Copy

Uniknuté dokumenty ukazujú realitu koncentračných táborov v Xinjiangu

Uniknuté oficiálne dokumenty z vnútra Komunistickej strany Číny zverejnené v New York Times šokovali verejnosť. Odhaľujú kontroverzné informácie o tom, ako čínsky režim drží milión ľudí v koncentračných  zariadeniach. Tiež poskytujú pohľad na postupy pri zásahoch proti etnickým menšinám v regióne Xinjiang a riadenie celej situácie.

Čo na to rodiny uväznených? „Boli umiestnení do nápravných škôl zriadených vládou,“ začali úradníci s predpísanými odpoveďami na otázky mladých študentov vracajúcich sa po skúškach domov. V túžbe oddýchnuť si v kruhu rodiny zrazu čelili nepríjemných udalostiam. Všetci ich milovaní boli preč. Úradníci ďalej informujú študentov, že príbuzní boli „nakazení vírusom“ islamského radikalizmu a musia byť liečení v karanténe. „Pokladajte túto šancu za bezplatné vzdelávanie vašich príbuzných, ktorú strana a vláda poskytli na dôkladné odstránenie chybného myslenia a tiež na naučenie sa čínštiny a pracovných zručností,“ znela jedna z odpovedí. „Táto ponuka je skvelým základom pre šťastný život vašej rodiny.“

Opis koncentračných táborov zo strany Číny je v ostrom kontraste s tajným nariadením Xi Jinpinga v súkromných prejavoch prednesených predstaviteľom strany pár týždňov po útokoch Ujgurov na vlakovej stanici v roku 2014, kde bolo zranených viac ako 150 ľudí a 31 zabitých. Prezident vyzval na „boj proti terorizmu, infiltrácii a separatizmu.“ Nariadenia boli platné bez akéhokoľvek milosrdenstva. Tu sa zrodil súčasný rozmer zásahov proti ujgurskej menšine.

„Klasifikujte ako hrozbu každého, kto by mal byť klasifikovaný ako hrozba.“ Dokumenty obsahujú tajné nariadenia, ktoré prikazujú zadržanie každého, kto prejavil „príznaky“ náboženského radikalizmu alebo protivládnych názorov. Ale čo sú vlastne tie príznaky? Stanovili sa desiatky podozrivých čŕt vrátane nosenia dlhej brady, vzdanie sa fajčenia alebo pitia alkoholu, štúdium arabčiny a modlitba mimo mešít.

Aj keď nie je jasné, ako boli dokumenty zozbierané a ako unikli, jednoznačne to ukazuje na nespokojnosť ohľadom protiujgurských zákrokov vnútri strany. Dokumenty boli sprostredkované členom čínskeho straníckeho aparátu, ktorý požiadal o anonymitu. Vyjadril nádej, že odhalenie zabráni úniku pred zodpovednosťou za masové zadržiavanie.

Regionálna vláda Xinjiangu odmietla akúkoľvek medzinárodnú kritiku a tvrdí, že článok New York Times bol „vymyslený domácimi a zahraničnými nepriateľskými silami“ a „plný lží“. V centrách sa údajne využívajú výlučne mierne metódy na boj proti terorizmu a odmietajú, že by tým porušovali ľudské práva, ale osoby, ktoré tieto tábory absolvovali, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Tento únik vládnych dokumentov z vnútra Komunistickej strany Číny patrí medzi jeden z najvýznamnejších za posledné desaťročia.

Alexandra Dikáczová

INDONÉZIA ● Po samovražednom bombovom útoku na policajnú stanicu v treťom najväčšom meste Indonézie Medane zatkla polícia 43 podozrivých, ktorí majú byť členmi miestnej skupiny Jama’ah Anshorut Daulah napojenej na islamský štát. Indonézia už takmer 20 rokov bojuje s islamským terorizmom. Oproti útokom na Bali v roku 2002, keď zomrelo asi dvesto ľudí, sú dnes trendom menšie útoky na štátne inštitúcie.

SRÍ LANKA ● Srí Lanka má nového prezidenta. Stal sa ním opozičný kandidát Rajapaksa s 52,25 % hlasov. Jeho najväčší oponent a člen súčasnej vlády Premadasa sa po gratulácii víťazovi volieb rozhodol rezignovať zo svojej straníckej funkcie. Rajapaksa je kritizovaný za korupciu, vraždy politických oponentov či zlé hospodárenie v minulosti. Budhistická väčšina mu však pripisuje zásluhy za ukončenie občianskej vojny v roku 2009.

Macron na návšteve Číny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Pekingu rokoval s čínskym prezidentom a navštívil šanghajské China International Import Expo, ktoré býva kritizované ako prostriedok propagandy bez reálnych výsledkov. Cieľom jeho cesty bolo posilnením spolupráce s Čínou zabrániť, aby sa Európa stala ďalším cieľom Trumpovej obchodnej vojny.

Macrona sprevádzal komisár EU pre obchod Phil Hogan a Anja Karliczek, nemecká ministerka školstva a výskumu, ako reprezentantka Angely Merkelovej. Hogan bol poverený vyjednať zmluvu o potravinách s chráneným označením pôvodu, Macron však túto zmluvu ohlásil dva dni pred tým, než bola podpísaná.

Macron vyjednal niekoľko zmlúv týkajúcich sa okrem iného francúzskych potravín, energetiky, leteckej dopravy či finančníctva. Francúzsko-taliansky výrobca lietadiel s krátkym doletom ATR má byť čoskoro v Číne certifikovaný a môže dodávať lietadlá pre rastúci čínsky letecký sektor. V severočínskom Tianjine bude francúzska Engie spolupracovať pri termináli na skvapalnený zemný plyn. Macron v tlačovej správe nijak nespomenul situáciu v Hong Kongu a Xinjiangu.

Vyostrenie situácie v Hongkongu

Protesty odohrávajúce sa od marca tohto roku vyvolali po dlhšom čase výraznejšiu reakciu zo strany USA. Senát nedávno schválil zákon, podľa ktorého by na čínskych a hongkonských úradníkov a členov vlády zodpovedných za porušenie ľudských práv mohli byť uvalené sankcie. Senátor Marco Rubio sa vyjadril, že uvedenie tohto zákona vyšle obyvateľom Hongkongu, ktorí protestujú za základné slobody, správu o podpore.

18. novembra 2019 vydal hongkonský najvyšší súd rozhodnutie k nariadeniu o zákaze masiek na tvári. Najvyšší súd uviedol, že podľa hongkonského Základného zákona (ekvivalent ústavy) nemala výkonná moc žiadne právo zaviesť toto kontroverzné opatrenie, a tým je teda narušená jeho validita.

Avšak asi najmedializovanejším vývojom v hongkonských protestoch bolo obliehanie Hongkonskej polytechnickej univerzity, v ktorej sa zabarikádovali stovky študentov a protestujúcich. Ako uvádza Financial Times, od začiatku trvania tohto obliehania, teda od 17. novembra, bolo zatknutých minimálne 700 ľudí.

VIETNAM ● Obmedzenia dovozu výrobkov z bravčového mäsa do Austrálie v poslednom období skomplikovali vietnamsko-austrálske vzťahy. Dvom vietnamským občanom bol zakázaný vstup do Austrálie po tom, čo sa snažili priviezť mäsové výrobky pre rodinných príslušníkov. Austrália sa týmto zákazom snaží zabrániť šíreniu prasacej chrípky, ktorá sa vyskytla hlavne v Číne a vo Vietname, no takýto prístup k riešeniu problémov môže naštrbiť vzťahy medzi krajinami.

THAJSKO ● Thajsko odovzdalo Vietnamu predsedníctvo ASEANu po 35. samite začiatkom novembra v Bangkoku. Zároveň sa uskutočnil aj 14. East Asia Summit medzi krajinami ASEANu a Čínou, Južnou Kóreou a Japonskom, a osobitné samity s Čínou, Indiou, USA, Japonskom a OSN. Na samitoch boli podpísané dokumenty o boji s pašovaním drog, medzinárodným zločinom, o trvalej udržateľnosti a asi 40 ďalších interných dokumentov ASEANu.

Malajzia podala pomocnú ruku lídrovi kambodžského prodemokratického hnutia

Líder kambodžského prodemokratického hnutia Sam Rainsy, ktorý v roku 2015 ušiel z Kambodže pred väzením, sa po 4 rokoch v exile rozhodol vrátiť späť. Jeho cieľom je dosiahnuť odchod Huna Sena, bývalého vodcu Červených Khmérov, z úradu po viac než troch dekádach. Kambodžská vláda to označila za pokus o puč.
 
Zaznamenané boli početné ataky zložiek kambodžskej verejnej moci na prívržencov pro-demokratického hnutia. Tamojšia vláda v predmetnej veci taktiež požiadala o pomoc svoje susedské krajiny. Rainsymu tak bolo znemožnené nastúpiť do lietadla thajského prepravcu na linke Paríž-Bangkok. Pomocnú ruku však podali malajzijské úrady. Tie mu umožnili stretnutie s politickými partnermi na malajzijskej pôde, čím si zaslúžili medzinárodné uznanie.
 
Podporu pro-demokratickému hnutiu vyjadrili aj USA a EÚ. EÚ ako významný importér kambodžských tovarov zároveň pohrozila výraznými obchodnými reštrikciami. Pod hrozbou ekonomického rizika sa kambodžské úrady rozhodli zmierniť postup. Okrem iného zmiernili podmienky väzby Rainsyho spojenkyne Kem Sokha. Situácia v krajine zostáva napätá.

Obchod s ľuďmi si vyžiadal 39 obetí z Vietnamu

Tridsaťdeväť ľudí prišlo o život v návese kamiónu na juhu Anglicka, pričom 31 mužov a 8 žien bolo definitívne identifikovaných ako vietnamskí občania a občianky. Pôvodne ich polícia omylom pokladala za čínskych občanov, čo vyvolalo v Číne rozruch.
 
Obete medzinárodnej zločineckej organizácie venujúcej sa obchodovaniu s ľuďmi boli do Británie privezené z Belgicka. Doteraz sa polícii podarilo obviniť a zatknúť piatich podozrivých, ktorí sa mali podieľať na tomto zločine. Naďalej trvá pátranie po dvoch ďalších páchateľoch zo Severného Írska.
 
Vyšetrovanie prebieha aj vo Vietname, kde sa podľa informácií štátnych médií podarilo zatknúť niekoľko podozrivých. Hovorca vietnamského ministerstva zahraničných vecí Le Thi Thu Hang vo svojom vyhlásení poďakoval britskej strane za spoluprácu pri vyšetrovaní a zdôraznil, že Vietnam odsudzuje obchodovanie s ľuďmi a že takéto zločiny by mali byť prísne potrestané. Vyzval ostatné krajiny sveta, aby sa podieľali na spolupráci v boji proti organizovanému zločinu a zabránili tak ďalším podobným tragédiám.

Gambie žene Myanmar k Mezinárodnímu soudnímu dvoru

Gambie se obrátila na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu a za podpory Organizace islámské spolupráce podala žalobu na Myanmar, který tak byl formálně obviněn z genocidy muslimského etnika Rohingů. Ti v Myanmaru čelí systematickému pronásledování, nuceným přesunům a zabíjení, o čemž dle žaloby myanmarská vláda úmyslně ničí důkazy.
 
Gambie požaduje, aby tribunál OSN přistoupil k okamžitým opatřením vedoucím k zastavení současné situace v Arakanském státě na západě Myanmaru, kde žilo na milion Rohingů, a nařídil tedy okamžité zastavení etnických čistek. Zásah myanmarské armády proti Rohingům v roce 2017 vyvolal uprchlickou krizi. Do Bangladéše uprchlo na 700 tisíc Rohingů, kteří nadále zůstávají v přeplněných uprchlických táborech, třebaže Myanmar a Bangladéš před dvěma lety podepsaly smlouvu o jejich repatriaci.

THAJSKO ● Na juhu Thajska v provincii Yala bolo zabitých 15 ľudí, štyria ďalší boli zranení. Tento prevažne moslimský región je dlhodobo predmetom konfliktu medzi tamojšou vládou a rebelmi, ktorí požadujú autonómiu. Tí pri útoku použili výbušniny a klince, ktoré rozptýlili po cestách za účelom znemožnenia ich prenasledovania. Od vypuknutia nepokojov v roku 2004 bolo v súvislosti s nepokojmi zabitých viac než 7000 ľudí.

BUSINESS NEWS: Platby přes Alipay přístupné i bez čínského bankovního účtu

Čínská platební brána Alipay umožnila propojení aplikace s mezinárodními platebními kartami. Čínské platební služby, mezi nimiž dominují právě Alipay a konkurenční WeChat Pay, se do zahraničí dostaly již dříve, avšak k jejich použití uživatel potřeboval čínský bankovní účet. Alibaba však mění pravidla prostřednictvím takzvaného Tour Pass a usnadňuje přístup zahraničním turistům a rezidentům k pohodlí bezhotovostních plateb v čínských obchodech a restauracích s použitím karet Visa nebo Mastercard.
 
Pro registraci služby musí zahraniční uživatelé Alipay poskytnout svůj pas a platná čínská víza, aplikace vyžaduje také telefonní číslo. Přestože většina zámořských telefonních čísel by měla fungovat, obyvatelé Hongkongu, Macaa a Taiwanu si se svými domácími operátory nevystačí. Funkce Tour Pass také neumožňuje využití běžných funkcí aplikace jako například transakce mezi jednotlivými uživateli Alipay.

CYBER NEWS: TikTok ako hrozba pre americkú armádu a národnú bezpečnosť

Chuck Schumer, líder demokratov v Senáte Spojených štátov amerických, vyjadril znepokojenie a obavy nad tým, že armáda Spojených štátov využíva na nábor amerických tínedžerov populárnu čínsku platformu sociálnych médií TikTok. Schumer vo svojom vyjadrení, ktoré spísal v liste adresovanom ministrovi armády Ryanovi McCarthymu, vyzýva k dôslednému posúdeniu potenciálneho rizika, ktoré predstavujú čínske technologické spoločnosti voči národnej bezpečnosti.
 
Schumer sa pritom opiera o vyjadrenia expertov na národnú bezpečnosť, ktorí vyjadrili obavy v súvislosti so zhromažďovaním a spracovaním užívateľských údajov populárnej mobilnej aplikácie TikTok, a to vrátane užívateľského obsahu a komunikácie, IP adries, údajov o polohe, metadát a iných citlivých osobných údajov. Zdôraznil taktiež, že je obzvlášť znepokojený čínskymi zákonmi, ktoré od spoločností vyžadujú „podporu a spoluprácu so spravodajskými službami riadenými Komunistickou stranou Číny,” a hrozbou cenzúry politicky citlivého obsahu.

Podporte Asia Briefing

Autorský tím

Editori: Barbara Kelemen, Matej Šimalčík
Autori: Ľubomira Bodnárová, Alexandra Dikáczová, Klára Dubravčíková, Adam Kalivoda,
Daniel Kikić, Simona Siegel, Lucia Švancárová
© 2019 CEIAS, Všetky práva vyhradené/All rights reserved.

Odhlásiť sa z odberu / Unsubscribe from this list
Zmeniť nastavenia / Change preferences

Inštitút ázijských štúdií
Murgašova 2
811 04 Bratislava
Slovakia


This email was sent to <<e-mail *>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Institute of Asian Studies · Murgašova 2 · Bratislava 81104 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp