Copy

Koniec rokovaní Talibanu a USA

Americký prezident Donald Trump uvedl, že sám odvolal tajná oddělená setkání s představiteli Tálibánu a afghánským prezidentem Ashrafem Ghanim v prezidentském letním sídle Camp David. Za důvod označil útok tálibánského atentátníka, jenž na začátku září v centru metropole Kábul odpálil vozidlo s výbušninami. Při atentátu zemřel příslušník americké armády, rumunský voják a deset afghánských civilistů. Trump na svém twitterovém účtu obvinil islámisty ze snahy „zlepšit svou vyjednávací pozici prostřednictvím útoku na nevinné lidi.“

Tálibán na Trumpovo rozhodnutí nejprve reagoval výhrůžkami. Mluvčí hnutí Zabiullah Mujahid uvedl, že v důsledku rozhodnutí amerického prezidenta zrušit mírová jednání budou nejvíce trpět právě Američané a že hnutí bude pokračovat v džihádu a boji „proti okupaci“. Později však hnutí vyjádřilo ochotu přistoupit k obnovení mírových rozhovorů. Situaci okomentovala také kancelář afghánského prezidenta, jež uvedla, že mír v zemi může být nastolen pouze v případě, že Tálibán ukončí násilí a přistoupí na přímý dialog s afghánskou vládou.

Tálibán, který momentálně v Afghánistánu ovládá nejrozsáhlejší území od roku 2001, vedl s představiteli USA dialog o ukončení letitého konfliktu od července 2018. Rozhodnutí zrušit setkání v Camp David následovalo po devíti kolech vyjednávání v Kataru a vyvolalo obavy z nárůstu násilí v Afghánistánu, kde vrcholily přípravy na prezidentské volby.

Součástí přepravovaného mírového návrhu bylo mimo jiné příměří a postupné stažení amerických vojáků z Afghánistánu. V první fázi stahování mělo ze středoasijské země odejít více než 5 000 vojáků. Právě ukončení přítomnosti amerických jednotek v Afghánistánu patří mezi klíčové body zahraniční politiky Trumpovy administrativy. Momentálně je v Afghánistánu asi 14 000 amerických vojáků. Podle odhadů během konfliktu, který zemí zmítá od roku 2001, zemřelo téměř 2 400 vojáků z USA a více než 31 000 civilistů.

Není jasné, zda se Trump rozhodl rozhovory s Tálibánem ukončit definitivně nebo zda existuje možnost, že dojde k jejich obnovení. Z Kataru však byl odvolán zvláštní vyslanec USA pro afghánský mírový proces Zalmay Khalilzad, jenž se měl v Doze rovněž setkat s představiteli Tálibánu. Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo také uvedl, že jednání s Tálibánem je prozatím u konce a bude-li dialog obnoven záleží pouze na přístupu hnutí. Dodal také, že Washington bude pokračovat v nátlaku na Tálibán, aby dodržel závazky plynoucí z mírových jednání.

Klára Dubravčíková

JAPONSKO / KÓREA ● Kórejský polostrov a Japonsko čelili začiatkom septembra silnému tajfúnu, ktorý má na svedomí viac než osem úmrtí, nespočetné množstvo zranení, stovky zničených budov a zrušených letov. Tajfún, ktorý dostal meno Faxai, sprevádzal vietor s nárazmi do 216 kilometrov za hodinu, vďaka čomu sa radí medzi najničivejšie tajfúny, ktoré kedy oblasť zasiahli.

KAMBODŽA ● Kambodžská vláda predstavila ambiciózny plán, podľa ktorého by mala byť odstránená detská práca v tehliarskom priemysle už do roku 2020. Ako píše štátna spravodajská agentúra Agence Kampuchea Presse, továrne, v ktorých budú počas inšpekcie nájdení detskí pracovníci, budú prísne potrestané. Opatrenia však neriešia príčinu problému – chudobu, čiastočne spôsobenú aj klimatickou zmenou.

Joshua Wong na návšteve Nemecka

Čínsky veľvyslanec v Berlíne sa nezvyčajne ostro vyjadril, že stretnutie medzi nemeckým ministrom zahraničia a hongkonským aktivistom Joshua Wongom poškodí vzájomné vzťahy.
Veľvyslanec dodal, že ministerstvo zahraničia v Pekingu predvolalo nemeckého vyslanca, aby vyjadrilo svoj protest.

Nemecký minister zahraničia a viacerí politici prijali prodemokratického aktivistu v čase, keď je Hongkong ochromený protestami.

„Nepoznáme cieľ týchto politikov, naozaj sa zaujímajú o slobodu a demokraciu v Hongkongu, dodržiavanie zákona, alebo chcú prilievať olej do ohňa a vďaka tomu získať politický kapitál,“ dodal čínsky veľvyslanec.

Rozpor medzi Nemeckom a Čínou nastal pár dní po tom, ako sa kancelárka Angela Merkelová vrátila z návštevy Číny. Nemecké firmy, ktoré sa ocitli uprostred sporu medzi USA a Čínou, obchodovali v prvom polroku 2019 s tovarom v hodnote takmer 100 miliárd dolárov.

Hongkong zruší kvôli protestom ohňostroje na oslavu založenia ČĽR a preteky koní. Naproti tomu podporovatelia Číny mávali v Hongkongu s čínskymi vlajkami a spievali štátnu hymnu. Vyvolali tak násilné strety s protivládnymi protestujúcimi. 

Moslimská koalícia - nová politická sila v Malajzii 

Dve najstaršie politické strany v Malajzii sa spojili a vytvorili tak najväčšiu politickú platformu pre moslimskú väčšinu v krajine. Premiér Mahathir Mohamad doviedol alianciu k historickému víťazstvu vo voľbách minulý rok a porazil tak koalíciu, ktorá bola pri moci viac ako šesť dekád.

Novo uzavretý pakt je podľa odborníkov vytvorený ako alternatíva, ktorá získa podporu hlavne od etnickej malajskej moslimskej väčšiny v nadchádzajúcich voľbách v roku 2023. Prezident UMNO (Spojená malajská národná organizácia) Ahmad Zahid Hamidi trvá na tom, že tento krok neprehĺbi rasové a náboženské rozdiely v krajine.

Vytvorenie koalície bude zároveň príležitosťou pre malajzijských moslimov mať zástupcov, ktorí sú pri moci, hlavne vo vláde a v parlamente. Takmer 60 % obyvateľov z 32 miliónovej populácie Malajzie sú Malajci, ale krajina je domovom aj početnej etnickej indickej a čínskej komunity, ktoré sa nehlásia k islamu.

INDONÉZIA ● Indonézia tento rok zažíva mimoriadne ničivé požiare, ktoré od začiatku obdobia sucha v júni spálili asi 285 000 hektárov pôdy. Požiare najmä na Sumatre a Borneu spôsobili smog, ktorý predstavuje zdravotné riziko nielen v Indonézii, ale aj v Singapure a Malajzii. Malajzia podala oficiálny protest, avšak Indonézia nepripúšťa, že by smog prekročil jej hranice.

ČÍNA ● Vo veku 59 rokov zomrela whistleblowerka Wang Shuping, ktorá sa v roku 1991 zaslúžila o odhalenie epidémie HIV a hepatitídy C v Číne. Po tom, ako sa rozhodla škandál medializovať a zachrániť tak stovky životov, bola doktorka Wang opakovane objektom útokov zatiaľ čo jej klinika sa stala terčom vandalizmu. Na znak úcty sa v Londýne momentálne premieta hra inšpirovaná jej životom ktorá ju vykresľuje ako hrdinku.

Protesty Papuácov za sebaurčenie

Indonéskými provinciemi Západní Papua a Papua již od srpna otřásají protesty. Protestní shromáždění proti rasismu brzy přerostlo v demonstrace za právo na sebeurčení ve více než třiceti městech nejvýchodnější oblasti Indonésie.

Mnoho protestujících volá po nezávislosti západní části ostrova Nová Guinea a podporu jim vyjadřují nejen další indonéské provincie ale i tisíce lidí v Papuy-Nové Guineji, kteří se zúčastnili pochodu solidarity po hlavním městě Port Moresby. Jakarta v obou papuánských provinciích posílila obranné složky a v rámci opatření proti šíření „poplašných zpráv“ a násilí také v regionu blokuje přístup k internetu.

Poslední zářijový týden protesty eskalovaly, bylo zraněno na 70 lidí a zahynulo nejméně 26 lidí. Většina se stala oběťmi protestů ve městě Wamena, kde demonstranti zapalovali vládní budovy ale též obytné domy a obchody. Došlo také k potyčkám mezi demonstranty a policejními složkami. Indonéský prezident Joko Widodo označil demonstrace za důsledek šíření desinformací. Jakarta se potýká také se studentskými protesty proti navrženým zákonům, jenž mají například kriminalizovat mimomanželský sex, homosexuální vztahy nebo umožnit pokutovat urážky prezidenta.

Nádej na obnovu nukleárnych rokovaní s KĽDR?

Pyongyang vyjádřil ochotu na konci září navázat na hanojský summit z února 2019 a obnovit dialog s Washingtonem o denuklearizaci Korejského poloostrova. Náměstkyně ministra zahraničí KLDR Choe Son-hui ve svém prohlášení zdůraznila, že k navazujícím rozhovorům Severní Korea přistoupí v případě, že Spojené státy změní svůj přístup a představí nové flexibilní návrhy na řešení korejské otázky.

Výzva k obnovení dialogu z Pyongyangu přišla ve stejné době, kdy se Washington sám vyslovil pro hledání rozdílného přístupu k vyjednávání s KLDR v souladu s rezignací bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, jehož nahrazení Pyongyang okomentoval jako „moudré politické rozhodnutí.
 
Vedle obnovy americko-severokorejských jednání by mohl být obnoven i mezikorejský dialog, jenž na poloostrově utichl s krachem hanojského summitu. Seoul totiž zvažuje pozvání Kim Jong-una na konferenci se zeměmi jihovýchodní Asie, která se má konat v listopadu v Busanu.

Nedostatok bravčového mäsa v Číne

Čínska vláda uvolnila zo štátnej rezervy 10 000 ton bravčového mäsa po tom, čo Čína počas epidémie afrického moru ošípaných prišla o 100 miliónov prasiat, teda asi tretinu celkového počtu. Ceny bravčového mäsa stúpli v krajine o 30 až 50 %.

Vláda preto vydala chudobným rodinám dotácie v hodnote 452 miliónov dolárov. Dôležitým dôvodom pre tieto zásahy boli blížiace sa oslavy 70. výročia založenia Čínskej ľudovej republiky 1. októbra. Čínska vláda totiž zvykne pri veľkých oslavách využívať štátne rezervy, aby nedošlo k zdraženiu potravín.

Podľa prognózy Rabobank dovezie Čína v roku 2019 celkom 3 milióny ton bravčového mäsa, čo je trojnásobok minuloročného importu. Čína je najväčší svetový výrobca aj konzument bravčového mäsa a vlastní zhruba polovicu svetovej populácie ošípaných.

ČÍNA ● Popredné medzinárodné organizácie pre ľudské práva žiadajú Organizáciu spojených národov o verejné odsúdenie Číny za jej zaobchádzanie s moslimským obyvateľstvom. Organizácie sa konkrétne odvolávajú na zadržanie viac ako milióna moslimských občanov v krajine. Podľa žiadateľov by verejné uznanie od OSN bolo dôležitým krokom k riešeniu jedného z najnaliehavejších problémov ľudských práv súčasnosti.

JAPONSKO ● Tokijský súd uznal bývalého predsedu a dvoch bývalých viceprezidentov spoločnosti Tokyo Electric Power Company, ktorá bola zodpovedná za riadenie elektrárne vo Fukušime, nevinnými. Obžalovaní tvrdili, že nemali ako predvídať prichádzajúcu katastrofu, a teda tragédii, ktorá vo Fukušime nastala, nemali ako zabrániť.

BUSINESS NEWS: Šéf Nissanu odstupuje

Hiroto Saikawa, CEO japonskej automobilky Nissan Motor informoval o svojom odstúpení z postu riaditeľa spoločnosti. Saikawa priznal, že prijal podozrivé platby vo forme bonusov, ktoré boli o desiatky miliónov jenov vyššie než boli výsledky firmy. Bývalý riaditeľ poprel akýkoľvek úmysel a prisľúbil vrátenie peňazí. Jeho nástupca by sa mal nájsť do konca októbra.
 
Automobilka Nissan bojuje aj na ďalšom fronte. Vedenie spoločnosti sa spolu s jej bývalým šéfom, Carlosom Ghosnom, snažia o urovnanie sporu s americkou komisiou pre burzy a cenné papiere. Tu sa jednotlivé strany dohodli na úhrade celkovej čiastky 16 miliónov dolárov, ktorá má slúžiť ako kompenzácia za falošné informovanie investorov v minulosti. Nissan súhlasil so zaplatením 15 miliónov amerických dolárov, pričom Ghosn zaplatí 1 milión USD.

CYBER NEWS: Kyberšpionáž Ujgurov

Čína opäť raz čelí medzinárodnej kritike z dôvodu sporného zaobchádzania s etnickou skupinou Ujgurov, predstavujúcou prevažne moslimskú menšinu žijúcu v čínskej provincii Xinjiang, ktorú Peking považuje za bezpečnostnú hrozbu.
 
Medzinárodnú pozornosť tentoraz pritiahli hackeri pracujúci pre čínsku vládu, ktorí sa nabúrali do telekomunikačných sietí za účelom sledovania Ujgurov cestujúcich po strednej a juhovýchodnej Ázii. Ako uviedli dvaja pracovníci spravodajských služieb a dvaja bezpečnostní poradcovia vyšetrujúci tento útok, zúčastnení hackeri sú súčasťou rozsiahlejšej kyberšpionážnej kampane, zameranej na spoločnosťou vysoko cenených jednotlivcov, akými sú napríklad diplomati či zahraniční zamestnanci ozbrojených zložiek.
 
Hackeri pritom zaútočili na telekomunikačných operátorov v krajinách ako Kazachstan, Turecko, India, Thajsko a Malajzia, ktorými podľa slov aktivistov za ľudské práva Ujguri často prechádzajú v snahe uniknúť štátnemu prenasledovaniu. Peking svoje konanie obhajuje tým, že sa pokúša zastaviť hrozbu islamistického extrémizmu v provincii, nakoľko by sa mohli mať Ujguri cestujúci medzi Xinjiangom a Tureckom úmysel pridať na stranu militantných skupín v Iraku a Sýrii.

Podporte Asia Briefing

Autorský tím

Editori: Barbara Kelemen, Matej Šimalčík
Autori: Ľubomira Bodnárová, Klára Dubravčíková, Daniel Kikić, Mária Markusová,                                         František Milan, Simona Siegel, Matej Spišák
© 2019 CEIAS, Všetky práva vyhradené/All rights reserved.

Odhlásiť sa z odberu / Unsubscribe from this list
Zmeniť nastavenia / Change preferences

Inštitút ázijských štúdií
Murgašova 2
811 04 Bratislava
Slovakia


This email was sent to <<e-mail *>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of Asian Studies · Murgašova 2 · Bratislava 81104 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp