k moci dostala v roku 2014 počas štátneho prevratu. Podľa kritikov voľby neboli demokratické a mali znevýhodňovať tradičné politické strany.

ČÍNA ● Čína zažíva svoj najnižší hospodársky rast od roku 1992. V druhom kvartáli roka 2019 predstavoval rast čínskeho HDP len 6,2 %. Oproti prvým 3 mesiacom tohto kalendárne roka tak došlo k poklesu o 0,2 percentuálneho bodu. Na pomalší hospodársky rast Číny má čiastočne vplyv aj obchodná vojna, ktorú vedie s USA.

BUSINESS NEWS: Carlos Ghosn žaluje Nissan

Japonské automobilové firmy Nissan Motor a Mitsubishi Motors čelia žalobe zo strany bývalého predsedu ich aliancie Carlosa Ghosna, ktorého minulý rok z postu odvolali kvôli obvineniu zo sprenevery. 
 
Ghosn od firiem žiada odškodné vo výške 15 miliónov eur, pričom tvrdí, že pri jeho prepustení došlo k vážnym pochybeniam. Zákony v Holandsku totiž jasne udávajú postup, podľa ktorého má byť vedúci pracovník o obvinení najprv upovedomený a následne postavený pred konkrétne dôkazy, čo sa však nestalo.
 
Ghosn bol prepustený aj zo svojho niekdajšieho postu generálneho riaditeľa a predsedu francúzskej automobilky Renault, pričom okrem samotnej sprenevery čelí ďalším obvineniam, podľa ktorých mal neoprávnene získať 9 miliónov eur vo forme kompenzácií zo spoločného podniku Nissanu a Mitsubishi, či premárniť 11 miliónov eur vo forme podozrivých výdavkov v dobe, kedy zastával pozíciu predsedu Renaultu a Nissanu. Ghosn všetky obvinenia odmieta.

CYBER NEWS: Brazília a Huawei

Brazílsky viceprezident Hamilton Mourao vyhlásil, že brazílska vláda nebude zasahovať do aktivít čínskej telekomunikačnej a hardvérovej spoločnosti Huawei a nebude jej brániť v prevádzke mobilnej siete piatej generácie (5G) v rámci krajiny. Brazília je najväčšou ekonomikou Latinskej Ameriky.
 
 Vláda namiesto toho prejavila záujem o to, aby spoločnosť vytvorila nové pracovné pozície na miestnom pracovnom trhu a zainvestovala do lokálnej infraštruktúry. Generálny riaditeľ spoločnosti Ren Zhengfei brazílskeho viceprezidenta osobne ubezpečil o tom, že spoločnosťou získané údaje nebudú spracované čínskou vládou.
 
Týmto tvrdením presvedčil vrchných predstaviteľov štátu o tom, aby nepodľahli tlaku zo strany Spojených štátov, ktoré krajiny žiadajú, aby technológiu čínskej spoločnosti odmietli z dôvodu obáv z vládneho odpočúvania. Voči spoločnosti už zasiahlo niekoľko krajín vrátane USA, Austrálie, Nového Zélandu či Japonska, ktoré však na rozdiel od Brazílie, necítia nutnú potrebu digitálnej integrácie.

Podporte Asia Briefing

Autorský tím

Editori: Barbara Kelemen, Matej Šimalčík
Autori: Ľubica Bodnárová, Adam Kalivoda, František Milan, Matej Spišák, Róbert Vancel
© 2019 CEIAS, Všetky práva vyhradené/All rights reserved.

Odhlásiť sa z odberu / Unsubscribe from this list
Zmeniť nastavenia / Change preferences

Inštitút ázijských štúdií
Murgašova 2
811 04 Bratislava
Slovakia


This email was sent to <<e-mail *>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of Asian Studies · Murgašova 2 · Bratislava 81104 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp