|
|
FYP Seminar 2021: Fremtidens Psykiatri
29.-30. oktober 2021
I 2020 havde vi en perlerække af foredrag som vi havde glædet os meget til at holde med jer. Så det skal I selvfølgelig ikke snydes for. Derfor sætter FYP til dette års seminar fokus på psykiatriens fremtid såvel nationalt som internationalt. Foredragene har emner som: Nye terapiformer, fremtidens diagnoser, den kommende psykiatri i Danmark, human enhancement, forebyggelse samt årsagerne til psykiatrisk lidelse og sygdom. Vi fortsætter succesen fra 2019 med at invitere internationale foredragsholdere. Der var stor tilslutning til sidste seminar, og derfor forøger vi kapaciteten for dette år til 175 pladser. Generalforsamlingen samt valg til FYPs bestyrelse afholdes i løbet af seminaret. Der vil selvfølgelig også være god tid til at hilse på kollegaer fra hele landet. Vi har COVID-19 in mente og vil finde alternative muligheder for afholdelse af seminaret, hvis det bliver nødvendigt.
Årets program byder på:
- Psykiatriske diagnoser i fremtiden: Peter Tyrer, professor emeritus i psykiatri (Imperial College London, UK).
- Hvordan skal vi forstå og takle mentale helbredsproblemer?: Christian Rück, professor I psykiatri (Karolinska Institutet, Sverige)
- Fremtidens psykiatri i Danmark: Merete Nordentoft, professor i psykiatri.
- Psykiatri og politik: Helene Bilsted Probst, speciallæge i samfundsmedicin, vicedirektør i Sundhedsstyrelsen.
- Transhumanisme: Peter Søbirk Petersen, professor i etik.
- Fremtidens speciallægepraksis: Kirsten Ilkjær, speciallæge i psykiatri og privatpraktiserende psykiater, bestyrelsesmedlem i Dansk Psykiatrisk Selskab
- Forebyggelse af psykisk sygdom: Pia Jeppesen, speciallæge i børne og ungdomspsykiatri, lektor
- Psykiatrisk genetik: Før, nu og fremtid: Thomas Folkmann Hansen, lektor ved Dansk Hovedpinecenter.
- Avatar Terapi: Lisa Smith, specialpsykolog
- Mindfulness: Thomas Uhre, speciallæge i psykiatri og almen medicin, specialist og supervisor i kognitiv terapi.
Fremtidens psykiatri afholdes i Tivoli Congress Center i København.
Info om tilmelding samt årets program følger på FYP’s Facebookside og på vores hjemmeside Fypnet.dk
Plakaten for årets seminar kan findes her. Print den gerne ud og hæng den op på din afdeling!
|
|
|
|
|
|
|