Copy
View this email in your browser

Kære klubber

Her er mit nye inspirationsbrev, som indeholder inspiration til både Judo- og Ju-Jitsu klubber.

Som noget nyt har jeg en rubrik, som jeg kalder "Klubbernes Hjørne". Denne rubrik er dedikeret til gode historier og tip fra jer klubber. Har I gode historier eller ideer, som andre klubber kan få glæde af, så venligst send til mig.

Jeg vil benytte mig af muligheden for at takke for jeres gode og store engagement i sporten og jeres ideer og erfaringer, som I deler med mig!

Husk at jeg også altid er klar til at hjælpe jer med råd og vejledning. Kontakt mig på karina@dju.dk eller 23 10 29 22 for at høre mere om jeres muligheder og evt. et gratis klubbesøg.

Rigtig god fornøjelse med inspirationsbrevet!

Med sportslig hilsen
Karina
DJUs udviklingskonsulent

 

Savner I nye ideer?
Få en masse nye og gode ideer til f.eks. rekruttering og fastholdelse af medlemmer, flere frivillige, nye samarbejdsformer med lokalområdet eller andre gode initiativer ved at følge 6 trin, som vises på video. Værktøjet hedder Idéløberen. Læs mere om værktøjet her. Jeg kommer gerne ud og hjælper jer på vej med processen, så I kommer godt i mål :).

 
Har I en ung eller ny leder i klubben?
"Ved at have været på kurset har det været en øjenåbner og givet at jeg har fået nye perspektiveringer".
Emil fra Greve Ju-Jutsu Klub deltog på 1-2-idrætsleder i foråret sammen med 4 andre unge fra klubben. Emil har allerede brugt den viden har fik på kurset i klubben." Læs Emils kommentar om kurset her 

Læs om øvrige DJU kurser, herunder Trænerhuset her

 
Kvindernes Judodag og fællestræning
Mange klubber kæmper med at fastholde piger og kvinder. Send derfor jeres kvindelige udøvere til Kvindernes Judodag og fællestræning, så de får en god og sjov dag sammen med andre piger og kvinder.
Kvindernes Judodag
  • Skive Judo Klub den 27. november. Læs her
  • Lyngby Judo og Ju-Jutsu Klub  forventes i november måned. Invitation er på vej.
Fællestræning
Husk fællestræning i Horsens den 16. oktober, læs her. Derudover fællestræning i Ramløse den 13. november, læs her

Læs også hvordan I ellers kan fastholde piger og kvinder i klubberne her

 
Hvor er klubben om 5 år?
Ønsker I flere frivillige, fastholde eller rekruttere medlemmer eller hvad er klubbens vision egentlig?
Start et udviklingsprojekt sammen med mig og vi i fællesskab skaber vejen for at din klub bliver stærkere og I kommer tættere på jeres drømmeklub. Vi skræddersyr forløbet efter klubbens behov. Læs om mulighederne her
Hvordan er det nu med de skattetakster og hvad med forsikringer?
Det kan være en jungle at navigere rundt i alle de regler og krav, man er underlagt i klubdriften. Derfor har DIF samlet rådgivning om en lang række af de spørgsmål, der kan dukke op i idrætsforeningen. Læs mere her
Husk at klubben er dækket af Idrættens forsikringer. Læs mere her



 
Hvad går Ju-Jitsu egentlig ud på?
Mange, som ikke dyrker Ju-Jitsu, ved typisk ikke hvad sporten går ud på. For at hjælpe klubberne godt på vej med rekruttering af medlemmer har Ju-Jitsu Danmark lavet to videoer (en til børn og en til voksne), som I kan bruge I jeres markedsføring. I finder videoerne her
Klubbernes hjørne
De fleste klubber har årsrytmer med faste opgaver på faste tidspunkter på året. Hvilke faste opgaver skal løses og hvornår? Dette valgte Høng Ju-Jutsu Klub at have fokus på for at skabe overblik, aflaste bestyrelsen samt gøre det lettere for nye frivillige. "...vi bruger den meget og jeg vil klart anbefale den til andre". Læs flere af Flemmings kommentarer her
Få indflydelse på kommende Ju-Jitsu aktiviteter
Hvilke arrangementer har DU lyst til at deltage i? Udbuddet er stort allerede – men er det de rigtige arrangementer? Kom med din mening – giv Aktivitetsudvalget gode ideer og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 250 kr. til Nippon Sport. Læs mere her




 
Matsumae Cup
Igen i år afholder Vejle Judo Klub Matsumae Cup, og der bliver igen lagt mange kræfter i arrangementet. Har du/I lyst til at være en del af det, så kontakt Knud Erik Hansen ke@scantradex.dk og tilbyd din hjælp.
I år arbejdes der på at få etableret en Special Needs event - for blinde og svagtsynede judokæmpere, hold derfor øje med invitationen, som snart er på vej.
Copyright © 2016 Dansk Judo og Ju-Jitsu Union, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp