1,8 miljoen voor innovatieve energie projecten
Twee innovatieve projecten, die bijdragen aan de reductie van CO2, ontvangen in totaal ruim 1,8 miljoen aan EFRO subsidies. In deze projecten wordt door bedrijven en kennisinstellingen uit onder meer de regio Arnhem Nijmegen samengewerkt aan de duurzame economie van de toekomst. EFRO staat voor Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Deze Europese subsidies worden in Oost Nederland verdeeld door het Operationeel Programma Oost.
Vraag en aanbod energiebronnen gekoppeld
Het project Smart Energy Grid regio Nijmegen’ ontwikkelt een systeem dat, door slimme keuzes, de energievraag koppelt aan het aanbod van verschillende energiebronnen (elektriciteit, warmte, groen- en waterstofgas). Het systeem, een zogenaamd “smart grid”, geeft sturing aan energietransport, omzetten van energie in andere soorten energie of opslaan van energie. De sturing van het energiesysteem vindt plaats op basis van verschillende gegevens zoals: kosten, opbrengsten, leveringszekerheid en duurzaamheid.Het consortium bestaande uit ARN (Weurt), Modderkolk Projects & Maintenance (Wijchen), Elestor (Arnhem), Oostendorp Apparatenbouw (Tiel), IF Technology (Arnhem) en Universiteit Twente (Enschede) ontvangt een totaal subsidiebedrag van € 405.486. De totale kosten bedragen € 902.729.
Tijdelijke energienetwerken in microgrids
Het project “Vliegwieltechnologie voor energieopslag in microgrids’ werkt aan de opslag van elektriciteit in een vliegwiel bij kleine, evt. tijdelijke, lokale elektriciteitsnetwerken (microgrids). Als het vliegwiel de maximale spanning bereikt, draait het weer terug en werkt de elektromotor als generator. Het vliegwiel werkt in een vacuüm waardoor nagenoeg geen energie verloren gaat door wrijving. Een combinatie van het vliegwiel met batterijen stabiliseert het energienetwerk omdat hiermee pieken en dalen worden opgevangen. Toepassing van dit project kan helpen de huidige knelpunten in het energienetwerk op te lossen en de energie infrastructuur toekomstbestendiger te maken. Het consortium QuinteQ Energy (Nijmegen), Thales Nederland (Enschede), Universiteit Twente (Enschede) en Saxion Hogeschool (Enschede) ontvangt een subsidiebedrag van € 1.433.004. De totale kosten bedragen € 2.963.407.
|